Nemzetközi konferenciadömping az első félévben

A Magyar Turizmus Zrt. Magyar Kongresszusi Igazgatósága (MKI) 2011 első félévére vonatkozóan is elkészítette statisztikai elemzését a hazai hivatásturisztikai piac alakulásáról.

Az MKI partnerei által rendelkezésre bocsátott adatok alapján elmondható, hogy 2011 első félévében összesen 212 nemzetközi konferenciát rendeztek Magyarországon, amelyeken több mint 56.600 fő vett részt. A hazánkban megrendezett nemzetközi konferenciák és a nemzetközi konferenciákon résztvevők száma is jelentősen, több mint 30%-kal meghaladja az előző év azonos időszakának adatait. Az év első hat hónapjában országszerte összesen 803 napnyi nemzetközi konferencia volt, ezek résztvevői száma átlagosan meghaladta a 267 főt, átlagos időtartamuk pedig 3,8 nap volt.

Május volt a fő konferencia hónap

2011 első félévében a Magyar Kongresszusi Igazgatóság partnerei által szolgáltatott információk alapján 212 db, az ICCA nemzetközi szervezet kritériumainak megfelelő konferenciát tartottak hazánkban, ami 32,5%-os növekedést jelent 2010 hasonló időszakához viszonyítva. 2011 eddigi legsikeresebb hónapja a május volt: 58 rendezvény zajlott az országban, mely az összes konferencia 27,4%-át jelenti. Az idei év első hat hónapjában összesen 803 napnyi nemzetközi konferenciát rendeztek Magyarországon, melyek átlagos időtartama 3,8 nap volt. A hazánkban lebonyolított nemzetközi konferenciák többsége (52,8%) két vagy három napig tartott, de jelentős százalékkal bírt a 4-5 napos (25,9%) rendezvények száma is. A 6-7 napos rendezvények aránya 8,5% volt, míg 7 napnál hosszabb rendezvényre 14 alkalommal került sor az elmúlt félév során.

A 2011. január-júniusi időszakban, a hazánkban rendezett nemzetközi konferenciákon több mint 56.600 fő vett részt. A 2011. I. félévében regisztrált résztvevők száma mind a 2010. január-júniusi (+32%) mind pedig a 2009. I. féléves (+132%) adatokhoz képest jelentős növekedést mutat, sőt, a 2008. I. féléves adatokat is túlszárnyalta (+56,5%). A 2011. első hat hónapjában megrendezett rendezvények résztvevőinek átlagos száma 267 fő volt.

Szeged, Pécs, Debrecen - fej fej mellett

A hivatásturisztikai piac erősen Budapest központú. Az elmúlt években épült ugyan egy-egy nagyobb létszám befogadására is alkalmas vidéki konferenciaközpont (Debrecen – Kölcsey Központ, Sopron – Liszt Ferenc Konferencia és Kulturális Központ, Pécs – Kodály Központ), azonban a korábbi évek tendenciáját követve 2011 első félévében is Budapesten került megrendezésre a legtöbb nemzetközi konferencia (72,6%). A fővárost Gödöllő (7,5%) követi, melyben igen jelentős szerepet játszik Magyarország első féléves EU-elnöksége. Gödöllő után holtversenyben Szeged (2,8%) Pécs (2,8%) és Debrecen (2,8%) következik a rangsorban, valamint további konferenciavárosok között szerepel még Sárvár, Sopron, Eger, Esztergom és Balaton-parti települések is.

A fő konferenciahelyszínek továbbra is a szállodák

Bár továbbra is a szállodákban megrendezett konferenciák száma a legmagasabb (150 db) – megőrizve ezzel vezető pozíciójukat – a fennmaradó rendezvények 10,8%-át már kongresszusi központokban, míg 6,6%-át egyetemeken és tudományos intézetekben tartották a 2011. január-júniusi időszakban. Ez az arány a kongresszusi központok esetében több mint 3%-os növekedést mutat 2010 azonos időszakához képest, míg az egyetemeknél 2008 óta (2009 kivételével) egyenletes és folyamatos emelkedés tapasztalható. A rendezvények közel 12%-át kastélyok és múzeumok látták vendégül, elsősorban – Magyarország soros EU-elnöksége kapcsán – a Gödöllői Királyi Kastélyban.

Németek konferenciáztak itt a legtöbbet

A 2011 első félévében Magyarországon lezajlott nemzetközi rendezvényeken átlagosan 14 ország képviseltette magát. A korábbi évekhez hasonlóan a magyarokon kívül továbbra is Németországból (76,4%), Nagy-Britanniából (69,3%) és Franciaországból (54,7%) érkeztek leggyakrabban hazánkba nemzetközi konferenciákra. A középmezőny nemzetei – olasz, belga, lengyel, osztrák, cseh, spanyol és holland – közel azonos gyakorisággal képviseltették magukat a nemzetközi konferenciákon.

A megrendelők fele magyar

A Magyarországon zajlott nemzetközi konferenciák megrendelőinek nemzetiségi vizsgálata azt mutatja, hogy a 2011. január-júniusi időszakban a megrendelők legalább fele magyar volt, ami 8,6%-kal magasabb eredmény 2010 hasonló időszakához viszonyítva. A külföldi nemzetek közül – 2011. első félévében – a belga, az amerikai, a svájci és holland megrendelők aránya mutat lényeges növekedést 2010 első félévéhez képest.

A nemzetközi konferenciák megrendelői között legnagyobb százalékban külföldi cégeket (15,6%) találunk, a külföldi szervezőirodák (13,6%), a magyar vállalatok (13,2%) és az európai szövetségek (13,2%) aránya pedig szinte teljesen megegyezik egymással. Ezen kívül 17,9%-ban érkeztek még megrendelések különböző alapítványoktól, egyesületektől, oktatási és költségvetési intézményektől is.

Főként gazdasági és orvosi témák

A nemzetközi konferenciák típusát tekintve, 2011 első hat hónapjában a gazdasági (25,9%) és az orvosi (25,0%) témájú konferenciák száma volt a legmagasabb, illetve jelentős százalékot képviselnek a tudományos (13,7%), az informatikai (10,4%) és a jogi (6,6%) témakörök is.

Az év első felében összesen 45 alkalommal kapcsolódott kiállítás a nemzetközi konferenciákhoz, mely a 212 nemzetközi rendezvény esetében 21,2%-os arányt jelent. Az összes nettó kiállítói terület 30.852 m² volt, átlagos területük pedig 686 m².

A kutatás eredményeiből készített részletesebb összefoglaló (táblázatokkal, grafikonokkal és az egyéb rendezvényekről szóló információkkal is kiegészítve) a Magyar Kongresszusi Igazgatóság honlapján, a Háttéranyagok/Tanulmányok menüpontban található meg.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.