Megkezdi működését a Veszprémi Értéktár

A város szellemi értékeit gyűjti össze a frissen létrehozott veszprémi értéktár. Brányi Mária alpolgármesterrel beszélgetett erről a Vehir.hu újságírója.

A 2012-ben hozott Hungarikum-törvény lehetőséget nyújt minden településnek egy helyi értéktár bizottság felállítására. A veszprémi bizottság alakuló ülését december 15-ig kell megtartani. Brányi Máriával, Veszprém város alpolgármesterével, a veszprémi értéktár bizottság elnökével beszélgettünk.

- Mi a célja a helyi értéktár létrehozásának?

- A törvény célja számbavenni és dokumentálni a nemzeti értékeinket. A törvény szerint az összegyűjtött értékeket közkincsé kell tenni, gondoskodni kell ezek szélesebb körben való megismertetésükről. A településenként összegyűjtött értékekből a Hungarikum Bizottság létrehozza a Magyar Értéktárat, melynek elemeiből választják ki a hungarikumokat. A törvény másik célja, hogy elősegítse a nemzeti értékek fennmaradását és védelmét.

- Mi a feladata a városi bizottságnak?

- Veszprém egy olyan település, ami bőven rendelkezik olyan szellemi vagyonnal, melyek helyet kaphatnak ebben az értéktárban. Az itt megalakuló bizottság feladata, hogy a beérkező javaslatokból kiemelje azokat, amelyek valóban méltóak a védelemre. A bizottság feladata eldönteni a védelem szintjét is, ami lehet helyi, megyei vagy országos.

- Mik kerülhetnek az értéktárba?

A bizottság tagjai:
Brányi Mária, Veszprém Megyei Jogú Város alpolgármestere, Nemzeti Művelődési Intézet Veszprém Megyei Irodája által delegált 1 fő, MTA Veszprémi Területi Akadémiai Bizottsága által delegált 1 fő, Pannon Egyetem által delegált 1 fő, Veszprémi Érsekség által delegált 1 fő, Nemzeti Levéltár Veszprém Megyei Levéltára által delegált 1 fő, Laczkó Dezső Múzeum által delegált 1 fő, Eötvös Károly Megyei Könyvtár által delegált 1 fő, Veszprémi Turisztikai Egyesület képviseletében 1 fő, Gyulafirátót Városrészi Önkormányzat képviseletében 1 fő, Kádárta Városrészi Önkormányzat képviseletében 1 fő, Dr. Balassa László építész, műemlékvédelmi szakmérnök, Ruttkay Gyula építészmérnök, Kovács Zsolt építészmérnök,
Géczi János költő, egyetemi docens
Gopcsa Katalin művészettörténész
Gy. Lovassy Klára mérnök, nyug. múzeumigazgató
Jokesz Antal fotóművész, honlap szerkesztő
a Polgármesteri Hivatal kulturális csoportvezetője, aki egyben az Értéktár Bizottság titkári feladatait is ellátja.

- Maga a törvény viszonylag behatárolja az értéktárba vétel minden lépését, így azt is, hogy egy javaslatnak milyen feltételeknek kell megfelelnie. Várunk minden olyan javaslatot, ami kötődik a városhoz. Már most tudok egy példát hozni, ami az elkövetkező időszakban egy javaslat formájában biztos beérkezik majd hozzánk. 

Veszprémben nagyon sok helyen látni olyan műkő kerítéseket, amiket a csomai műkő üzemben készítettek. Ezek az 1900-as évek eleje óta nagy hatással vannak a városképünkre. Ez egy olyan szintű helyi érték, ami a város élete szempontjából fontos lehet.

Nem feltétlenül kell nagyon különleges és egyedi, tárgyias formában megjelenő értékekre gondolni. Lehet ilyen érték akár a Veszprémi Helytörténeti Szemle és a fiatalok által jól ismert Fény ital.

- Milyen módon lehet javaslatokat tenni?

- A városi honlapon ezt nyilvánossá tesszük majd, ezáltal mindenki számára elérhetővé válik. Fontos, hogy minden javaslatot meg kell indokolni. Nem csak szakmailag kidolgozott, hanem egyszerű, laikusként megfogalmazott javaslatokat is várunk, hiszen a bizottság egyik feladata, hogy szakmailag megtámogassa a kezdeményezést. 

- Kikből áll a bizottság?

- Egy olyan szakmai értéktár bizottságot próbáltunk felállítani, melynek a tagsága az élet legfontosabb területeit lefedi. A szakmai feltételét és hátterét részben az önkormányzat, részben pedig a kormányzati intézmények biztosítják. Azokkal a civilekkel és szakmai közösségekkel tettük gazdagabbá a bizottság tagjainak a körét, akik az elmúlt időszakban egy adott területen fontos szakmai hírnévre tettek szert.

- Ön szerint miért fontos a helyi értéktár létrehozás?

- Úgy gondolom, hogy a veszprémi értéktárnak a másik nagyon fontos feladata megtanítani a városban élőket arra, hogy a mindennapi életünk számtalan olyan értékben gazdag, amelyek mellett hajlamosak vagyunk elsétálni. Álljunk meg egy pillanatra, vegyük számba és becsüljük meg jobban ezeket az értékeket! Ennek olyankor van igazán nagy jelentősége, amikor már egy következő generációnak akarunk átadni fontos dolgokat, vagy egy turistát akarunk beavatni a mi életünk fontos epizódjaiba.

Forrás: Vehir.hu


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.