A Turizmus és Területfejlesztési Tanszéken folyó turizmusökológiai kutatások célja alapvetően egy olyan turizmusfejlesztési elmélet és gyakorlat kialakítása, amely felelősségteljesen fenntartható módon, a helyi természeti és társadalmi-kulturális erőforrásokra alapozva teszi lehetővé elsősorban vidéki térségek turizmusának eredményes kutatását és termékfejlesztését.
Dr. Dávid Lóránt tanszékvezető főiskolai tanár 2012. március elején az indiai University of Jammu által szervezett „Fenntartható Gyakorlatok a Transz-Himalája Desztinációban 2012” plenáris előadójaként a turizmusökológiai kutatások jelentőségéről tartott előadást. Kiemelte, hogy a hegyvidéki fogadóterületek esetében különösen nagy jelentősége van a fenntartható fejlődés elveinek betartására. A tanszékvezető a konferencián átvette az indiai egyetem ösztöndíjtanácsa által adományozott díjat is. Dr. Dávid Lóránt előadásában kiemelte, hogy nagy lehetőségeket lát a magyar-indiai együttműködésben, hiszen mindkét ország turisztikai kutatásainak vannak komoly nemzetközi eredményei. A zöld turizmusról szóló tantermi előadása a hallgatók körében is nagy tetszést aratott. A világszerte ismert Dr. Parikshat Singh Manhas professzorral pedig együttműködési megállapodás is született a „Turizmusökológia” című közös szakkönyv angol nyelvű kiadásáról.
A főiskola „Zöldülő Turizmus” oktatási programja iránt is nagy a nemzetközi érdeklődés. A főiskolán kifejlesztett képzési program egyes elemeit a részt vevő oktatók ebben az évben már a gyakorlatban is kipróbálhatják. A tanárok Szlovákia és India után Lengyelországban, Kazahsztánban és Romániában különböző nemzetközi együttműködések keretében fognak angol nyelvű órákat tartani.
A főiskola a helyi fejlesztések kapcsán szoros együttműködést alakított ki a Mátra Jövője Turisztikai Egyesülettel, a Magyar Földrajzi Társaság Gyöngyös-Mátravidéki Osztályával, valamint a Gyöngyös-Mátra Turisztikai Közhasznú Egyesülettel is.
A fenti elveket nemzetközi hálózatokban (Tourism Ecology International Network), valamint pályázatokban is igyekeznek érvényesíteni. A SAGITTARIUS elnevezésű európai uniós pályázat esetében a helyi természeti és kulturális örökségek feltárása és hasznosítása kapcsán, a FooDrink című Leonardo projekt esetében pedig tananyag-fejlesztési tevékenységekben alkalmazzák a zöld gyakorlatokat. Legújabb pályázatukkal az oroszországi Ural Federal University által vezetett Tempus Tacis Program keretében a zöld városmárkázás gyakorlatát kívánják kifejleszteni.