A tervezet szerint több pénzből gazdálkodhat többek között a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, a Külügyminisztérium, a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Emberi Erőforrások Minisztériuma. A jövő évi költségvetés azonban mostohagyerekként bánik a turizmussal. Az ágazatra csak annyi pénz jut 2014-ben, amennyi az idén maradt a költségvetési zárolás után, vagyis jelentősen kevesebb, mint az utóbbi évek bármelyikében. A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) azonnal közleményt adott ki, amelyben a TC emelését kéri, három szakmai szervezet közös nyilatkozatában pedig a Szép-kártya feltételeinek megváltozatása mellett szállt síkra.
AGRÁRMARKETING: SPÓROLÁS
A jövő évi központi költségvetési törvényjavaslat szerint a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) – a tárcához tartozik a turisztikai célelőirányzat is – kiadása 594,217 milliárd forint lehet a 2013. évi 574,355 milliárd forinttal szemben. A tárcához tartozó területek jövő évi költségvetése 238,798 milliárd forintra emelkedik az idei 214,588 milliárd forintról.
A turisztikai célelőirányzat (TC) 2014. évi teljes támogatási előirányzata 9,996 milliárd forint. Csökkenni fog tehát a turizmusmarketingre fordítható összeg, ami egyébként az idei évben sem volt túl magas. Mint ismeretes, 2012-re a TC kiadási és támogatási előirányzatát eredetileg mintegy 11 milliárd forintban határozta meg az Országgyűlés, majd év közben a forrásátcsoportosításoknak, a visszaérkezett bevételek előirányzatosításának és a zárolásoknak köszönhetően a támogatás összege 12,264 milliárd forintra emelkedett. Az idei évben is közel hasonló összeg jutott volna a turizmusra, 2013-ban a turisztikai célelőirányzatot 12,498 milliárd forintban határozták meg. A valóságban végül mégsem gazdálkodhatott ennyiből egy költségvetési zárolás miatt, erről lásd részletesebben keretes írásunkat. Ezen az összegen szinte fele-fele arányban a Magyar Turizmus Zrt. és a Forma–1 osztozik. Az idei büdzséhez képest tehát több mint kétmilliárd forinttal kevesebb jut jövőre a Magyar Turizmus Zrt. működésére, marketingtervének megvalósítására. Jócskán csökken az agrármarketing-büdzsé is: a célelőirányzat jövő évi teljes támogatási előirányzata 855,9 millió forint, szemben az idei 3,144 milliárddal.
ÉRZÉKI CSALÓDÁS A CSÖKKENÉS?
|
NÖVEKEDÉS AZ EU-FEJLESZTÉSEKNÉL, V4-ES PLUSZPÉNZ
Az uniós fejlesztésekre a jövő évi költségvetés 1959,083 milliárd forint kiadási előirányzatot tartalmaz, ami jelentős növekedés az idei 1436,857 milliárd forintról. Az ideinél 807 millió forinttal több pénzből gazdálkodhat a Külügyminisztérium jövőre. A büdzsé tervezete a tárcának összesen 63,781 milliárd forintot irányoz elő. Ennek legnagyobb részét – 44,13 milliárd forintot – a külképviseletek igazgatására fordíthatja a Külügyminisztérium, tavaly erre 41,703 milliárd forint jutott. Az indoklás szerint a 2014-es év kiemelten fontos feladata lesz, hogy kölcsönösen előnyös együttműködési terveket kínáljanak fel a Magyarországgal szomszédos országoknak, és sikeresen fejezzék be az ország elnökségét a visegrádi csoport (V4:Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) élén. A V4 elnöki pozícióját idén júliustól egy éven át látja el Magyarország.
SZÉP-KÁRTYA: ADÓMENTESSÉGET AKAR A SZAKMA
|
AZ NFH ÉS AZ MKEH MŰKÖDÉSE BIZTOSÍTOTT
Jövőre a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kiadási előirányzata húsz százalékkal nőhet az ideihez képest: 78,821 milliárd forint lehet a 2013-as 65,158 milliárd után. Az NGM alá tartozó Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) jövőre tervezett támogatási előirányzata 360,0 millió forint, tervezett bevétele 1,7 milliárd forint, azaz összesen 2,060 milliárd forint kiadási előirányzattal gazdálkodhat, engedélyezett létszámkerete 233 fő. A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) kiadási előirányzata 1,046 milliárd forint, az engedélyezett létszám 134 fő 2014-re.
A TC EMELÉSÉT KÉRIK A SZÁLLODÁSOK
A turisztikai célelőirányzat felülvizsgálatát, |
NŐ A KULTURÁLIS BÜDZSÉ
Több mint 2,4 milliárd forint kulturális célú többlettámogatás szerepel a 2014-es év költségvetési tervezetében az ideihez képest. A Magyar Állami Operaház például a tervek szerint 1,1 milliárd forinttal kap többet 2014-ben. A plusztámogatást az idén megnyílt Erkel Színház működési költségeire kapja a dalszínház. 300 millió forinttal emelkedik a Nemzeti Filharmonikus Zenekar, 500 millió forinttal a Budapesti Fesztiválzenekar támogatása. Megjelenik a költségvetésben a Budapest Music Center (BMC) támogatása is 290 milliós összeggel.
A februárban megnyíló Országos Magyar Vadászati Múzeum jövő évi működésére 100 millió forintot kap. A Robert Capa kortárs fotográfiai központ 198 millió forintos támogatásban részesülhet. A Budapesti Tavaszi Fesztivál és a Budapesti Őszi Fesztivál 1,84 milliárd forintot kaphat jövőre. A Nemzeti Színház jövőre is egymilliárd forintból – gazdálkodhat, mint az idén.
A budai Vár rekonstrukciójára, a Szent György tér és a Mátyás-templom felújítására jövőre 605,5 millió forintot szánnak. Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark támogatására 260 millió forint juthat, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem orgonáinak restaurálására 200 millió forintot terveznek.A Zeneakadémia működésére 500 milliós kiegészítő támogatást is terveznek.
A Balassi Intézetnek 4,16 milliárd forintos támogatás jut, ez félmilliárddal több a 2013-as összegnél. Január 1-jén kezdi meg a működését a Design Terminál Nemzeti Kreatívipari Központ, 600 millió forintos tervezett támogatással.