A „Hozz a közértből campingsajtot!” felszólítás, a hetvenes években valóban azt jelentette, hogy a KÖZÉRT vállalat (Községi Élelmiszerkereskedelmi Rt) egyik tagboltjából Camping sajtot kell beszerezni. Ma azt jelenti, hogy a boltban vegyél valamilyen tömlőben kapható, kenhető krémsajtot. Tehát gyűjtőnév lett a Camping márka, mint a Közért, az ABC, a Jaffa, vagy éppen a Mirelit…
Évtizedekkel ezelőtt, amikor még nem a márkák versengtek a magyar fogyasztók kegyeiért, hanem a fogyasztók az éppen kapható áruért, és a reklám csak arra hívott fel, hogy „cipőt a cipőboltból” vegyünk, minden újdonságot kipróbáltunk. Nem kellett hatalmas promóció, hiszen rögtön feltűnt, amikor „leugrottunk a közértbe”, és megálltunk a tejhűtő előtt válogatni. Persze nem a különböző gyártók márkái között válogattunk minőség, vagy éppen ár szerint, hanem a csöpögős és a nem csöpögős zacskós tejet próbáltuk megkülönböztetni egymástól kifinomult technikával. A Camping sajt ebben az időben jelent meg egyszerű csomagolásban, a hűtőpultokban. Finom volt, lágy és krémes, és két kiflivel pont belefért a tízórai keretbe. Az éhes diákok örömmel harapták ki a tömlőt, és a kibuggyanó sajtot nagy műgonddal nyomták a kifli végére, vagy egyenesen a szájukba. Izgalmas kísérletezés kezdődött: miként lehet ideális méretű lyukat harapni a tömlőn, hogy a vékony sajtcsíkból étvágygerjesztő kis alkotás szülessen a kifli végén. Emlékezetes pillanatokat okozott, amikor a túl kicsire sikerült lyukon próbálta valaki kipréselni a sajtot, és a tömlő kihasadt, fehér és lágy sajttal terítve be a kiflit és csuklóig a kezet, amely tartotta. Többen ezért is hívják „vicces sajtnak”. És persze édes emlékként élnek bennünk még mindig azok a balaton-parti nyaralások és táborok Csillebércen és Zánkán, melyek elengedhetetlen összetevője volt a tömlős Camping sajt.
Ráadásul a fortélyosabb háziasszonyok is felfedezték maguknak a Camping sajtot, hiszen nemcsak kenyérre, de főzéshez is kiváló segítség már több, mint 40 éve. Krémessége, lágysága és tejszínes-sajtos ízének köszönhetően kiválóan alkalmas szószok, mártások, egytálételek, és még édességek elkészítéséhez is. Nem csak egyszerűen helyettesíti a tejfölt, tejszínt, vagy különböző tésztaszósz alapokat, hanem gazdagabb és egyben selymesebb ízt kölcsönöz az ételremekeknek. A számos ízvariánsnak köszönhetően pedig, még egyszerűbbé válik egy-egy különlegesebb fogás elkészítése.
Hogyan készül?
Kevesen tudják, de az ömlesztett sajt technológiája a fondue hazájából, Svájcból származik. Az ottani sajtexportálók már régóta próbálkoztak azzal, hogyan lehetne a sajtokat tartósabbá tenni, és ezzel megóvni minőségüket, még akkor is, ha távoli földrészekre kell szállítani azokat. Végül is ez vezetett az ömlesztett sajtok kifejlesztéséhez. Az ömlesztett sajtok készítésének kezdetét 1911-re tehetjük, amikor Svájcban először sikerült az Ementáli sajtot a citromsav sóival úgy megolvasztani, hogy tartós, ízében és állagában is kiváló termék szülessen. A jó minőségű ömlesztett sajt előfeltétele a jó minőségű alapanyag, azaz a valódi sajt. Többféle sajt is alkalmas alapanyagnak; receptúrafüggő, hogy milyen arányban van szükség a Trappistából, Edamiból vagy akár az érettebb sajtokból. A receptúrában többek között még olyan hozzávalók is szerepelnek, mint a vaj, tejszín, ízesítésképpen csípőspaprika, medvehagyma, téliszalámi, stb. Az alapanyagokat összekeverése utána a sajtfőző mesterek „óriás kuktákban” bizonyos hőfokon "lefőzik" azokat. Ennek a speciális hőkezelésnek köszönhetően lehet ideális a termékek élettartama anélkül, hogy a gyártás folyamán tartósítószert adnának hozzájuk.
Régi kedvenc új köntösben
Ám ahogy felnőttek a 70-es 80-as évek vagány, parkban uzsonnázó diákjai, illetve nyugdíjas korba értek az akkori szülök, anyukák- felnőtt a Camping márka is. A Camping sajt most még krémesebb és lágyabb, és a jelenkor elvárásainak megfelelően megújul a márka csomagolása és felfrissül a termékválasztéka is. Habár a hőskorban, a 70-es és 80-as években csak a tejszínes Camping tömlős létezett, ma már több, mint 30 féle termékből válogathatunk. A tömlős sajtok mellett, nagyobb hangsúlyt kapnak a körcikkelyes, vagy kockasajtok, és a sajtszeltek is, melyek a szendvicsek és meleg szendvicsek ízletes hozzávalói. Ami az ízesítéseket illeti, a tejszínes és natúr ízek mellett kapható még sonkás, téliszalámis, medvehagymás, zöldfűszeres, csípőspaprikás, kolbászos, füstölt sajtos, stb. A csökkentett zsírtartalmú Fitt termékcsalád pedig nagyszerűen beilleszthető a megfelelő diétába. További különlegesség a Rántani és grillezni való sajt, mely előnye az, hogy hő hatására nem folyik szét, ezáltal elég egyszer rántani, vagy grillsütőn pár perc alatt megpirítani.
A megújulás örömére, a gyártó ERU Hungária Sajtgyártó Kft. országos nyereményjátékkal egybekötött kampányt is indított 2012. április 15-e és június 15-e között „Sajtoljon ki egy kis dugipénzt magának!” címmel.
Egykori diákok tehát figyelem! Elég hozzá két hagyományos Camping sajt!.
1. Szemfoggal kiharap! 2. Szájat tát, ééés NNYOMÁÁÁS!