Zimmerman Árpád, a fürdő igazgatója beszámolója szerint a marcali termálvizet a múlt század hetvenes éveiben minősítették gyógyvízzé, de pénz hiányában ezenkívül sokáig nem történt semmi. Még az ezredfordulón is csak a 8 hektáros, önkormányzati területen lévő 46–48 fokos gyógyvizes forrása és az arra épülő elképzelései voltak meg a pályázati támogatásokra vadászó kisvárosnak. Kitartása két évvel később eredményre vezetett, amikor a Széchenyi-terv keretéből 360 millió forintnyi összeget nyert egy egymilliárd forintos fürdőépítési terv megvalósítására – amiből 2003-ra lett valóság.
A Marcali Városi Fürdő- és Szabadidőközpontnak elnevezett létesítményben nagy hangsúlyt fektetnek a sportolásra. Található benne egy 50 m-es versenysportmedence is a termálés gyógymedencéken, a tanmedencén és a gyermekpancsolón kívül. Az aktív pihenést négy tenisz-, két strandkézilabda-, egy strandröplabda-, valamint egy kosárlabdapálya szolgálja, miközben a fürdő öthektárnyi parkosított területe is alkalmas az aktív pihenésre. A gyerekeket homokozók, játékelemek várják.
A sportpályák egy részét a nyitás utáni években építette az önkormányzat részben önerőből, részben pályázati támogatásból. Az idén megépült röplabdapálya 2 millió forintba került, amelyhez 1,2 millió forintnyi turisztikai támogatást nyert a város. Marcali sikerrel indult a tanuszoda-építő kormányprogramon is, így készülhetett el a fürdő részeként 2008-ra 680 millió forintból, PPP-konstrukcióban (magántőkéből, a törlesztéshez és üzemeltetéshez történő állami segítségnyújtással) egy fedett tanuszoda. Ennek köszönhető, hogy a fürdő immár egész évben nyitva tart, legalábbis a fedett része, amelyben egy gyógyvizes medence is helyet kapott. A marcali fürdő gyógyvizével – a tanúsítványok szerint – eredményesen kezelhetők a reumatikus, az idegrendszeri és a nőgyógyászati panaszok. Az elmúlt években végzett próbafúrások során újabb két termálvizes kútra tett szert a kisváros, amelyből az egyiket már gyógyvízzé minősítették, a másik minősítése folyamatban van. Az új kutak vizei szintén nőgyógyászati, valamint mozgásszervi panaszok enyhítésére alkalmasak.
A fürdő fejlődése nem áll le, amit egy újabb nyertes pályázat garantál. Legutóbb a Balatoni Fejlesztési Tanács turisztikai attrakciók fejlesztéséért meghirdetett pályázatán nyert 118 millió forintos támogatást egy új gyógyvizes medence létesítésére, valamint a kútjai felújítására. Ezek a tervek szerint jövő nyárra valósulnak meg.
Fejlesztések ide vagy oda, a gyógyfürdő kemény millióiba kerül a városnak. A létesítmény tavalyi 72 millió forintos költségvetéséhez képest csak 41 millió forint volt a bevétele, amely zömében a belépőjegyekből, kisebb részben rendezvényekből származott. A többit a tulajdonos önkormányzatnak kellett állnia. Sütő László polgármester szerint nem szabad a fürdő hozadékát önmagában nézni, hiszen olyan turistaforgalmat generál, amelyből a város más területeken is profitál. Emellett közcélú feladatot is ellát: a kistérség 14 iskolájából hetente 550 gyermek jár a fürdőbe ingyenes úszásoktatásra.
A város és a fürdő vezetője szerint is minden ok megvan az optimizmusra, hogy előbbutóbb önfenntartó lesz a fürdő, hiszen a vendégforgalma folyamatosan nő. Tavaly 32 ezren látogatták meg, amit az idén az eddigi adatok szerint 20–25 százalékkal sikerül felülmúlni.
A forgalmán sokat lendített az M7-es autópálya megépítése, és még nagyobb vendégszám- növekedést remélnek a szomszédos telken épülő gyógyszálló megnyitásától, továbbá a közeli Sávolyon épülő Balatonringtől.
Fotó: Márton László