Matyóföld Borsod megye déli részén található, melyet 3 település – Mezőkövesd, Tard és Szentistván – alkot. Ezen települések lakóit nevezik matyóknak. A térség népművészetével vált világhírűvé, melyből legtöbben a matyó hímzést ismerik. A legjellegzetesebb motívum a „matyó rózsa”, melynek számtalan formája jelenik meg a textileken. A matyó örökség 2012-ben felkerült az Emberiség Szellemi Kulturális Örökségének UNESCO listájára, 2013 elején pedig hivatalosan is hungarikummá vált.
Matyóföld szíve: Mezőkövesd
Budapestről az M3 autópályán egy órás autózással elérhető Mezőkövesd. A város központjában a matyó népéletbe nyújt bepillantást a több mint fél évszázados Matyó Múzeum. A barokk Szent László templom egyedi freskóin minden életkor matyó viselete megfigyelhető. A freskók készítőinek Takács István Életmű Kiállítását a Galéria épületében tekinthetik meg a látogatók. A „Hadas”, skanzen jellegű városrész népi műemlékházaiban iparművészek tevékenykednek. Itt található a legismertebb matyó mintatervező, Kisjankó Bori Emlékháza is, közelében pedig az Európa-hírű a Hajdu Ráfis János Mezőgazdasági Gépmúzeum.
A város határában fekszik Észak-Magyarország legnagyobb fürdője, a Zsóry Gyógy- és Strandfürdő. A kénes gyógyvíz reumás megbetegedések, ízületi gyulladások gyógyítására alkalmas. A fürdő 10 hektáros területén 21 medence, köztük fedett és szabadtéri gyógymedencék, élménymedencék, gyermekmedencék, hullámfürdő, valamint fedett uszoda és wellness részleg található. A fürdő körüli üdülőterület, „Mezőkövesd-Zsórifürdő” az országban tizenötödikként 2013. nyarán megszerezte a gyógyhely minősítést.