Az Európai Unióban két éven belül, 2009-ig tervezik bevezetni a teljes körű dohányzási tilalmat minden zárt munkahelyen, beleértve a vendéglátó létesítményeket is. Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének (MVI) elnöke prezentációjában elmondta, egyetért a szabályozás fontosságával, de a teljes szigorítás rövid távú hatásaival kevesen számolnak, a teljes tilalom ugyanis üzletbezárásokat, létszámleépítést vonhat maga után. Véleménye szerint egy struktúraváltással is számolni kell, az intézkedés hatására a bevételek egy része átszivárog a kiskereskedelembe. Nemzetközi szinten is eltérések vannak a szabályozás szigorúságát, betartását tekintve, így a szabályozást a hazai viszonyok figyelembe vételével kellene kialakítani. Az MVI a jelenlegi gazdasági helyzetben nem támogatja ezt a szigorítást. Háber Tamás felhívta a figyelmet arra, hogy más a különböző kategóriájú éttermek érdeke, Budapest és vidék tekintetében is eltérőek az álláspontok. A rendelet további beruházásokra kényszeríti a vállalkozókat – kerthelyiség kialakítása, légtechnikai beruházás -, és ennek a végrehajtásához is több idő szükséges. Az MVI szerint 4-5 éves átmeneti időszakra lenne szükség, erre kidolgoztak egy programot. A pillanatnyi helyzet megoldását jelenthetné, ha a vendéglátóhelyek a bejáratnál elhelyezett piktogrammal hívnák fel a vendégek figyelmét a hely jellegére - dohányzó, nem dohányzó, légszűrt tér -, így eldönthetné a vendég, hogy betér-e az étterembe vagy sem.
Magyarország 2007 májusában csatlakozott „A dohányfüst mentes Európáért: Az Európai Unió politikai lehetőségei” című Zöld Könyvhöz. A dokumentum célja a dohányfüst-mentes környezettel kapcsolatos széleskörű konzultáció kezdeményezése a tagállamok, uniós intézmények, civil szféra bevonásával. A dokumentum két fő kérdést vizsgál, az átfogó dohányfüst-mentes szabályozást, vagy átfogó dohányfüst-mentes szabályozást kivételekkel.
Magyarország célja a további szigorító intézkedések fokozatos bevezetése. Az EU régióban, így nálunk is növekvő társadalmi támogatottsága van az erőteljes dohányzáspolitikának. A probléma kapcsán az ülésen elhangzott, hogy az ÖTM Turisztikai Szakállamtitkársága felkérte a Magyar Turizmus Zrt külképviseleteit, hogy a témával kapcsolatban gyűjtsenek be információkat az adott piacra, ottani szabályozásra vonatkozóan, és a GKM is készíttet egy hatástanulmányt. A témában ezt követően folytatódik az egyeztetés a tárcák, szakmai szervezetek között.
A vendéglátást érintő aktuális kérdések kapcsán a vendéglátás átvételéről is szó esett a keddi eseményen. Az ÖTM és a GKM között jelenleg szakértői egyeztetések folynak a vendéglátás területének átadásáról. Az MVI elnöke a téma kapcsán elmondta: szükséges lenne egy szakértői vezetés az ágazat élére, szeretné ha az ÖTM-ben minél előbb felállna egy szakértői csoport.