Konferenciát szerveznek a turizmus-vendéglátás felsőfokú oktatásáról

A turizmusban dolgozó szakmai szervezetek szerint a bolognai rendszer bevezetése óta gond van a végzett diplomások gyakorlati ismeretei terén, egyebek mellett ezért is tartja szükségesnek Niklai Ákos, a Magyar Szállodaszövetség ügyvezető elnökségének oktatási témagazdája az április 19-én megrendezésre kerülő konferenciát, amelyen a bolognai folyamatot értékelik a turisztikai felsőoktatásban.

Niklai Ákos szerint a bolognai folyamatban sajnálatosan elsikkadt az eredetileg két féléves gyakorlati foglalkoztatás. Ma Magyarországon 13 helyen képeznek felsőfokon turisztikai szakembereket, de van olyan intézmény, ahol a megkövetelt szakmai gyakorlat csak 15 hét. Reménytelen ennyi idő alatt a hallgatókat az "életre nevelni" - vélekedett. A szövetség szerint fontos lenne, már a felvételi követelményeket is kellően szigorítani, hogy például csak az a hallgató kaphasson felsőfokú turisztikai diplomát, aki két idegen nyelvvizsgát tett. Nem kerülhető meg a specializáció sem: nem fér meg egyenlő súllyal a turizmus és a vendéglátás mert sajnálatos módon a vendéglátást élethivatásnak választó fiatalok a felvételi rendszer szigorú kritériumai miatt elvéreznek. A szövetség tájékoztatása szerint a Nemzeti Turisztikai Bizottság is több alkalommal foglalkozott a turisztikai felsőfokú oktatás helyzetével és eredményeivel. Szinte minden szakmai fórumon felmerült a munkába állók tudásának szintje, illetve a tudás hiánya.

Erdei János, a Magyar Szállodaszövetség elnöke biztos abban, hogy a szövetség tagszállodái a legnagyobb készséggel fogadnák be az említett második féléves szakmai gyakorlatot, akár még a marketing munkában is felhasználható „A Magyar Turizmus felsőoktatásának hivatalos képzőhelye” emblémát alkalmazva. Niklai Ákos szerint a kormányzat - a költségvetés egyensúlyi helyzetének megőrzése érdekében –, a szállodai áfakulcs kedvezményezése mellett, rákényszerült olyan intézkedésekre is, amelyeket a Magyar Szállodaszövetség friss állásfoglalásában újragondolásra javasol.

A turisztikai szakma által támogatott javaslatok szükségességét Bajnai Gordon miniszterelnök a február 1-én megtartott turizmus szezonnyitó értekezleten beszédében is érintette. Emellett azonban rendkívül fontos tényezőnek tartotta, hogy a magyar turizmusban a minőségi fejlődés domináljon; csak ezzel maradhat versenyképes az unióban és a minőség javulásához éppen az emberi tényezőket emeli ki első helyen. A Magyar Szállodaszövetség tagszállodái a jövőben a legnagyobb készséggel állnak a felsőfokú turizmus közép- és felsőoktatási intézményeinek rendelkezésére a szakmunkásképzésben és a felsőfokú oktatások gyakornoki helyszíneként. (MTI)


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.
Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén

Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén 

A Klasszis TopDesign 2024 verseny egyik zsűritagja, Ariana Grüll a tavalyi versennyel kapcsolatos tapasztalatairól mesélt, és arról, hogy mit vár az idei pályaművektől.