A Nemzetgazdasági Minisztérium belgazdaságért felelős államtitkára, Szatmáry Kristóf elmondta: a szálláshely szolgáltató tevékenység részletes feltételeiről szóló, június 14-én megjelent kormányrendelet a magyar turizmus, a piaci szereplők és a fogyasztók érdekeit szolgálja. A kormányrendelet létrehozásának további célja, hogy a jövőben a szálláshelyek minősítését, osztályba sorolását a szakmai szövetségek közreműködésével kialakított, állami tulajdonban lévő tanúsító védjegyrendszer biztosítja, amely mind a turisták, mind a szálláshely-szolgáltatók számára előnyös. A tanúsító védjegyek tulajdonosa a mindenkori turizmusért felelős tárca.
Az államtitkár utalt arra, hogy léteznek szakmai érvek amellett, miszerint bizonyos idő után kötelezővé kellene tenni a szálláshelyeknél az úgynevezett nemzeti tanúsító védjegy használatot, ám ez még nem eldöntött kérdés. A Turizmus Online kérdésére elmondta: a keddi sajtótájékoztató céljai között szerepel az érdekeltek figyelmének felkeltése, magáról a technikai részletekről, az igénylés feltételeiről, az eljárási procedúráról további tájékoztatás várható a tárca és a szakmai szervezetek honlapjain.
Annyit ér, amennyit tudnak róla
Márkus Éva, a Magyar Turizmus Zrt. kommunikációs irodavezetője rámutatott, hogy a tájékoztatás talán a legfontosabb feladatuk, hiszen a nemzeti tanúsító védjegyrendszer annyit ér, amennyit a vendég, az utas tud róla. Elmondta: csatlakoznak a védjegy kommunikációjához, és nemcsak a fogyasztóknak, hanem a szolgáltatóknak is információt adnak.
A Turizmus Online a vonatkozó kormányrendeletek kapcsán a következő jogszabályi környezetet összegezhette: az üzleti céllal üzemeltetett szálláshelyekre vonatkozó egységes jogszabály 2009 októberében lépett hatályba – a belső piaci szolgáltatásokról szóló uniós 2006/123/EK irányelvvel összhangban. Ezt követően megszűnt Magyarországon a szálláshelyek kötelező osztályba sorolási, illetve minősítési rendszere, ugyanis a rendeletben csak a szálláshely-engedély megszerzésének alapvető követelményei kerültek meghatározásra az egyes szálláshely-típusokra. A rendelet szerint 2011. július 1-e után már nem lehetett volna a korábbi minősítési és osztályba sorolási rendszerre hivatkozni.
Ezért a most júniusi módosítás célja az volt, hogy az átmenetei határidőt kitolja. A már kidolgozott nemzeti tanúsító védjeggyel rendelkező szálláskategóriákban, mint a fizetővendég-látók, falusi szálláshelyek, kempingek és üdülőházak esetében 2011. szeptember 1-jéig használhatók a korábbi minősítések, ezt követően már az újat kell alkalmazni. Továbbá: egy évvel, 2012. július 1-jéig meghosszabbították a korábbi minősítés viselésének határidejét azoknál a szálláshelyeknél, amelyeknél még nem készültek el az új védjegy szabályai, ilyenek a szállodák, panziók, közösségi szálláshelyek.
Először csak figyelmeztetnek
Fülöp Zsuzsanna, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) szóvivője elmondta, hogy a hatóság jogosult ellenőrizni, hogy megtévesztik-e a fogyasztókat és a nyújtott szolgáltatás összhangban van-e a szálláshely jelölésével, besorolásával. A falusi szálláshelyek, kempingek, üdülőházak esetében idén szeptembertől, szállodák, panziók, közösségi szálláshelyek esetében 2012. június 30. után nézik az új jogszabálynak való megfelelést. A kis- és középvállalkozások esetében első esetben nem szabnak ki pénzbírságot, csak figyelmeztetnek és felhívják a figyelmet az új jogszabályra.
Szabó István, a Magánszállások Országos Szövetségének elnöke jelezte, harminckétezer szolgáltatóról van tudomásuk, ügyeikben háromtagú minősítő bizottságok járnak majd el. Réfi Antal, a Magyar kempingek Szövetsége szerint a mintegy négyszáz hazai kemping esetében a védjegy megszerzése a szakszerűség és a pártatlanság elvei alapján történhet, várakozásaik szerint az új rendszer fellendíti a magyar kempingturizmust. Csizmadia László, a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetségének elnöke utalt rá, hogy minden szolgáltató számára továbbképzéseket szerveznek a védjeggyel kapcsolatosan, és szintén üdvözlik a változásokat, mert a vidékfejlesztésben a falusi és agroturizmusnak óriási szerepe van.
Ősszel turizmus törvény
Szatmáry Kristóf megemlítette, hogy folyik a turizmus törvény társadalmi egyeztetése, a jogszabály javaslat vélhetően az ősszel kerül a parlament elé.