Elsőként a Boxmark cég feldbachi gyárában kezdték el megépíteni a berendezést, a szűrő július elején kezdhet el üzemelni, a beruházás közel 2 millió euróba került – tájékoztatta a VG Online-t a zöldtárca. A Boxmark feldbachi bőrgyárában a meglévő biológiai szennyvíztisztítót egy újabb tisztítási fokozattal egészítették ki. Az új szűrőberendezés a flotációs (kicsapató) egység és az aktívszén-szűrő segítségével a biológiai úton megtisztított szennyvízből nagy hatékonysággal eltávolítja a habzást okozó felületaktív anyagokat, amelyek a gyártás során kerülnek a vízbe. (Ilyen felületaktív anyag a naftalin-szulfonát is, ennek használatát azonban már döntő részben környezetkímélőbb anyagokkal váltottak ki.) Az új szűrőberendezés üzemelésével tehát kevesebb habzást okozó felületaktív anyag kerül majd a bőrgyárból elfolyó tisztított szennyvízbe, és ezzel csökken a Rába habzása is. A harmadfokú tisztítási szűrőberendezésen az utolsó simításokat végzik, a tervek szerint a próbaüzem július elsejével indul.
A magyar fél ragaszkodik a Rába vízminőségének javítását célzó akcióprogramban rögzített feladatok, így valamennyi bőrgyári szűrőberendezés megépítésének maradéktalan végrehajtásához – közölte Szabó Imre, a szaktárca vezetője azt követően, hogy a két felet érintő környezetvédelmi kérdésekben egyeztetett Nikolaus Berlakovich osztrák kollégájával.
A heiligenkreuzi hulladékégető is szóba került a megbeszélésen, ahol elhangzott: a független osztrák Környezetvédelmi Szenátus még vizsgálja az égetőmű engedélyezéséről szóló burgenlandi hatósági döntéséhez benyújtott magyar fellebbezéseket, melyet többek között az Őrségi Nemzeti Park, Szentgotthárd Önkormányzata, számos helyi lakos és civil szervezet kezdeményezett. Szabó Imre kijelentette: a környezetvédelmi tárca továbbra is minden segítséget megad annak érdekében, hogy a szentgotthárdiak érvényt szerezhessenek érdekeiknek, és a szövetségi kormány közvetítő szerepét kérte annak érdekében, hogy az égetőmű az országhatártól távolabb épüljön meg. (VG Online)