A varázs azonnal érezhető, amint a Csihuhu kisvonatán, az óriási fák lombja alatt, akácillatban elérjük Sóstót. A Monarchia idejét idézi a szerencsésen megőrzött farácsos, tornyos fürdőkerítés, a Vigadó és a Svájci-lak békebeli hangulata. Emellett magas színvonalú, több napra elegendő szórakozást és kikapcsolódást nyújtó létesítmények is rejtőznek a hatalmas parkerdőben.
A botanikus kertnek is beillő nyíregyházi Állatpark háromszor akkora területen fekszik, mint a fővárosi, és 3200 állatnak ad otthont. Csak itt látható hazánkban a fehér tigris, az afrikai elefánt és az indiai orrszarvú. Évente több mint háromszázezren keresik fel, és a látogatókat minden évben valami újdonsággal kényeztetik. Itt nyílt meg Magyarország első dzsungelhotelje, a szállodában nyári táborokat és pedagógus-továbbképzéseket szerveznek. A jövő szenzációja a másfél milliárd forintos beruházással készülő „Zöld piramis”, amelynek belsejét a trópusi esőerdők három szintjének megfelelően alakítják ki. A fókák, jegesmedvék és pingvinek világa a víz alól is megfigyelhető, az oroszlánfókák naponta többször adják elő showműsorukat. A Sóstó másik nevezetessége a Múzeumfalu, amelynek 7,5 hektárnyi területén Szatmár, Rétköz, Nyírség, a Nyíri Mezőség és Bereg épületei valódi faluképet alkotnak. Az Észak-Tiszántúlra jellemző orsós faluközpontban a közösségi épületek is helyet kaptak. Eleven élet zajlik itt, a főszezonban naponta kétszer kézműves-bemutatókat tartanak. Nevezetes napokon és ünnepeken felidézik a hagyományokat, hírös lakodalmak, kenyérünnep, kender- és málénapok követik egymást. Állandó kiállításaik slágere a magyar kultuszitalnak, a szódavíznek szentelt szikvízüzem, de a turistaszezon minden hónapjára esik egy-egy időszaki kiállítás is.
Egy kis séta után csobbanhatunk a parkfürdő hideg-meleg vizes medencéiben, vagy csúszdázhatunk, a természetes vizek kedvelőit pedig a szomszédos Tófürdő várja. A legújabb attrakció – télen és nyáron egyaránt – az Aquarius élményfürdő; a kényeztető wellnessvilág, amelynek termál-, gyermek- és szaunarészlegei és élménymedencéi az üdülést kerek egésszé teszik. A tavat övező erdő fái alatt hangulatos panziók, szállók bújnak meg. A Park Hotel nyugalmát konferenciák és céges rendezvények szervezői részesítik előnyben. Pályázati támogatással megújul és bővül a Blaha panzió, amely az első négycsillagos szálláshely lesz az üdülőterületen. A környéken működik a többszörösen díjnyertes Zsindelyes pálinkafőzde is, ahol látványfőzde és látogatóközpont építésébe kezdtek. A Sóstói Vállalkozó Klub javaslatára a minap a város támogatásával szervezték meg „A Turizmus szerepe a kistérségek és a régiók gazdasági felzárkóztatásában” című konferenciát, amelynek központi témája a TDM-rendszer kiépítése volt, amelyet Kovács Miklós, az ÖM turisztikai szakállamtitkára ismertetett. Aubert Antal, a Pécsi Tudományegyetem docensének előadása a TDM-ek magterületeinek lehatárolásával foglalkozott. Hanusz Árpád, a Nyíregyházi Főiskola egyetemi tanára a helyi értékek feltárását, turisztikai hasznosítását szorgalmazta. Felhívta a figyelmet, hogy a központi turisztikai pályázatok nem az autentikus helyi termékek létrehozását szorgalmazzák, hiszen országosan egyféle, azonos szolgáltatásokat támogatnak. A turizmus nyerő kártyája viszont az USP (Unique Selling Point), tehát olyan szolgáltatás, amely csak az adott területen kapható, s egyben az ottlakók identitástudatát is erősíti. Szabolcs-Szatmár megye sikeres rendezvényekkel (szatmári fesztivál, jeles napok Beregben, nyírségi ősz) és az olyan tematikus programokkal, mint a Szilvaút, jó irányba halad afelé, hogy a néphagyomány ápolásában élen járó turisztikai mintaterületté váljon. Sajnálatos, hogy egyre több önkormányzat nem tud mit kezdeni a tájházakkal, amelyek pedig a helyi hagyományok őrzői. Szükséges, hogy élményt nyújtó interaktív bemutatóhelyként működjenek. Belus Tamás igazgató az Aquarius gyógyfürdő, a Fürdőház Panzió és a Tófürdő helyzetét elemezte.