Minden érintettnek van teendője

Az Országgyűlés Sport - és turizmusbizottsága keddi ülése első felében a vendéglátás és az utazásszervezés helyzete szerepelt napirenden.

Dr. Lenner Áron Márk, a Nemzetgazdasági Minisztérium belgazdaságért felelős helyettes államtitkára a vendéglátás első félévi eredményeit stagnálónak nevezte. A KSH adatai szerint 99,8 százalékon áll a tavalyi eredményeihez képest, de a vállalkozások száma annak ellenére nőtt, hogy sokan bezártak. A vendéglátóhelyek mindössze 33 százaléka vallja magát nyereségesnek. A Széchenyi kártyát 716 ezer munkavállaló kapta meg, a munkaadók 52 milliárd forintot töltöttek fel rá, melynek csak a felét költötték eddig el. A minisztérium lépéseket tesz az Artisjus díjszabásával kapcsolatosan.

Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke ennél borúlátóbb. A közel 70 százalékban veszteséges vállalkozások rossz helyzetét az alábbiakra vezette vissza: az áfa az összes környező országénál magasabb. Kedvezőtlen hatású a reprezentációs adó, a teljes körű dohányzási tilalom bevezetése, a teljes alkoholtilalom, a túl magas jövedéki adó, az alkalmi munkavállalókkal kapcsolatos bonyolult adminisztráció, az elavult oktatás és a korszerűtlen törvények. Fő gond, hogy nincs koncessziós törvény, így a tőkeerős befektetők szakmai tudás nélkül új és még újabb vendéglátóhelyeket nyitnak.

Dr. Niklai Ákos, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke jelezte, hogy 14 pontba sűrítve ezeket a gondokat már jelezték a minisztériumnak. Az előzőekben felsorolt problémákat kiegészítette a promóció nem megfelelő nagyságával, továbbá azzal, hogy a vendéglátók nem jutnak hitelhez, és a kkv-k részére alig van pályázati lehetőség. A magyar mezőgazdaság szervezetlenség miatt nem képes a minőségi vendéglátás igényeit kielégíteni.

A bizottság ellenzéki tagjai az egykulcsos adót hibáztatták a kereslet csökkenése miatt, míg a kormánypártiak arra hivatkoztak, hogy a kereslethez képest túl sok vendéglátóhely nyílik. Túl sok az adó, viszont kedvező változás, hogy az állam járulékkönnyítést fog adni január 1-jétől a munkavédelmi törvénnyel. A helyettes államtitkár kérdésre válaszolva beszámolt arról, hogy az ágazatot érintő stratégiai és törvényi anyag még készül, a cafeteria átalakítása megtörtént, és életbe lépett a higiéniai útmutató. Az áfa csökkentés egyelőre nincs napirenden.

15 százalékkal esett a forgalom az irodáknál 

Molnár Gabriella, a MUISZ elnöke beszámolója szerint tagjaik a magyar utazásszervezői szakma forgalmának 85-90 százalékát bonyolítják. Idén 15 százalékos a forgalom visszaesése, főként a charterjáratok kisebb számának következtében. A fekete utaztatás változatlanul virul, módosítani kellene az utazási irodákra vonatkozó rendeletet, és a SZÉP kártya korlátozásait is. Az utóbbi években egyre jobban elterjedt jogosulatlan utazásszervezés felszámolása érdekében sürgős és hatékony intézkedésekre, a vonatkozó jogszabályok módosítására, az ellenőrző szervezet hatáskörének kiterjesztésére van szükség, hangsúlyozta, mert a fekete utazásszervezés több szempontból is rendkívül káros: az utasnak nincs jogorvoslati lehetősége, az állam adóbevételektől esik el, a törvényesen működő irodák jogosan várják el, hogy azonos tevékenységet csak azonos feltételekkel lehessen végezni.

Dr. Simon András, a MUISZ közlekedési érdekképviselője rámutatott, hogy a MALÉV megszűnésének következményeként romlott az ország gazdasági és turisztikai mozgástere. A sok bevételt hozó MICE üzletág visszaesett; 50 százalékos mínuszban van a kongresszusi turizmus. Skandináviából nem könnyű elérni Budapestet, a beutazás a csekély költésű fapados utasokra korlátozódik. A MUISZ azt kérte, készüljön valós felmérés arról, hogy mekkora veszteség az országnak, hogy csak alacsony költésű turisták érkeznek.

A bizottság tagjai megállapodtak abban, hogy a szakoktatás kérdéseiről (különös tekintettel a gyakorlati képzésre) külön vitanapot tartanak. Támogatják egy új nemzeti légitársaság létrehozását, és pártolóan közvetítik a szakmai szervezetek javaslatait a minisztériumi döntéshozók felé.


Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.