Idén ősszel megalakult a Magyar Vendéglátó Szövetség.
– Így van, és elég sok információ jelent meg róla a sajtóban. Mi alapítóként úgy gondoltuk, hogy kell egy, az idegenforgalmat, közétkeztetést, szálláshely szolgáltatást és a vendéglátó tevékenységet folytatók érdekeit hatékonyan képviselő szervezet. A szövetséget a közelmúltban jegyezték be, jelenleg a megalakulás, a taggyűjtés fázisában tartunk.
Fáradtnak tűnik.
– Ez az év végi hajrá ideje. Ráadásul már most nyilvánvaló, hogy a 2004. évre tervezett árbevételünktől elmaradunk. Közismertek az okok, csak ismételni tudom: túl erős a forint, a német dekonjuktúra is jelentősen sújtja az országot, hiszen annak a rétegnek, akikkel mi legfőképpen számolunk, azaz a német nyugdíjasoknak a juttatásait jelentősen csökkentették a hazájukban. Az idén bevezetett adóterhek sem teszik könnyebbé a szállodások életét, az áfa-emelés mindannyiunkat érint.
Sötét évek következnek?
– Az idegenforgalomban, így nálunk is ebben az évben hanyatlás következett be. Ha az ágazatot sújtó intézkedések tovább érvényben maradnak, akkor tartalékait feléli a piac, a szakmai színvonal jelentősen csökken, ami fokozza a szürkegazdaság térnyerését.
Vagyis lépni kell.
– Ha a turizmus külső és belső feltételei a közeljövőben nem javulnak, akkor mindenképp. Hiszen bár optimista alkat vagyok, de ilyen visszahúzó háttérrel nehéz a továbbiakban derűs képet alkotni a jövőről. Nyilván át kell gondolni, hogyan alkalmazkodjon egy 31 szállodát üzemeltető nagyvállalat a megváltozott feltételekhez.
Mi a helyzet a nyugati országrészen lévő hoteljeikkel?
– Többségük bázis alatt teljesített idén. A hévíziek, a soproni és a bükfürdői hotelek egyaránt.
Lehet, hogy más piacokat kellene keresni, nem a német ajkúra építeni főként.
– Nem, nekem az a véleményem, továbbra is a németnyelv-terület piaca a legfontosabb, csakhogy más típusú értékesítési munkát kell végezni. Direktebb, célirányosabb marketinget, mert a gyógyszállók esetében nem lehet más, új vendégkört találni, csak azt a nyugdíjas réteget, amelyet Németországban eddig még nem értünk el. Hozzátenném azonnal: ők azok, akiknek van idejük utazni és hosszan ott maradni valahol, aki aktívan dolgozik, ugyanezt nem teheti meg.
És mi a helyzet a magyar nyugdíjasokkal?
– Mi velük is számolunk, s reméljük, hogy az ő vásárlóerejük is felzárkózik a német nyugdíjasokéhoz. A belföldi piaccal idén nem volt gond, összességében jól teljesített, a külföldi az, ami gyenge. Köztudott, a fapados járatok idén a fővárosba öntötték a turistákat, a mi szállodáink főként vidéken találhatók. Ez a vendégkör vidékre nemigen utazik tovább. Miért is tennék? Utaznak repülőn 1-2-3 órát, és utána még zötykölődjenek buszon 4-5-öt? Ennek valóban nincs értelme. A megoldás vidék esetében a debreceni és a sármelléki repülőtér lehetne. Bízom mielőbbi fejlődésükben.
Nem gondol néha arra, hogy hagyni kéne ezt az egészet a csudába, és eltűnni a világ szeme elől?
– Dehogynem, számtalanszor elképzeltem már, csak ezt nem tehetem meg, de nem is akarom. Nem tudnék sokáig egy helyben, valahol az isten háta mögött maradni, az nem az én világom. Elmenni, pihenni valahová pedig itthon is lehet. Hiszen én Magyarországon is nagyszerűen érzem magam. Ismerem az országot, bejártam minden zugát, csodálatos helyeken jártam. És higgye el, ez a hely mindenkinek tartogat még meglepetést.
Született
Budapesten, 1967. november 27-én, a Nyilas jegyében. („A jegyem minden jellemzője igaz rám” – teszi hozzá.)
Család
Pedagógus és kutatómunkát végző szülők gyermeke, a hétéves iskolás fia, ötéves óvodás kislánya és édesanyjuk jelenti számára a családot, Szentendrén élnek.
Iskolák
1986–1990. Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem, Budapest, pénzügy szakon szerzett diplomát.
Munkahelyek
1986–1990. pénzügyi területen több társaságnál vezető beosztásban dolgozott.
1996–1997. ERAVIS Szálloda és Vendéglátó Rt., Budapest – gazdasági vezérigazgató-helyettese volt. 1
997. április – Hunguest Hotels Rt., Budapest – vezérigazgató.
Elismerések, tisztségek
1999 – Venesz József-díj Korábban a Magyar Szállodaszövetség választmányi tagjaként, valamint az Idegenforgalmi Munkaadók Országos Szövetségének alelnökeként tevékenykedett. Jelenleg a Magyar Vendéglátó Szövetség elnöke.
Nyelvtudás
Angol, középfok, szakmai nyelvvizsga.