A megbeszélésen Tihanyi Klára, a kiállítás igazgatója beszámolt arról, hogy az idei Utazás kiállítás a nehéz külső körülmények ellenére négy százalékos látogatói szám növekedést ért el. A kiállítási terület és a kiállítók száma egyaránt 10 százalékkal csökkent az idei évben. 30 ország mutatta be idén turisztikai kínálatát, de voltak olyan országok, amelyek ebben az évben elmaradtak. A látogatói szám növelésére jó hatással vannak a kiállítással egyidőben szervezett társkiállítások (Boat Show, Karaván Szalon, Bringaexpo), népszerű volt az idén a Himalája expo, ami a D pavilonban kapott helyet és megjelent a vásár marketinganyagain is, a kapcsolódó programok, konferenciák. 2012-ben a Himalája Expo analógiájára az olimpiai évhez kapcsolódó tematikus kiállítás szervezésében gondolkodik a Hungexpo. Új tematikák bekapcsolását tervezik, a gasztronómia bővítését. A kedvezményes jegyek körét is bővíteni szeretnék, illetve gondolkoznak abban is, hogy a belépőjegyet levásárolhatóvá tennék, aminek az ára beszámíthatna a cateringbe, vagy pedig utazásba.
Negatívan ható külső körülmény volt az idei évben az Utazás kiállítással egyidőben szervezett és szinte azonos néven, de nem a Hungexpo szervezésében futó virtuális kiállítás megjelenése is. A Hungexpo úgy döntött, hogy elébe megy a konkurenciának, már fejlesztik azt az oldalt, amelyen az Utazás kiállítás ideje alatt virtuális kiállítóteren mutatkozhatnak be a turisztikai szolgáltatók. Ez a plusz szolgáltatás jól kiegészítheti a klasszikus vásári megjelenést.
Tihanyi Klára beszámolóját követően több javaslat is elhangzott a kiállítói oldalról. Lenne igény az utazási irodák részéről egy olyan tárgyaló standra, ahova azok a kisebb irodák helyezhetnék el kiadványaikat és hívhatnák tárgyalásra partnereiket, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy saját standdal vegyenek részt a kiállításon. Az utazási irodák azt is kérték, hogy lehetőleg időben történjen meg a pavilonok felosztása, készüljön térkép a pavilonokról, betűrendes kereső. Legyen több, a látogatók kényelmét szolgáló alapszolgáltatás, ruhatár, gyerekmegőrző. Felmerült ötletként, hogy a társkiállítások pavilonjában helyezzenek el kedvcsináló turisztikai standot, ami átcsalogatja a látogatót. Az utazási irodák arra is kérték a Hungexpót, hogy a kiállításra történő minél korábbi regisztrációra kedvezményekkel ösztönözze a szolgáltatókat.
A konzultációs megbeszélés további témái között szerepeltek a buszos utaztatásokra vonatkozó szabályok. Hogy mire kell odafigyelni az utazászervezőknek ha külföldre szerveznek autóbuszos utat, vagy a beutazó csoportok belföldi programjainak összeállításakor, erről Ispánky Gábor közlekedési szakértő adott tájékoztatást. A megbeszélésen elhangzott, hogy MUISZ a Magánvállalkozók Nemzeti Fuvarozó Ipartestületével (NIT) közösen etikai kódexet hoz létre a buszos vállalkozók utóbbi időben egyre aggasztóbb méreteket öltő, jogosulatlan utazásszervezői tevékenységének visszaszorítására, amely a jövő hétre készül el.
A délutáni találkozó zárásaként Molnár Gabriella, a MUISZ elnöke ismertette a szövetség aktuális tevékenységével kapcsolatos tudnivalókat.