A tanulmány arra világít rá, hogy a szállodaipar teljesítménye általában a GDP mozgásához kötött, így a gazdasági teljesítmény 2019-es lassulása erre az iparágra is kihatással volt: a RevPAR-ban mért teljesítmény várhatóan 0,8 százalékot javul 2019-ben az előző évihez viszonyítva. A világ régiói közül csak az Egyesült Államokban javult ez a mutató, mindenhol máshol csökkent. A legnagyobb mértékben Ázsia-Óceániában esett (5,4 százalék), Európában 3,6 százalékos visszaesést mértek.
A szállodaipar teljesítményét már 2019 év közben is lefelé kellett módosítani és jelenlegi becslések szerint a bővülés 2020-ban az 1 százalékot sem fogja elérni, fél százalék lehet a fejlődés. Ennek hátterében nem a rekord magas igány csökkenése áll. A csökkenést elsősorban a gyors terjeszkedés, a szobaszám hirtelen megugrása, a rövidtávú bérlések jelentős fejlődése, illetve az árazás körüli bizonytalanságok állnak. Az átlagos napi szobaár az elmúlt időszakban stagnált, és drágulása nem érte el az infláció mértékét.
A világ különböző régióban azonban nagyon eltérő a szektor teljesítménye. A főként Kínára támaszkodó Ázsia-Óceániában az Egyesült Államokkal vívott kereskedelmi háború borította meg kicsit a rendszert, amelyet a Dél-Korea és Japán között kiéleződő ellentétek és a hongkongi demokráciatüntetések is negatívan befolyásoltak.
A foglaltság tekintetében a Közel-Kelet és Afrika vizsgázott nagyon jól, még úgy is, hogy a jövő évi dubaji expo előtt az emírségekben újabb szállodák építésével felpumpálták a szektort. Emllett az erős dollár is befolyásolta a piacot, ahogy Európában is, ahol emiatt a kontinensen belüli utazás kezdhet el élénkülni.
A Skift elemzése szerint bár a jövedelmezőségre nyomás helyeződik és a szállodák összesített árbevételének emelkedése is lassul, az összeg á fogja lépni az 540 milliárd dolláros határt 2020-ban.
Forrás: Skift