A rendezvény meghívott vendége Kardos Endre, a Budapest-Közép-Dunavidéki Regionális Marketing Igazgatóság igazgatója volt, aki „Regionalitás a turizmusban – Budapest és a régió turisztikai kapcsolatának kérdései” címmel tartott előadást. Beszélt az elkészült jövő évi marketingtervről, valamint tájékoztatott a tervezett jövő évi régiós programokról. 2008-at a Magyar Turizmus (MT) Zrt. a Vizek évének, az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) pedig a Reneszánsz évének jelölte – ehhez kapcsolódóan készülnek attrakciókkal a régióban. A tavaszi események központja Visegrád lesz, nyáron Ráckevén, az ún. folyami piacra, a lampionos esti dunai felvonulásra helyezik a hangsúlyt, télen pedig a Hotel Ramada Plaza & Aquaworld átadása kapna kitüntetett figyelmet, mivel a hotelhez kapcsolódóan Európa legnagyobb vízi témaparkja is megnyílik. Az előadást követő kérdések, valamint hozzászólások keretében a jelenlévők hiányolták a marketingtervből a senior korosztályt, mint célcsoportot, a tanulmányutakat a marketingeszközök között, az örökségturizmus megjelenését (amelyet pedig egy évvel korábban jeleztek). Kifogásolták a „reneszánsz év” túl késői kihirdetését, mivel évekre lenne ahhoz szükség, hogy erre megfelelően felkészüljön a szektor. Hasonló a probléma a fesztiváltámogatások terén is: a pályázatokat nem írják ki elég korán. A régióban a turisztikai pályázatok többsége a fővárosban valósul meg – ezekre 2013-ig 27 milliárd forint áll rendelkezésre a régióban.
A téli szezonra vonatkozó promóciók (Budapest Winter Invasion, Budapest vendégül látja Magyarországot, Torkos csütörtök) kapcsán Hansághy Péter, a MATUR elnökségi tagja javaslatot tett, hogy a fővárosban eltöltött három éjszaka után a „grátisz” éjszaka a régió egyéb területeire vonatkozzon. Az igazgató a felvetést nagyon jónak tartja, úgy látja azonban, hogy sok helyen ehhez egyelőre még nincsenek meg a feltételek: megfelelő mennyiségű és minőségű szálláshelyek, valamint attrakciók.
A regionalitás kapcsán felvetődött, hogy Budapest, valamint a régió többi területének turisztikai helyzetét, elemzését, vendégforgalmi adatait külön kellene vizsgálni. A budapesti vendégéjszakák csökkenése kapcsán Kardos Endre elmondta, hogy a fapados légitársaságok megjelenésének hatására 2005 csúcsévnek számított, azóta viszont csökkent a kapacitás, így az árak nőttek, ez pedig a forgalom visszaesését eredményezte. A csökkenő vendégéjszakák okainak részletes, tudományos vizsgálata most folyik.
A jelenlévők ezek mellett megemlítették a reptérről a belvárosba jutás „fapados” körülményeit, a dunai kikötők egyre romló, színvonal alatti állapotát, a Duna menti települések összefogásának fontosságát, valamint a Dunakanyar lehetőségeinek jobb kiaknázását.