Habis László, Eger polgármestere köszöntőjében hangsúlyozta, hogy ezzel az eseménnyel a várost is szeretnék újrapozicionálni. A rendezvény célja bemutatni a kárpát-medencei országok üzleti vállalkozásait, a határon átnyúló fejlesztéseket, valamint a további üzleti és kulturális együttműködési lehetőségeket. A programon 8 ország (Ausztria, Horvátország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, Ukrajna és Magyarország) üzleti képviselői, gazdaságfejlesztésben szerepet játszó szervezetek képviselői vesznek részt. A rendezvénysorozat keretében 50 előadásra és fórumra kerül sor, közel 500 fő részvételével.
Dr. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint a válságkezelés nem szoríthatja háttérbe az integrációt, a határokon átívelő összefogást. Az elnök aláhúzta a kamara megnövekedett szerepét, az erős szakképzés kialakításában, a gazdaság szervezésben, a finanszírozásban és a kereskedelem fejlesztésben. „A forráshiány és a nem hatékony állami intézményrendszer következtében a kamarák helyzetbe kerültek, hiszen ezt a vákuumot ki kell tölteni.” - hangsúlyozta Parragh László.
A rendezvény első napján, szeptember 16-án nyílik lehetőség a résztvevő országok bemutatkozójára, amelyet a szeptember 17-i üzletember találkozó követ. Dr. Bánhidy Péter, a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a találkozó különböző szekcióit mutatta be. Az építőipar és az energetika mellett a turisztika kap kiemelt szerepet, amely szekció a tematikus utak témakörével indít. A résztvevők előadást hallhatnak a tematikus utak pozitív turisztikai hatásairól, valamint a falusi turizmusban betöltött szerepéről. A Mária út, a Palóc út és az Északi Várak útja kerül majd ismertetésre. A határ menti együttműködések és pályázati lehetőségek bemutatása után az IT szektor turizmus specifikus újdonságaival is megismerkedhetnek a résztvevők.
Szintén első nap kerül sor a kulturális turizmusról szóló konferenciára is, amelynek Rubovszky Rita, a Hungarofest igazgatója lesz a háziasszonya. A kerekasztal beszélgetéseken napirendre kerülnek a volt és leendő kulturális fővárosok tapasztalatai, a kulturális turizmus intézményrendszere, valamint a múzeumok és a fesztiválok, mint turisztikai vonzerők lehetőségei. Az öt nap során zenei, színházi és gasztronómiai programok sokaságából válogathatnak a résztvevők.
A rendezvényt a tervek szerint minden páros évben megrendezik, legközelebb az uniós magyar elnökség ideje alatt. A páros évekre kulturális eseményt és szakmai tanácskozást szerveznek. (Napi Turizmus/helyszínen tartózkodó munkatársunktól)