HOGY A KIKAPCSOLÓDÁS MÉG TELJESEBB LEGYEN A FÜRDŐBEN – SPECIÁLIS PROGRAMOK, SZOLGÁLTATÁSOK, 4. RÉSZ |
Sorozatunkban olyan külföldön jól bevált, a hazai fürdőkben, fürdőhelyeken is sikerrel alkalmazható, de széles körben még kevésbé ismert szolgáltatásokat, terápiamódokat mutatunk be, amelyek segíthetnek a fürdőknek abban, hogy célközönségüknek kuriózumot nyújtsanak, és ezzel jelentősen növeljék népszerűségüket és látogatottságukat.
Az előző részekben egy különleges vízi terápiával, az animáció fontosságával, és a hangterápiával foglalkoztunk. Szeptemberi számunkban olyan témát mutatunk be, amelynek bevezetésével egy fürdő alternatív egészségmegóvásra, gyógyításra alkalmas szolgáltatással - a fényterápiával bővítheti kínálatát1.
A FÉNY ALKALMAS A GYÓGYÍTÁSRA?
Az emberi élet számára egyik nélkülözhetetlen elem a fény. A fény látható és nem látható tartományainak közreműködésével folyik az élő szervezetben végbemenő biokémiai és biofizikai folyamatok többsége. A fény meghatározott tulajdonságokkal bíró elektromágneses hullám. A napfény látható, ibolyántúli és infravörös tartományai segítenek helyreállítani a szervezet hiányos energiáját. Az egyes hullámhosszoknak külön biológiai szerepük van, erre a felismerésre épül a gyógyászatban való alkalmazhatóságuk. A fénynek fontos szerepe van az élő szervezetek normális működésének biztosításában, egyre több teret nyer a klinikai kezelésben és gyógyításban. Az emberek ösztönösen mindig igénybe vették az őket körülvevő világ, a természet segítségét. Az évezredek alatt felgyűlt tapasztalat számos természetes terápiát eredményezett. A napsütést mindig is arra használták, hogy gyorsítsák a felépülés folyamatát. A klinikai megfigyelések és a kísérletek eredményei révén ma már a napsütésnél lényegesen kifinomultabb módon tudjuk hasznosítani a napfény spektrumának egyes részeit.
A TELJES SPEKTRUMÚ FÉNYT ÉVEK ÓTA ALKALMAZZÁK TERÁPIÁS CÉLLAL
A fényterápiát napjainkban számos betegség kezelése céljából alkalmazzák, mint szénanátha, depresszió, bőrbetegségek. Jelentős sikerekről számolnak be a magas vérnyomás, a megemelkedett koleszterinszint, a cukorbetegség és az ún. téli depresszió kezelésében. Évente kb. 200 millióan élik át az úgynevezett „téli depressziót”. Ez azonban gyógyítható, illetve megelőzhető a teljes spektrumú fény segítségével. Ha kihasználjuk a fény idegrendszerre gyakorolt jótékony hatását, javíthatunk az alvás és az ébrenlét ritmusán is.
Több vizsgálatban kimutatták, hogy a teljes fényspektrum használata a napfényhez hasonló módon javítja a szervezet kalciumfelvételét, kevesebb volt a fogszuvasodás, jobban tanultak, jobban tudtak feladataikra összpontosítani. Ezeket a fényforrásokat a világ több országában hivatalos formában elismerték gyógyhatású termékként. Az UV-fény ugyanakkor segít leküzdeni a baktériumokat és a gombákat, enyhíti a köszvényt, az akne-t és a pikkelysömört, erősíti immunrendszerünket.
FÉNYTERÁPIA
A fény nagyban befolyásolhatja közérzetünket, hangulatunkat. A minimálisan 2500 lux fényerő két óra hosszán át tartó „dózisban" elengedhetetlenül fontos a jó kedélyállapot fenntartásához és a kiegyensúlyozottsághoz.
