A tagállamok turizmus irányításának vezető képviselői megállapították, hogy a turisztikai kereslet elmúlt években tapasztalt növekedési tendenciája 2008 második felében némileg lassulhat az európai országok gazdasági növekedésének csökkenése, az olajár és a nyersanyagárak növekedéséből fakadó növekvő infláció és a szabadon elkölthető jövedelmek visszaesése miatt. A tagállamok többségének tapasztalata azt mutatja, bár a turizmus az életminőség olyan fontos elemévé vált, amiről nehezen mondanak le az európai fogyasztók, inkább más szolgáltatásokat csökkentik fogyasztásukban, mégis elképzelhető a turisztikai kereslet növekedésének kisebb lassulása.
A tagállamok tapasztalata alapján az európai utazásoknál általános tendenciaként figyelhető meg, hogy a turisztikai célú utazások gyakoribbá, de rövidebbé váltak, az egy utazás alatti turista költés is csökkent. A hagyományos nagy nyugat-európai piacok kereslete némileg visszaesett, ugyanakkor a közép- és kelet-európai piacok kereslete dinamikusan erősödik. Növekszik a belföldi turizmus szerepe a tagállamokban és általános tendencia a légi utazások arányának, valamint a wellness- és egészségturizmus iránti igény növekedése. Töretlen a magas minőségű szolgáltatások iránti kereslet, bár ez utóbbiak árában részben a jelentős verseny, részben a szűkülő elkölthető jövedelemből fakadó kisebb kereslet miatt csökkenés figyelhető meg.
A magyar hozzászólásában tájékoztatás hangzott el a turizmus elmúlt másfél évi fejlődési tendenciáiról és az utazási szokások Magyarországon érzékelhető változásairól, kiemelve a belföldi turizmus sikeres fejlődését és kedvező gyakorlatként bemutatva a belföldi turizmust népszerűsítő kampányok és az üdülési csekk rendszer kereslet növelő hatását.
Magyar részről támogatták a francia elnökségi javaslatot, hogy az Európai Bizottság szervezésében készüljön tanulmány az európai keresleti tendenciák tartós változásáról és a gazdasági tényezők turisztikai keresleti trendekre gyakorolt hatásáról. Javasolták, a felméréshez egységes metodika kidolgozását, hogy a tagállami adatok összehasonlíthatók és következtetések levonására alkalmasak legyenek.
A megbeszélésen Günther Verheugen a bizottság alelnöke felhívta a tagállamokat a Kisvállalkozási Irányelv (Small Business Act) életbe lépésének és a munkaintenzív ágazatokban az alacsonyabb ÁFA-kulcs alkalmazási lehetőségének támogatására, ezzel elősegítve a turisztikai vállalkozások versenyképességének javítását.
A fórumon második alkalommal került sor a Bizottság által kezdeményezett Kiváló Európai Turisztikai Desztináció Díj („European Destinations of Excellence” - EDEN) átadására, amelyen Magyarországot a „legjobb élő hagyományokat őrző desztináció” című pályázat nyerteseként, a Hortobágy képviselte. A Fórum idején az EU Bizottság képviselője jelezte, hogy az október 7-én első alkalommal megrendezésre kerülő Európai Turizmus Napján az első két év EDEN díjazottjaival együttműködési szándéknyilatkozatot írnak alá az EDEN nyertes desztinációk együttműködésének elősegítésére. Magyarországot külön megtiszteltetés érte, ugyanis az Európai Turizmus Nap rendezvényén a magyar pályázat és a magyarországi lebonyolítás sikerének elismeréseként az első magyar nyertes desztináció, az Őrség előadás keretében mutatkozhat be.