A turizmus alapvetően az EU Regionális Fejlesztési Alapjából részesült és részesülhet támogatásban. A pályázati tapasztalatok azt mutatták, hogy azon pályázók, akiknek már volt tapasztalatuk fejlesztések terén, többnyire megkapták a támogatást. Turisztikai vonzerő fejlesztésére 48 pályázó kapott több mint 22 milliárd forintot az NFT keretében. Ez a lehetőség nem kis- és középvállalkozások számára adott: a nyertesek többnyire önkormányzatok. Rajtuk kívül alapítványok, nemzeti parkok, környezetvédelmi és vízügyi igazgatóságok, kht.-k, múzeumok kaptak kedvező elbírálást. Csaknem 800 millió forintot kapott a kezelő Kincstári Vagyoni Igazgatóság a sárvári Nádasdy-vár rehabilitációjára és több mint 300 millió forintot a Magyar Bencés Kongregáció Pannonhalmi Főapátsága. A jellemzően megítélt összegek több százmilliósak. A legkevesebb pénzt – valamivel több mint 100 millió forintot – a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságának ítélték oda a Pásztormúzeum új, látogatóbarát kialakítására és az ehhez kapcsolódó térségi információs portál fejlesztésére. A legnagyobb támogatást – csaknem 1,5 milliárd forintot – a Pécs/Sopiane Örökség Közhasznú Társaság kapta Pécs világöröksége turisztikai vonzerőfejlesztésére. A pályázati célok között gyakori a kerékpárút építése, kastélyok megmentése és turisztikai célú fejlesztése, van több városközpont- rehabilitáció és ökoturisztikai projekt, valamint sok egyedi jellegű pályázat (például madárpark kialakítására).
A kis- és középvállalkozók bővítenek
A kis- és középvállalkozások jellemzően a turisztikai fogadóképesség javítására pályázhattak. Összesen 94 projektnek ítélték meg a támogatást több mint 8 milliárd forint értékben. A pályázók többnyire kft.-k, bár itt is felbukkannak önkormányzatok (Algyő például a Tisza menti aktív turizmushoz kapcsolódó szolgáltatások fejlesztésére kapott 8 millió forintot). A pályázati összegek több tízmilliósak, bár – ritkán – több százmilliós projekt is előfordul. Legtöbbször étterem, panzió, szálloda építése, bővítése vagy minőségi fejlesztése a cél. Többen pályáztak sikeresen kikötő építésére, a Pólus Palace Vendéglátó, Szabadidő, Sport Szolgáltató Kft. pedig golfszimulátor beszerzésére és a családbarát szolgáltatások fejlesztésére kapott pénzt. A legnagyobb megítélt összeget – 300 millió forintot – két vállalkozás is megkapta: a Trend Consult Tanácsadó Kft.-nek családbarát turisztikai centrum létesítésére Szilvásváradon és a Bükkszéki Gyógy- és Sporthotel Kft.-nek a Salvus Egészségturisztikai Szálloda létrehozására a volt bányászüdülő átalakításával.
A Nemzeti Fejlesztési Terv
Az NFT jelölte ki, melyek a 2004–2006 közötti időszak fejlesztéspolitikai célkitűzései és prioritásai, amellett felállította a következő tervezési időszakra vonatkozó stratégia kereteit. Az NFT stratégiájának végső célja a lakosság életminőségének a jobbá tétele valamint a Magyarország és az Európai Unió tagállamai közötti fejlettségbeli különbségek mérséklése. 2004-től 60 különböző pályázat indult az NFT öt operatív programja – Agrár- és vidékfejlesztési Operatív Program, Gazdasági Versenyképesség Operatív Program, Humánerőforrások Fejlesztése Operatív Program, Környezetvédelem és Infrastruktúra Operatív Program, valamint a turizmust érintő Regionális Fejlesztés Operatív Program – keretében. Az EU európai biztosának bejelentéséből tudjuk, hogy 82 százalékos kifizetési mutatójával az új tagországok közül Magyarország a 2004-ben csatlakozott tíz tagország közül az élen jár. Tavaly sikerült 98 százalékát elfogadni azoknak az úgynevezett operatív programoknak, amelyek alapján a 2007–2013-as időszakban fel lehet használni a támogatásokat.