Az évad nyitóeseményén részt vettek a magyar kulturális, művészeti és tudományos élet kiemelkedő személyiségei, politikusok és nagykövetek, a programokban együttműködő intézmények vezetői, továbbá a Reneszánsz Év - 2008 Társadalmi Védnöki Testületének tagjai, köztük Ormos Mária Széchenyi-díjas történészprofesszor, Parti Nagy Lajos Kossuth-díjas író, Szekeres Pál tőröző, kardvívó, többszörös paralimpiai bajnok és Vekerdy Tamás pszichológus, író, olvasható az OKM honlapján.
A hivatalos megnyitón láthatta a közönség először a Reneszánsz Év - 2008 imázsfilmjét, valamint Ladányi Andrea kortárs táncművész előadását is, csakúgy, mint a Palotai Zsolt által elkészített Reneszánsz Mix-et is. Mind a film, a zene, mind pedig az előadás látható-hallható lesz az év különböző eseményein, illetve a médiában.
Hiller István nyitóbeszédében elmondta: a Reneszánsz Év - 2008 nem csak egy programsorozat - bár ilyen horderejű és átfogó kulturális évadot még nem szervezett a minisztérium -, hanem számos nagy fejlesztés is elindul országszerte a reneszánsz gondolat jegyében. Az egész éven át, országosan és a határokon is átívelő programsorozat keretében 2008-ban olyan fontos beruházások is elkezdődnek, mint Vitéz János egykori dolgozószobájának, a „Studiolonak” a felújítása. A 100 millió forintos beruházás lehetővé teszi, hogy év végére csoportosan látogathatóvá váljon a magyarországi reneszánsz egyik bölcsője.
A programsorban szerepel a Vitéz János korát és a magyarországi reneszánsz hajnalát bemutató kiállítás is az Országos Széchényi Könyvtárban - a 4x a reneszánszról című kiállítássorozat keretében – „Csillag a Holló árnyékában” alcímmel március 14-től.
Kiemelt szerep jut az egyházi közgyűjteményeknek is: 100 millió forintos pályázat keretében lehetőség nyílik az egyházak gondozásában lévő közgyűjtemények állagmegóvására és új kiállítások szervezésére.
Szintén még ebben az évben fejeződnek be a kolozsvári Mátyás szoborcsoport rekonstrukciós munkálatai; Fadrusz János alkotását román-magyar együttműködés keretében újítják fel. A Reneszánsz Évben kezdeményezi az Oktatási és Kulturális Minisztérium, hogy minden közpénzből történő beruházás értékének 1 százalékával a kortárs képzőművészeti alkotásokat támogassa a beruházó.