A kétéltűek közé nem csak a békák (a farkatlan kétéltűek), hanem az úgynevezett farkos kétéltűek (a gőték és a szalamandrák), valamint a Magyarországon nem élő lábatlan kétéltűek is tartoznak. Világszerte mintegy 6.300 kétéltűfaj ismert, amelyeknek egyharmadát fenyegeti közvetlenül a kipusztulás, elsősorban az élőhelyek elvesztése, a környezetszennyezés, és a klímaváltozás miatt.
Magyarországon 18 kétéltűfaj őshonos, 12 béka-, 5 gőte- és 1 szalamandrafaj. Közülük, a kétéltűvédelmi kampány keretében, tavasztól 11 fajt mutatott be a Miskolci Állatkert, mégpedig zöld levelibékákat, zöld és barna varangyokat, sárga- és vöröshasú unkákat, erdei, gyepi és kecskebékákat, alpesi és pettyes gőtéket, valamint foltos szalamandrákat.
Az állatkert célja, hogy a látogatók megismerkedhessenek a Magyarországon honos kétéltűfajokkal. Hazánkban minden kétéltűfaj védelem alatt áll. Így befogásukhoz és tartásukhoz az állatkertnek is engedélyekre volt szüksége. Október 4-én, az Állatok Világnapján azonban – miután az állatok teljesítették küldetésüket, és bemutatkoztak a látogatóknak – visszaköltözhettek eredeti élőhelyükre, oda, ahol tavasszal befogásra kerültek. Egyes fajok, mint a barna varangyok, a gyepi békák, a pettyes gőték és a foltos szalamandrák szaporodtak is akvaterráriumukban, az utódok természetesen szintén visszatelepítésre kerültek.