Csobánczy Péter általános bevezetőjében kitért arra, hogy az új áfa-törvénynek valójában már 2004. május 1-jén meg kellett volna születni, Magyarország EU-csatlakozásával egy időben. Mivel ekkor csak az addig hatályos törvény jelentős módosítása történt meg, nem sikerült maradéktalanul teljesítenünk az elvárt kötelezettségvállalást, így az Európai Bizottság számos esetben indított Magyarország ellen kötelezettségszegési eljárást. Az új áfa-törvény megalkotásakor a közösségi jog számított a fő irányelvnek. A fő hangsúly a tevékenység végzésére került, függetlenül attól, ki folytatja azt. Bottyán Éva, a MUISZ jogi bizottságának elnöke ezt örömmel tapasztalta, és mindenkinek azt tanácsolta, hogy az új áfa-törvény értelmezése kapcsán minden esetben a tevékenységre koncentráljanak, így elkerülhetik az esetleges útvesztőket.
Simon András, MUISZ kommunikációs és marketingbizottságának vezetője, a rendezvény moderátora felajánlotta, hogy mint más minisztériumoknál is, a MUISZ előzetesen szívesen véleményezi a születendő rendeleteket – akár 48-72 órán belül.
A PM képviselője elismerte, hogy a felkészülési idő nem volt elég, ugyanakkor arról tájékoztatott, hogy a minisztérium írásban megfogalmazta elvárását az APEH felé, miszerint a kezdeti időszakban azonnali szankciók helyett inkább tájékoztatási kötelezettségüknek tegyenek eleget. Ezután tért rá Csobánczy Péter az előzetesen írásban benyújtott, valamint a helyszínen felvetett kérdésekre.