Kritikus hangvételű felszólalások a Balatonfejlesztési Konferencián

Nemzetközi és hazai turisztikai trendek hatása a balatoni turizmus alakulásában; Ingatlanfejlesztési trendek a Balatonon; Uniós finanszírozás a Balaton parton témakörökben meghívott szakemberek részvételével panelbeszélgetésekre került sor tegnap a II. Balatonfejlesztési Konferencián. A hallgatóság spontán hozzászólásai mutattak azonban igazán rá, hol vannak a balatoni turizmus fejlődésének neuralgikus pontjai.

Az évek óta sikeresen működő szállodák attól tartanak, hogy a dömpingszerű fejlesztéshez a térségben nincs elég jól képzett szakember (pl. szakács, masszőr). Az évek alatt betanított jó szakemberek elszívásának nagy az esélye. Nem működik igazán az összehangoló, mindent figyelembe vevő (oktatás, közlekedés, környezetvédelem) és irányító szervezet és tervezés a régióban. Mások azt vetették fel, hogy a magyar áfa-törvény az egész turizmust sújtja, és hozza versenyhátrányba. A környező régi és új uniós tagországokban az ágazat 5,7 vagy10 százalékos áfával dolgozik, míg Magyarországon ez 20 százalék. Nem csak az új fejlesztéseket kell támogatni, hanem a jól működő vállalkozások önerőből történő megújulását is lehetővé kellene tenni. A tervezett új Turizmus Törvény sem rendezi az idegenforgalmi adó felhasználását, a Balaton Törvényt épp most újítják meg, és általánosságban a szabályozók és rendeletek egymásnak ellentmondók. Az ingatlanfejlesztés nem minden. A pályázatok a szolgáltatások fejlesztésével nem foglalkoznak, az OEP most vonul ki a wellness-gyógyszolgáltatások támogatásából, kiemelt kulturális programok támogatására a tárca szerint csak megyei jogú városok számíthatnak. Így üresen maradhatnak a létrejött új létesítmények.

Az uniós támogatások kérdésében Suchmann Tamás, a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) elnöke úgy nyilatkozott, hogy „időben vagyunk még az elkerülhetetlen korrekciókra”. Hibának tartja, hogy a Balaton nem lett önálló régió. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv a hét statisztikai-tervezési régiónak adott forrásokat és elbírálási lehetőséget. Így a balatoni önkormányzatoknak és vállalkozóknak különböző időben és feltételekkel a nyugat-, a dél- és a közép-dunántúli régiókhoz kell pályázatot benyújtaniuk. Nem a Balatoni Fejlesztési Tanács bírálja el tehát a területéhez tartozó pályázatokat. Időközben a BFT elnöke kiverekedett 5 milliárd saját elbírálású támogatási keretet 2007-2008-ra, amelyet az érintett három régió különített el.

Suchmann Tamás az anomáliák megszüntetése érdekében megbeszélésre hívta Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési minisztert. Felvetette továbbá, hogy a Balaton régió fenntartható turisztikai fejlődésének határait vizsgáló szakanyagokat kér be, és erről tanácskozást is szervez. Időszerű ez a kérdés, hiszen például a helyi hangulat megóvását, a hagyományos építészeti elemek alkalmazását, a zöld területek megóvását, az esetleges túlfejlesztést ma senki sem kéri számon sem a befektetőktől, sem az önkormányzatoktól.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.
Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén

Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén 

A Klasszis TopDesign 2024 verseny egyik zsűritagja, Ariana Grüll a tavalyi versennyel kapcsolatos tapasztalatairól mesélt, és arról, hogy mit vár az idei pályaművektől.