Mozgalmas tanulmányúton jártunk a nyáron. A Bakony és Balaton Keleti Kapuja Egyesület a lovasturisztikai szolgáltatások fejlesztésére nyert pályázatot, a projekt keretében lovas kocsin jártuk be Alsóörsöt és környékét. Reggelente Szentkirályszabadjáról, a Sarolt-majorból indultunk bebarangolni a vidéket. Az első nap vendéglátóink rövid bemutatkozást tartottak.
„Több mint harminc éve kizárólag lovastúra- vezetéssel foglalkozom – vezette fel a beszélgetést Lóska János tenyésztő, akinek magának is 116 lova van. 1989-ben hoztam létre az első hazai lovas utazási irodát. Később a Kincsem Nemzeti Lovasprogram kapcsán körvonalazódott az a szándék, hogy egy új, Magyarországra jellemző lovasturisztikai modellt alkossunk meg. Hazánk különleges adottságú mind átjárhatóság, mind lovagolhatóság tekintetében. Ha ezt párosítjuk a magyar lófajták alkalmazásával, kijelenthetjük, hogy nincsenek hasonló rendszerek a világban. A következő lépés, hogy megvizsgáljuk, miként lehetne ezt területenként megvalósítani. Így kezdődött a lovasturisztikai felmérés itt, a Bakony-Balaton területén, amely mintául szolgálhat az egész ország számára.”
Az elméleti bevezető után minikaravánunk a Római úton poroszkált végig. Az i. sz. I–III. században ezen a környéken egymást érték a pompás villagazdaságok, egynek a romjait Balácapusztán ma is megtekinthetjük.
Miközben Veszprémfajsz felé baktattunk a kocsikkal, Lóska János fia, Máté kezében újra feltűnt a GPS-készülék: „A Kincsem Nemzeti Lovasprogram egyik eleme volt Magyarország átlovagolhatósága. A jogszabályváltozásoknak köszönhetően mára lehetővé vált, hogy az erdőkben is ugyanúgy lehet lovagolni, ahogy gyalogtúrázni lehet. Mostani terepmunkánk lényege, hogy létrehozunk egy olyan látványtárral és háttéradatbázissal rendelkező digitális térképrendszert, amely a lovasútvonalakhoz mindenféle kapcsolódó szolgáltatást hozzáilleszt. Tehát a lovas turista a telefonjára letöltött térkép segítségével nemcsak a pontos túraútvonalat látja, hanem részletes, specifikus információkat kap: feltüntetjük a hagyományos szálláslehetőségek mellett az összes olyan pontot, ahol lósszálláshelyek találhatóak, megtalálhatjuk az állatorvosok, patkolókovácsok elérhetőségeit. Információt kapunk a talaj minőségéről, az útkereszteződésekről, a lépésügetés- vágta lehetőségekről. A felmérést egyelőre foltszerűen végezzük az országban” – tudtuk meg Lóska Mátétól.
Másnap Litér felé indultunk. Sólyon rövid pihenőt tartottunk, majd Sziránszki József, vagyis „Regősjocó” énekmondó tartott előadást az Árpád-kori élményfaluban. Délután az alsóörsi kikötőből indultunk vitorlázni Foki Balázs kapitány hajóján. A harmadik napon Balatonalmádi kilátópontjához, az Óvári messzelátóhoz indultunk a régi vasút töltése mellett, a Vödör-völgyön keresztül. Útközben Zakar Zelinda, a Balaton Riviéra Turisztikai Egyesület TDM-menedzsere osztott meg velünk még néhány értékes információt: „A balatoni TDMszervezeteknek három különböző szintük van. A helyi szintet képviseli egyesületünk. A térségi szinten működik a Balaton Best Nonprofit Kft., területe Almáditól Tihanyig tart. A kft. a Balaton Best kedvezménykártyát gondozza, amelyet a szállásadóknál igényelhetnek a vendégek. A kártya az ingyenes térségi buszos közlekedésen túl 40–100 százalékos kedvezményt biztosít a strandbelépőjegyek árából. Húsz darab új elektromos kerékpárt is hadrendbe állítottunk idén, amihez a turisták egy túraútvonalakkal feltöltött GPS-t kapnak, amelynek segítségével be tudják járni a környékbeli látványosságokat. A helyi és térségi TDM-szervezeteket a Balatoni Regionális TDM Szövetség egyesíti. A szövetség nevéhez fűződik a Nyitott Balaton programsorozat, melynek célja új tavaszi és őszi szezonok teremtése a Balatonnál. Színes programokkal, kedvezményes utazási és szálláslehetőségekkel várjuk a vendégeket szeptember 25. és október 5. között a Balatonra” – tudtuk meg.