Linz, amely 2009-re Vilniusszal közösen nyerte el az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) címet, már megkezdte promóciós kampányát. Komoly segítséget jelent ebben a munkában a TUIfly és Ryanair légitársaságokkal kötött együttműködési megállapodás. A linzi szolgáltatók már az idei ITBn előrukkoltak a foglalható turisztikai csomagajánlatokkal. Jelenleg csaknem 600 új szállodai férőhely építése folyik, idén szilveszterkor megnyitják az Ars Electronica Future Parkot és Best of Austria címen egy nagyszabású képzőművészeti kiállítást. Számos rendezvény a volt és a jövendőbeli Európai Kulturális Fővárosok bevonásán alapszik: művészeket, zenészeket, szakácsokat hívnak meg közös fellépésekre. Versenyt rendeznek ugyanezen városok ifjúsági futballcsapatai között. Linzben jövőre 12 hónapon át más és más új uniós tagország rock-pop zenekarai lépnek fel.
Ruhr 2010
Az EKF 2010 címért Essen városa kandidált, de egy eddig szokatlan formációban, 53 kisebb-nagyobb Ruhr-vidéki ipari településsel együtt rendezi meg a programokat. A projekt a Ruhr 2010 címet viseli, és megvalósítására 48 millió eurót szánnak. Németország már régóta dolgozik a Ruhr-vidék megváltozott arculatának népszerűsítésén, és most elérkezettnek látta az időt, hogy az európai kulturális turizmus rivaldafényébe állítsa az egykori acélkohók régióját. 1999 óta működik itt az Ipari Kultúra Útja, amely magja és egyik állomása a Nagy-Britannián, Hollandián, Belgiumon, Franciaországon, Luxemburgon és több más országon áthaladó Ipari Kultúra Európai Útjának (ERIH). A Ruhr-vidék ma már nem a nehézipar, hanem a szolgáltatások centruma, a használaton kívül helyezett, ipartörténeti jelentőségű gigászi építményeket jelzett turistaúttal kötötték össze. Például Duisburg-Nord területén az egykori Thyssen-művek óriási gáztárolóját jelenleg búvárparadicsomként üzemeltetik, az egykori vasércbunkerekből sziklamászó-gyakorlóterepeket alakítottak ki, Essen régi ipari műemlék épületében ma kiállításokat, koncerteket, színházi előadásokat tartanak. A Ruhr 2010 projekt víziója az, hogy 53 városból regionális közösséget, új stílusú metropolist hozzon létre. A program tehát messze a 2010-es éveken túlra nyúlik. A „Ruhr Metropole” európai modellt kíván teremteni, s ez nem más, mint egy kialakulóban lévő, több központú megaváros, amely az urbanitás új formáit testesíti meg. A régió átváltozásának hajtóerőjeként a koncepció a művészetet, a kreativitást, a technológiai, valamint a gazdasági innováció együttesét jelöli meg. 2010- ben „Odyssee Europa” címmel Dortmund, Bochum, Mülheim, Maers és Essen színházai az antik monda kortárs feldolgozását viszik színpadra. A TWIN 2010 programban a Ruhrvidék 150 testvérvárosával közös attrakciók születnek. A bevándorlás kérdését a Ruhr 2010 a jövő egyik legnagyobb kihívásaként kezeli, és a 2010-ben a bevándorlók kultúráját és alkotói megnyilvánulásait helyezi a középpontba.
Málaga 2016
A Costa del Sol fővárosában bejelentették, hogy megpályázzák az Európa Kulturális Fővárosa 2016 címet. Az infrastrukturális fejlesztések máris rohamtempóban zajlanak: felújított a Maria Zambrano pályaudvart, a régi épületből hatalmas szórakoztató központot formáltak. A város repülőterén 2010- ig megépítik a második leszállópályát, és új fogadóterminál-épület is készül. Az Észak-Afrikában fekvő Melilla városa mindössze 3,5 óra alatt elérhető Málaga kikötőjéből egy modern katamaránnal, amely ez évtől a főszezonban közlekedik. A Picasso Múzeum mellé hamarosan megnyílik a Flamenco Art Museum is. A 200 éves, bikaviadalok céljára épített Ronda arénát, Málaga jellegzetes épületét restaurálják.
Európa kulturális fővárosai 2009–2019
• 2009: Linz (Ausztria) – Vilnius (Litvánia)
• 2010: Essen (Németország) – Isztambul – Pécs
• 2011: Turku (Finnország) – Tallinn (Észtország)
• 2012: Guimaraes (Portugália) – Maribor (Szlovénia)
• 2013: Franciaország – Szlovákia
• 2014: Svédország – Lettország • 2015: Belgium – Csehország
• 2016: Spanyolország – Lengyelország
• 2017: Dánia – Ciprus
• 2018: Hollandia – Málta
• 2019: Olaszország – Bulgária