Lassan halad az új fesztiváltámogatási struktúra elkészítése, noha, ezt Hiller István, az oktatási és kulturális tárca vezetője már tavaly szeptemberre ígérte. A támogatások elosztásáról, mértékéről későn születik döntés, amire az egyre elkeseredettebb fesztiválszervezők régóta panaszkodnak, hiszen így képtelenség előre tervezniük. Hamarosan talán mégis pont kerül ennek a régóta húzódó ügynek a végére. Márciusi számunkban írtuk meg, hogy kidolgozták a fesztiválok minőségbiztosítási rendszerét, bár néhány kérdés még nyitva maradt. Újabb fejlemény azóta, hogy április végén megszületett a középtávú fesztiváltámogatási stratégia koncepciója. A megvalósításhoz stabil, átlátható és tervezhető támogatási rendszerre, a források koordinációjának kialakítására, középtávú pályázati finanszírozásra, szakmai alapokon nyugvó fesztiválminősítési rendszerre van szükség. Ez utóbbi 2009-től kerül be az NKA pályázati rendszerébe, amely regisztrációs eljárással is bővül: ez jogi és gazdasági meghatározottságot és átlátható pályázói kört eredményez. A teljes rendszer kidolgozása még folyamatban van, a különböző (zenei, színházi, gasztronómiai stb.) területekre vonatkozó sajátosságok meghatározása és beépítése még nem zárult le. Jelenleg a minősítés alapja áll készen. A pályázat során a minősítés, illetve a szakértők ajánlása nem kötelezi az NKA kollégiumát az elbírálásnál, de útmutatóul szolgálhat. Kovács Miklós turisztikai szakállamtitkár úgy véli, az új minősítési rendszer stabilitást és állandóságot biztosíthat. A rendszer bevezetéséhez és működtetéséhez szükséges forrásokat az NKA járulékbevételei és az Önkormányzati Minisztérium (ÖM) által biztosított források teremtik meg. A fesztiválok minősítése az év második felétől kezdődhet, a szövetségek képviselőiből alakult független szakmai szervezet által.
Idén a nemzetközi, illetve országos turisztikai vonzerővel bíró kulturális rendezvények támogatására az ÖM és az NKA által biztosított 200-200 millió forint áll rendelkezésre. A 400 millióból 45 nagyrendezvénynek jutott: a felhívásra 59 pályázat érkezett be február 19-ig. A szakmai értékelésben a turisztikai szempontok (látogatószám, vonzáskörzet) is kiemelt szerepet kaptak, a marketing, a gazdálkodás, fenntarthatóság, a programok vagy a térségfejlesztésre vonatkozó hatások mellett. Az elnyerhető maximális 20 millió forintos támogatásban három rendezvény (múzeumok fókuszban 2008, operaverseny és fesztivál, 17. nemzetközi bor- és pezsgőfesztivál) részesült. A regionális vagy annál kisebb turisztikai vonzerejű rendezvények támogatása a regionális pályázati rendszerben történik, amelyre idén összesen 790 millió forint a keretösszeg. Rendezvénytémára 595 pályázat érkezett be, feldolgozásuk folyamatban van. Támogatási igényük meghaladja az 1,7 milliárd forintot. Az értékelésére 2008. június– július folyamán kerülhet sor a pályázatokat kezelő Magyar Gazdaságfejlesztési Zrt. tájékoztatása szerint. Az OKM azt ígéri, hogy a 2009. évi rendezvénypályázati felhívás 2008 második felében, őszszel megjelenik.
Itt pluszforrás, ott sarc?
Nemrég felcsillant a remény, hogy további forrásokra nyílhat lehetőség: az NKA-járulékbevételek módosításáról szóló törvényjavaslat hatására mintegy 500-600 millió forinttal emelkedhetne a fesztiválok finanszírozására fordítható összeg. A módosítás értelmében három termékcsaládra, illetve szolgáltatásra terjesztenék ki a járulékfizetési kötelezettséget. Ezek: a mobil adatátvitelből származó tevékenység, az internet-hozzáférési szolgáltatás, valamint az a termékcsoport (bútorok), amelyben az átlagosnál jelentősebb mértékű formatervezés testesül meg. Ezzel párhuzamosan néhány termék (szolgáltatás) járulékbefizetési kötelezettsége megszűnne, további hét termékcsoport esetében pedig felére vagy harmadára csökkentenék a járulékkulcsot. Az átrendezésből befolyó többletbevételek biztosíthatnák tehát a fent említett pluszösszeget. A törvény módosítása ellen elsősorban az internetes szolgáltatók tiltakoztak, de különféle szakmai szervezetek és a civil szféra egy része is ellenállással fogadta az ötletet. A kulturális tárca tájékoztatása szerint az NKA törvénytervezet-módosítása jelenleg parlamenti döntés előtt áll. Márta István, a Magyar Fesztivál Szövetség elnöke ellenben maximálisan egyetért az NKA-járulékbevételek módosításáról szóló törvényjavaslattal, hiszen ez az ígéret szerint 500 millió forint többlettámogatást jelenthetne. Az internetelérés tervezett járulékfizetési kötelezettsége 0,8 százalék, amelynek áthárítása a fogyasztókra havonta 20–70 forintot jelentene az előfizetőknek. Hogy jövőre javulhat-e a pályázati rendszer, és valóban időben kiírják-e a pályázatokat, arra csak annyit mondott: „Szeretnék bízni és hinni benne.”