Az eddig meghirdetett pályázatok során a 2007-2008-as időszakban turisztikai vonzerő-fejlesztés és szálláshelyfejlesztés terén összesen 252 projekt részesült mintegy 69,7 milliárd forintnyi támogatásban. A megvalósuló beruházások nagysága közel 186 milliárd forintot tesz ki.
A részben kétfordulós attrakciófejlesztési pályázatok első fordulójában 161 pályázó igényelt 45,4 milliárd forintot. Az 55 milliárdos keretösszegből 44,6 milliárdnyi támogatás került megítélésre, ezáltal több, mint 79 milliárd forint értékű beruházás valósulhat meg. A beruházások mintegy 77%-a négy hátrányos helyzetű régióban, köztük Észak-Alföld, Észak-Magyarország, került tető alá. A kétfordulós pályázatok második fordulójában 35 projektről született támogató döntés.
A szálláshelyek és kapcsolódó szolgáltatások fejlesztésére irányuló 26,5 milliárd Ft támogatási keretből 91 pályázó számára 25,1 milliárd Ft került megítélésre, a támogatott projektek által megvalósuló beruházások nagysága pedig mintegy 106 milliárd Ft.
A pályázatok értékelése során új elem a tartalmi-jogosultsági (azaz nem pontozásos, hanem szöveges szakmai) kritériumok köre, amely két korábbi szempontrendszerből alakult át. Egyrészt ide kerültek bizonyos jogosultsági szempontok, amelyeket a gyorsabb befogadás érdekében már nem a formai értékelők vizsgálnak, másrészt olyan szakmai szempontok, amelyeket nem pontozni szükséges, hanem inkább azok teljesülését vagy hiányát vizsgálják. Ezek közül a fontosabbak: a projekt céljai, a kereslet és kínálati viszonyok elemzése, a kockázatok azonosítása, a humánerőforrás biztosítása, a költségvetés kidolgozottsága.
Az attrakciófejlesztési pályázatok során nagyobb súlyt kaptak a támogatás fejében vállalt elérendő, számszerűsíthető célok. Hasonlóan fontos változás - tájékoztat Varjú László -, hogy a fenntarthatóság érdekében az attrakció üzemeltetői közt vállalkozó is szerepeljen.
A szálláshelyeket fejlesztő pályázatok esetében a kisebb méretű projektek, a meglévő szálláshelyek fejlesztése, valamint a kis- és középvállalkozások szerepének növelése érdekében kialakított ún. sávos rendszer értelmében az alacsonyabb beruházási költésg mellett magasabb támogatási mérték adható egy régiónként eltérő, meghatározott összeghatárig, míg magasabb projekt költségek esetében pedig az előbbi összeghatárig magasabb, az afeletti költségekre alacsonyabb támogatási mérték esik.
Mivel a 2007-2008-as időszakban kiemelt szerepet kaptak a gyógyfürdők, az Észak- és Dél-alföldi régióban egészségturisztikai pályázatok 2009- ben nem indultak. Ennek oka, hogy a fürdők kétfordulós pályázatként kerültek támogatásra és megvalósításuk több esetben még el sem kezdődött, így új pályázat indítását az NFÜ kockázatosnak tartotta volna. Észak-alföld esetében a pályázat lehetőségét 2010-re tartalmazza az akcióterv, azonban - vélik az NFÜ-nél - a tapasztalatok számbavétele, az igények és lehetőségek felmérése előtt nem kerülhet a támogatási konstrukció meghirdetésre.