És nem tréfál, Svájc valóban tele akár iható minőségű folyó és álló vizekkel. A berni óvárost sebesen körülfolyó Aare pedig kiváltképp az. A földfeletti vizek országa (is), és még megannyi másé, mint az elghangzott a Schweiz Tourismus múlt pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján.
Urbanizált élmények
Kiemelt szerepet kapnak például a nagyvárosok mint Zürich, Genf, Bázel, Bern. Ezek nyári népszerűsítésére készült egy mókás reklámfilm. Két hegyi ember lemegy az egyik városba, ahol egy nap alatt csuda dolgok történnek velük: átvedlenek divatos urban style-ba, kiállításra mennek, egy fine dining étteremben vacsoráznak, lányokkal imserkednek, majd hajnal hasadtával, miután végigélték a város nyújtotta lehetőségeket, traktorjukkal hazahajtanak a hegyek közé. A film hamarosan látható is lesz a turisztikai hivatal weboldalán, hasonlóan az összes, Svájccal kapcsolatos turisztikai információhoz.
Új katalógus hívja fel a Svájcba látogatók figyelmét az ország tíz természeti és kulturális UNESCO világörökségére: Jungfrau-Aletsch, Rhaetische Bahn, Bern óvárosa stb.
Bakancs, görkori, bringa és kenu
Alaposan fel kell kötnie a bakancsát annak, aki túrázni, kirándulni indul a svájci Alpokban. A szintkülönbség helyenként meghaladja a Mátrfüred-Kékes közöttit. Lelkileg rákészülhetnek az idén szintén újnak számító, 150 oldalas „Hegyek és tavak” nevet kapott katalógusból, melyből az is kiderül, hogy mi minden látható az úgynevezett TOP32 túraútvonal mentén. El ne feledjük: Svájcban van a világ első finompor mentes települése, a Valais kantonbeli Saas-Fee.
Svájc végig görkorcsolyázható, kenuzható, bringázható és gyalogolható. Ehhez nyújt segítéget a SchweizMobil, mely egybefoglalja az ország megismerésének mindezen aktív formáit és ajánl idén újdonságként olyan helyi útvonalakat, melyek egy napos kiruccanás során is kihasználhatók. Svájcban járunk: akár még azt is megtudhatja az utazó, hol töltheti fel elektromos kerékpárjának akkumulátorát.
Akinek okos telefonja van, az almás, az különféle, Svájc területén ingyenesen letölthető alkalmazások segítségével akár a Matterhorn tövéből okoskodhat, hogy hol van a Matterhorn.
Svájc azon rengeteg országok egyike, ahol a tömegközlekédés hozzánk képest elérhetetlennek tűnő minőségű. Erről bárki meggyőződhet, ha svájci útja során vételez egy Swiss Pass-t, nemes egyszerűséggel kombinált bérletet, mely 4 naptól akár egy hónap időtartamig is használható mindenre, ami földön vagy vizen sok utast fogad be, de nem elhanyagolható az a 400 múzeum sem, ahova a kombinált bérlettel beléphet az utazó.
St. Gallentől a kereskedelmi vendégéjszakákig
A magyarok régóta vendégeskednek a mai Svájc területén; először kalandozó eleink jártak St. Gallenben, persze akkoriban remélték, nem leszünk visszatérő vendégek. Ma már egy kicsit ez változott; várnak minket és bíznak benne, hogy vendégéjszakák 2010-es, 83 ezer körüli száma belátható időn - öt éven - belül 100 ezerre nő. Az utóbbi 7 hét évet vizsgálva kiderül, hogy önmagához képest jelentősen nőtt a magyar vendégéjszakák száma az alpesi országban. 2003-ban mintegy 59 ezerről indult a tavalyra 83 nőtt szám. Az erős svájci frank turizmusra gyakorolt esetleges negatív hatását a szolgáltatások kínálatának bővítésével, színesítésével kívánja Svájc ellensúlyozni - mondta el Urs Weber újságírói kérdésre reagálva.