A fényterápia szervezetre gyakorolt hatása az élettani folyamatok serkentése. Ha ezt a bőr élettani működésére vetítjük, a bőr szinte valamennyi működésére hatást gyakorol. Ezért a bőr ápolásának minden fázisában használható. A fénykezelés javítja a bőr kis és nagyereinek keringését, javul a bőranyagcsere a bőr tápanyag és oxigénellátása, valamint a salakanyag és bomlástermék kiválasztása. Nemcsak a vér, hanem a nyirokkeringés is javul. Javítja a bőrön megjelenő anyagcsere rendellenesség tüneteit is. Fénykezelés hatására a bőr rugalmasságát biztosító rostok állapota is megőrizhető, így a dohányzás következtében létrejövő bőrrenyheség is korrigálható.
MÁR AZ EGYIPTOMIAK IS HASZNÁLTÁK
A színterápia több ezer évre nyúlik vissza. A színes fény gyógyító erejével már az egyiptomiak is tisztában voltak. Betegeiket színes függönnyel elfedett szobákba fektették, és a nap sugarait a gyengélkedőkre vetítették. A fényt napjainkban a kozmetikában is használják. Mivel az eltérő színű fénynek más a rezgésszáma, ezeket váltakoztatva juttatják be a hatóanyagokat a bőrbe.
EGYRE NAGYOBB TERET NYER A FÉNYTERÁPIA, AMELY A TÉLI DEPRESSZIÓ ELŰZÉSÉRE IS ALKALMAS
A hideg, téli hónapokban hajlamosabbak vagyunk a levertségre. A búskomorság, melankólia főképp akkor hatalmasodhat el rajtunk, ha napokig esik az eső, szürke az idő, s a napfényből még csak mutatóba se kapunk. A búskomorság mellett romlik koncentrálóképességünk, fizikai teljesítőképességünk, kedvetlenekké válunk, gyengül immunrendszerünk. A természetes napfény óriási hatással van egész szervezetünkre. Nemcsak az ébrenlét és az alvás ritmusát szabályozza, de befolyásolja a hormonrendszert, szabályozza a vérnyomást és az anyagcserét, fokozza a méregtelenítő mechanizmusokat. Mit tehetünk, hogy a sötét téli napokon is valahogy pótoljuk szervezetünk fényigényét? A szoláriumozás fénykorában, vagyis néhány évvel ezelőtt többek között azzal is reklámozták a mesterséges barnulást segítő gépet, hogy pótolja a napfényt, ezáltal szellemünkre is hat, jobb kedvünk lesz tőle. Mára azonban a szakemberek óva intenek attól, hogy akár csak egyszer is befeküdjünk a „rákkeltő masinába". Aki megfogadja a tanácsukat, ám mégsem szeretne lemondani a fény jótékony hatásáról, kipróbálhatja a fényterápiás finn szaunát vagy az infrakabint. A szaunázás önmagában is jótékony hatással van a szervezetre – hogy csak néhány pozitívumát említsük: erősíti az immunrendszert, jótékony hatást gyakorol a szív- és a keringési rendszerre, lágyabb, puhább, bársonyosabb, rugalmasabb lesz tőle a bőrünk –, de a gyógyító fényekkel kombinálva a hatás még jobban fokozható. A kabinban vörös, sárga, kék és zöld lámpa fényénél izzadhatunk. Ki-ki saját ízlése szerint választhatja ki a számára legjobban tetszőt. A megfelelő színek nem csak a hangulatunkat befolyásolják, egészségünkre is pozitívan hatnak.
A FÉNYTERÁPIÁBAN HASZNÁLT SZÍNEK HATÁSAI:
Sárga: a napfény, a nyár, a vidámság
Piros: az erő, a dinamizmus
Zöld: a természet, nyugalom
Kék: az elmélyülés
A fényterápia felhasználási területeinek tulajdonképpen csak a fantázia és az ésszerűség szab határt egy fürdőben. Alkalmazhatjuk szaunában, normál szobahőmérsékletű teremben, de vízi kezelések alkalmával is, vagy egyszerűen kisebb medencetérben, pihenőterekben. Éljünk hát vele bátran, tegyük színesebbé vendégeink szürke téli hétköznapjait!
Ehhez hasonló témákról, illetve szakmai különlegességekről és újdonságokról a SPAgetti további számaiban is olvashat. Az előző szám desszertjét – a hangterápiáról – ide kattintva tekintheti meg.
SPAgetti. Fürdők sikeréhségére.
1 felhasznált források: www.fenyterapia.hu, www.delmagyar.hu, www.szaunatura.hu