Amennyiben az országgyűlés megszavazza az elképzelések szerint gazdaságélénkítő adóváltozásokat, megszűnhet a falusi vendéglátás év elején bevezett 1,2 millió forint éves bevételig terjedő adómentessége. A 7000 szolgáltatót érintő intézkedés komoly bevételkiesést okozhat a tavaly 17%-os növekedést, és 3,2 millió vendégéjszakát produkáló, egy-egy hátrányosabb térségben a felzárkózást jelentő ágazatban.
Változatlanul napirenden van az étkezési utalványok és üdülési csekkek adókötelessé tétele; amennyiben ezen munkáltatói juttatások összevont értéke meghaladja az évi 400 000 forintot a jövedelem az szja felső kulcsa alá tartozik, és járulékokkal együtt akár 54% adóteher rakódhat rá. A Fidesz félelmei szerint a 2008-ban mintegy 41 milliárd forint forgalmat bonyolító, a belföldi turizmus egyik motorjának számító üdülési csekk adókötelessé válása közel 1,8 millió felhasználó eltűnésével, illetve 30 000 munkahely veszélyeztetésével járna.
Az étkezési utalványok megadóztatásából remélt 122 milliárdos többletbevétel az ellenzéki párt kalkulációjának megfelelően a jelentős forgalomkiesés következtében csupán 7,2 milliárd adóbevételt jelentene a nagy közös kalapban amellett, hogy az intézkedés várhatóan 142 milliárd bevételkiesést eredményezne a vendéglátásban.
2010-től magánszemély egyéb jövedelmének minősülne a borravaló/szervízdíj; ezt a tervek szerint bérként lehetne kifizetni. A hírek szerint a kormány a szervízdíj adókötelessé tételét indokolja, hogy tavaly 4000 adófizető tüntette fel bevallásában egyéb jövedelemként az így befolyt bevételét. A szakemberek szerint a versenytársainkkal szemben már most hatalmas hátrányt jelentő jelenlegi 20%-os áfa további növelése behozhatatlan hátrányt okozna a hazai szállodaiparnak és akár több tízmilliárd forint értékű visszaeséshez vezethet.
A Fidesz úgy véli, hogy a tervezett módosítások működésképtelenné teszik a turisztikai vállalkozásokat, ugyanakkor a várt költségvetési többletet nem képesek előteremteni, az intézkedések felerősíthetik az vendéglátásban és az idegenforgalomban a fekete gazdaság térnyerését. Jóllehet, az országgyűlés Sport- és Turisztikai Bizottságának mind ellenzéki, mind kormánypárti képviselői idei üléseiken többször, egyöntetűen elfogadták a fenti intézkedések bevezetése ellen meghozott határozatokat, azokat a parlament döntéshozatalán nem sikerült egészen eddig keresztülvinni. Bánki Erik a Sport- és Turisztikai Bizottság fideszes elnöke a keddi sajtóreggelin reményet fejezte ki, hogy az adócsomagot az országgyűlés nem szavazza meg az általános vitán. Mint a képviselő elmondta, amennyiben az SZDSZ, Fidesz és a független képviselők nemmel szavaznak, az ágazat megúszhatja a kilátásba helyezett szigorításokat.