Az évek óta sikeresen működő szállodák attól tartanak, hogy a dömpingszerű fejlesztéshez a térségben nincs elég jól képzett szakember (pl. szakács, masszőr). Az évek alatt betanított jó szakemberek elszívásának nagy az esélye. Nem működik igazán az összehangoló, mindent figyelembe vevő (oktatás, közlekedés, környezetvédelem) és irányító szervezet és tervezés a régióban. Mások azt vetették fel, hogy a magyar áfa-törvény az egész turizmust sújtja, és hozza versenyhátrányba. A környező régi és új uniós tagországokban az ágazat 5,7 vagy10 százalékos áfával dolgozik, míg Magyarországon ez 20 százalék. Nem csak az új fejlesztéseket kell támogatni, hanem a jól működő vállalkozások önerőből történő megújulását is lehetővé kellene tenni. A tervezett új Turizmus Törvény sem rendezi az idegenforgalmi adó felhasználását, a Balaton Törvényt épp most újítják meg, és általánosságban a szabályozók és rendeletek egymásnak ellentmondók. Az ingatlanfejlesztés nem minden. A pályázatok a szolgáltatások fejlesztésével nem foglalkoznak, az OEP most vonul ki a wellness-gyógyszolgáltatások támogatásából, kiemelt kulturális programok támogatására a tárca szerint csak megyei jogú városok számíthatnak. Így üresen maradhatnak a létrejött új létesítmények.
Az uniós támogatások kérdésében Suchmann Tamás, a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) elnöke úgy nyilatkozott, hogy „időben vagyunk még az elkerülhetetlen korrekciókra”. Hibának tartja, hogy a Balaton nem lett önálló régió. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv a hét statisztikai-tervezési régiónak adott forrásokat és elbírálási lehetőséget. Így a balatoni önkormányzatoknak és vállalkozóknak különböző időben és feltételekkel a nyugat-, a dél- és a közép-dunántúli régiókhoz kell pályázatot benyújtaniuk. Nem a Balatoni Fejlesztési Tanács bírálja el tehát a területéhez tartozó pályázatokat. Időközben a BFT elnöke kiverekedett 5 milliárd saját elbírálású támogatási keretet 2007-2008-ra, amelyet az érintett három régió különített el.
Suchmann Tamás az anomáliák megszüntetése érdekében megbeszélésre hívta Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési minisztert. Felvetette továbbá, hogy a Balaton régió fenntartható turisztikai fejlődésének határait vizsgáló szakanyagokat kér be, és erről tanácskozást is szervez. Időszerű ez a kérdés, hiszen például a helyi hangulat megóvását, a hagyományos építészeti elemek alkalmazását, a zöld területek megóvását, az esetleges túlfejlesztést ma senki sem kéri számon sem a befektetőktől, sem az önkormányzatoktól.