Repkednek a milliárdok

A magas kerozinárak és a lassuló világgazdaság miatt egymás után kerülnek nehéz helyzetbe a légitársaságok. A Malév a kapacitások szűkítésével, létszámleépítéssel és a flotta átalakításával igyekszik válaszolni a kihívásokra. Közben az orosz kormány úgy döntött, megmenti a Malév-tulajdonos Abramovics oroszországi érdekeltségét, a szeptember elején fizetésképtelenné vált Air Uniont.

A Malév privatizációs pályázatát 2007. április 24-én zárták le, azóta az AirBridge Magyarországi Vagyonkezelő Zrt. a társaság 99,95 százalékos tulajdonosa. Az AirBridge törzstőkéje húszmillió forint, a céginformációs rendszer szerint két tulajdonosa Kiss Kálmán és Borisz Abramovics. Bár a vételár „csupán” 200 millió forint volt, a privatizációs szervezet szerint a tranzakció valós értéke – a tőkejuttatásokkal és az ígért fejlesztésekkel együtt – eléri a 26 milliárd forintot. Első lépésként a tulajdonosok 20 millió euróval, azaz mintegy ötmilliárd forinttal pótolták a Malév tőkéjét. Az AirBridge emellett bemutatta az orosz Vnyesheconombank által kibocsátott 30 millió eurós, feltétel nélküli és visszavonhatatlan tőkejuttatási bankgaranciát, amely felett – a kedvezményezett Malév javára – a magyar privatizációs szervezet rendelkezik.

Bár az új tulajdonosok korábban abban bíztak, hogy a Malév két-három éven belül nyereségessé tehető, a cég átalakításával járó nehézségek, illetve a kedvezőtlen piaci feltételek miatt (például a kerozinár-változás) miatt egyelőre igencsak kétséges, hogy ez cél valaha is teljesülhet-e. Idén májusban látott napvilágot a hír, hogy a Ferihegyi repülőteret üzemeltető Budapest Airport még februárban zálogjogot kapott a Malév egyik leányvállalatára a légitársaság tartozása fejében. A Malév-leány Aeroplex Kft. száz százalékát érintő úgynevezett első ranghelyű zálogjogot május 19-én jegyezték be. A Malév augusztus elején közölte: a téli menetrendi időszakban szűkíti kapacitásait, és csoportos létszámleépítésre készül. Teljesen kikerülnek a flottából a hosszú távú utakra használt Boeing 767-esek (az egyiket várhatóan bérbe adják, a másikat visszaadják a lízingcégnek), a 737- esek közül pedig ötöt ad bérbe a Malév a téli időszakra.

A társaság korábbi közlése szerint a leépítés a létszám ötödét, 250 aktív és 150 jogi állományban lévő munkavállalót érint. Leonov Péter vezérigazgató a dolgozóknak írt belső levelében úgy fogalmazott, ő maga sem flotta- és kapacitáscsökkentéspárti, de az iparág helyzete most ezt a lépést diktálja. A cégvezető kitért arra is, hogy a csoportos létszámleépítés elengedhetetlen feltétel ahhoz, hogy a társaság csoportszinten 2500 embernek biztos perspektívát kínáló munkahelyet tudjon nyújtani. A döntés jövőre 2 milliárd forinttal csökkentheti a bérköltséget. Szeptember végén derült ki, hogy a leépítés 78 pilótát érint, közülük – a Malév tájékoztatása szerint – 31-en évek óta fizetés nélküli szabadság keretében külföldi légitársaságoknál repülnek. Az ügyben megszólalt a Magyar Közforgalmi Pilóták Egyesülete (Hunalpa) is, szerintük a kirúgott pilóták száma a százat is meghaladja. A Hunalpa úgy vélte, az elbocsátások mértéke már a napi működést is veszélyezteti, mivel - szerintük – nem lesz elég pilóta a járatok üzemeltetéséhez.

A Malév üzemi eredményei
 Év  Üzemi eredmény
(milliárd forint)
 1999  -3,9
 2000  -10,9
 2001  -11,2
 2002  -4,5
 2003  -9,4
 2004  -6,2
 2005  -9,0
 2006  -10,8
 2007  -14,7
 Forrás: Malév-mérlegadatok 

A cég átalakításának finanszírozását szolgáló, a Vnyeseconombank és az AirBridge, illetve az AirBridge és a Malév közötti megállapodások aláírását szeptember elején jelentették be. A légitársaság ennek köszönhetően összesen 30 millió eurós forráshoz jutott. Ez a megállapodás biztosítja a légitársaság átalakításához szükséges pénzügyi hátteret, többek között a költséghatékony Bombardier Q400-as gépek beszerzésének és az új flottához optimalizált létszám kialakításának finanszírozását.

Időközben azonban kiderült, hogy Borisz Abramovics másik érdekeltsége, a KrasAir, illetve az AiRUnion légi szövetség helyzete sem túl rózsás: a korábban felhalmozott adósságok miatt az orosz repülőtereken augusztus végétől már csak készpénz ellenében tankolták fel a légitársaság és a szövetség gépeit. Sajtóhírek szerint az AiRUnion egymilliárd dolláros fizetési hátralékban volt. A RIA Novosztyi hírügynökség szeptember második hetében jelentette, hogy az orosz kormány úgy döntött: megmenti a gyakorlatilag fizetésképtelenné vált AiRUniont. A nagyrészt többségi állami tulajdonú légitársaságokat összeolvasztják a moszkvai önkormányzat tulajdonában levő Atlant-Szojuz légitársasággal. Az így létrejövő cégben ellenőrző pakettja lesz a Rosztyehnologii állami holdingnak, valamint a moszkvai és a krasznojarszki régió kormányzatának.

Felmerül a kérdés, hogy ezután van-e még értelme erőltetni Abramovics eredeti tervét, aki azzal érvelt a privatizáció során, hogy a Malév biztosíthatja a kapcsolatot az AiRUnion utasai számára az orosz és a nyugat-európai desztinációk között. A légitársaságnál arról tájékoztattak, hogy a keleti piac kiszolgálását továbbra is fontosnak tartják, azaz nincs napirenden a domogyedovói járatok felülvizsgálata. 


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Klasszis TopDesign 2023 győztesünk: „Nem vagyunk azok a feladós típusok”

Klasszis TopDesign 2023 győztesünk: „Nem vagyunk azok a feladós típusok”  

Interjú a Klasszis TopDesign 2023 verseny egyik díjazottjával.
Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.