Emlékezetes, hogy a Móri Borvidék TDM szervezet pályázaton nyerte el a rendezés jogát a TDM Szövetségtől. A közel 100 fő részvételével zajló konferencián a szakmai eszmecserén túl a kollégáknak lehetőségük nyílt megismerni a környék turisztikai szolgáltatásait és a vidék kiváló borait is.
A konferencia megnyitóján Möllmann Günterné, a szervező TDM elnöke, Fenyves Péter, Mór polgármestere, majd Bodrogai László, a Magyar Turizmus Zrt. Közép-Dunántúli Regionális Marketing Igazgatóságának igazgatója köszöntötte a résztvevőket. Elhangzott, hogy Móron a település idegenforgalmi adóbevételeit 100%-ban a turizmus fejlesztésére fordítják, mivel stratégiai cél az idegenforgalom további fellendítése.
Eszmecsere az RMI-kkel
Bodrogai László a regionális marketingigazgatóságok és a TDM-ek közötti együttműködés fontosságát hangoztatta. Ezt a szándékot húzza alá az a közlemény is, amely ezzel kapcsolatban a közelmúltban került ki a TDM Szövetség honlapjára: „A Magyar TDM Szövetség az elmúlt időszakban örömmel fogadta az MT Zrt. regionális marketingigazgatóinak egyre élénkebb érdeklődését a TDM folyamatokkal kapcsolatban. A Balatoni Regionális TDM Szövetség, mint első regionális TDM szervezet példáján felbuzdulva egyre több RMI keresi meg a TDM Szövetséget, hogy a megvalósíthatónak tűnő alternatívákat megvitassák a saját régiójuk vonatkozásában is. A TDM Szövetség örömmel tapasztalja, hogy a kölcsönösen konstruktív gondolkodásban az RMI-vezetők a régiójuk TDM helyzetét is figyelembe véve kívánnak részesei lenni az alulról építkező folyamat manapság sorra kerülő regionális szintjének létrehozatalában. Ezen eszmecserék egyúttal első kézből szerzett tapasztalatokat is jelentenek a TDM Szövetség számára a készülő turizmus törvényben a regionális TDM szervezetekkel kapcsolatos szabályozás kialakításához.”
Történelmi pillanat
Balogh Károly, a TDM Szövetség elnöke a köszöntők után az aktuális helyzetet értékelte. Beszámolt arról, hogy a TDM Szövetség elnökségének meghívására előző nap megbeszélésen vett részt a MUISZ, a MABEUSZ, az MSZÉSZ, a FATOSZ és a TMSZ vezetősége. A szakmai szervezetek – melyek együttesen lefedik a turisztikai szakma jóformán teljes spektrumát - egyetértettek a közös fellépés és a szoros együttműködés szükségességéről.
Balogh Károly történelmi pillanatként értékelte a megbeszélést.
A TDM-pályázatokkal kapcsolatban viszont elmondta, hogy „semmi sem indokolta azok visszavonását”. A rendezvényen az is kiderült, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a TDM pályázati felhívás újbóli meghirdetését 2011 év végén, legkésőbb 2012 év elején tervezi. A TDM Szövetségnek jelenleg 30 tagja van, és „idén befejeződött a TDM-építkezés” – mondotta Balogh -, mivel az első térségi TDM is létrejött a Balatonnál.
Felhívta a figyelmet a biztos finanszírozási háttér szükségességére, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nincs szükség többletforrásokra.
Államigazgatási aktualitások
Nemes Andrea, a Nemzetgazdasági Minisztérium Turisztikai Főosztályának vezetője a TDM-pályázatok állásáról számolt be. Elmondta, hogy mostanáig 81 kérelem érkezett be hozzájuk, 56-ot közülük regisztráltak is, míg 4-et hiánypótlásra köteleztek. A regisztráltak többsége (51) hely TDM volt, 5 pedig térségi.
A TDM Szövetség honlapjáról az is tudható, hogy az NFÜ tájékoztatása szerint szinte mindegyik régióban van olyan szervezet, amelyik nem először pályázik. A Dél-dunántúli régióban 4, az Észak-magyarországi és a Közép-dunántúli régióban 5-5 szervezet, a Közép-magyarországi régióban 1, míg a Nyugat-dunántúli régió Balaton Kiemelt Üdülőkörzet területére eső részén szintén 5 szervezet nyújtott be már korábban is pályázatot.
Nemes Andrea felhívta a figyelmet az alulról való építkezés fontosságára, és emlékeztetett arra, hogy a pályázóknak nem kell betartaniuk a statisztikai régióhatárokat. Feladatként jelölte meg év végéig a regionális TDM-regisztráció feltételeinek kidolgozását. A finanszírozással kapcsolatban elmondta, hogy az önkormányzati törvényben nem nevesítették feladatként a turizmust sem helyi, sem más szinten. A feladat ellátása így a TDM-ekhez kerülhet a tervezett turizmus törvényben, amelynek egyébként az egész hazai TDM-struktúrát meg kell határoznia.
Nem tisztázott még a főosztályvezető szerint az sem, hogy mi a regionális marketingigazgatóságok helye és szerepe a régiós TM-ek esetében: munkaszervezetként vagy együttműködő partnerként működjenek? „A válasz hamarosan meg kell szülessen” – hangsúlyozta.
Az első regionális TDM
Hoffmann Henrik, a Balatoni Regionális TDM Szövetség elnöke sem tudott arra válaszolni, mi lesz náluk az RMI szerepe – várhatóan a turizmus törvény tisztázni fogja ezt a kérdést is. Célként fogalmazta meg, hogy a regionális TDM szövetség kellő súllyal vegyen részt a régió turizmusának irányításában, ehhez meg kell teremteni a megfelelő regionális döntési kompetenciákat.
Kiemelte, hogy az évi négymillió vendégéjszakát realizáló Balaton körül több mint 1000 turizmussal foglalkozó vállalkozás működik, és 90%-uk képviselteti magát a regionális TDM szövetségben. Türelmetlenül várjuk a turizmus törvényt – zárta gondolatait Hoffmann Henrik.
Informatika és képzés
A későbbiekben a TDM-ek számára komplex informatikai megoldásokat kínáló két társaság, a Destour-t üzemeltető Chrome Kreatív Munkák Kft., illetve a Live Guide-ot működtető Mimézis Kft. mutatta be új fejlesztéseit.
Délután szekcióüléseken folytatódott a munka. A képzésekről tartott megbeszélésen a moderátor, Kápolnai Nagy Ágnes, a Mátra Jövője Turisztikai Egyesület képviselője felvetette, hogy a pályázati kiírás által meghatározott szakirányú végzettséget ki lehetne váltani egy TDM menedzseri minősítő vizsgával. Szalók Csilla a BGF tanszékvezetője ezzel szemben a 2 féléves, gyakorlatorientált, levelezős TDM menedzseri szakképzésükre hívta fel a figyelmet.