Felszívhatták a foci-Eb portugál és holland vendégforgalmának nagy részét Budapesten az Airbnb-lakások, a városban újranyitott szállodákat ugyanis nem igazán lepték el a szurkolók – tudta meg a Világgazdaság piaci körökből. A korábbitól még mindig drasztikusan elmaradó külföldi turistaforgalomra ugyan a korábbinál jóval kevesebb kiadó magánlakás jut, de a nyári turistacsalogató sportrendezvények nyomán is érzékelhető már, hogy a rövid távú szálláskiadás továbbra is vetélytársa lesz a szállodaiparnak. Mint a szállodaszövetség júliusi tisztújító közgyűlésén is elhangzott, külön munkacsoport alakult a rövid távú lakáskiadás piacának felmérésére.
A munkacsoport elnöke, a CPI Hotels magyarországi vezetője, Nagy-Szász István a Világgazdaság megkeresésére elmondta: a szabályozói környezet áttekintése során kirajzolódott, hogy az airbnbízésként emlegetett, de a többi szállásközvetítő portálon is domináns rövid távú szálláskiadás szabályozására valójában számos rendelet és törvénymódosítás született az elmúlt négy évben. Igazából már nem is a szabályozás, hanem az ellenőrzés hiányzik. Minden önkormányzat megkapta a lehetőséget, hogy a helyi viszonyokhoz igazítsa az előírásokat.
Az uniós szintű jogalkotás 2022-re ígér eredményt, az egyes metropoliszokban egyelőre jelentősek az eltérések a működési feltételekben. Hazai szintent több pesti belvárosi kerület rendelete van a Fővárosi Kormányhivatalnál felülvizsgálat alatt, a kiadható napok számának, a társasházak mozgásterének és még számos előírásnak a szabályozása a tét.
A szakember fontosnak tartja a jó nemzetközi gyakorlatok beépítését is: például a kiadott napok számát nemcsak maximálni, hanem minimálni is lehetne, mint New Yorkban is. Nagy-Szász István a Világgazdaságnak közölte, hogy a munkacsoport javaslatait továbbították a szakmai szövetség vezetőségének. A javaslatok egyelőre nem publikusak, de nem titkoltan abba az irányba hatnak, hogy a piaci versenyben arányos és igazságos feltételek vonatkozzanak a szereplőkre. Ebbe az üzletszerűen, kvázi hotelként működtetett lakásportfóliók nem férnek bele, szakmai körökben felmerült a rövid távú kiadást magánszemélyként folytatók esetében a lakások számának maximálása is.
Nagy-Szász szerint a következő hónapok megtervezéséhez a legfontosabb a valós adatokhoz való hozzáférés lenne, amire a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központba (NTAK) kötelezően csatlakozott szolgáltatóknak már korábban ígértek lehetőséget.
Forrás: Világgazdaság