A legnagyobb egyetértés a borravaló eltörlésében volt, amelytől a válaszadók 94,5%-a japán szokás mintájára szívesen megszabadulna, és csupán a válaszadók két százalékának hiányozna a számlához csapott tíz százalékos szervízdíj. A japánok ugyanis nemcsak hogy nem várják el, de kifejezetten sértőnek is találják a borravaló intézményét.
Azonban a nyilvános telefonálás tiltása sem áll távol a szavazók többségétől: a válaszadók többségének (66,7%-nak) tetszik az a japán ötlet, mely szerint a tömegközlekedési eszközökön plakátok hívják fel a figyelmet arra, hogy illetlenség másokat a telefonbeszélgetésünkkel zavarni. Mindössze az olvasók 18,3 százaléka nyilatkozott úgy, hogy értelmetlen dolognak tartja a nyilvános helyen történő telefonálás tiltását.
Női metrószerelvény és arcmaszk
A válaszadók többsége egyáltalán nem idegenkedne az arcmaszk viselésétől, ha azt kötelező jelleggel hazánkban is bevezetnék. Japánban például kifejezetten tapintatlanságnak számít arcmaszk nélkül utcára lépni, ha valaki a legkisebb mértékben is betegnek érzi magát. A válaszadók 78,8%-a jó ötletnek tartja, hogy arcmaszkot viseljen az, aki náthás, és csak alig tíz százaléka voksolt arra, hogy nem érdekli a tény, hogy hordanak e a betegek maszkot vagy sem.
Ugyanakkor hazánkban a többség nem támogatná a női metrószerelvények bevezetését, amelyet leginkább a japán tömegközlekedés tumultusát kihasználó, nőket ért inzultálások miatt vezettek be. Így aztán a japán metróállomások peronjain rózsaszín téglalap alakú felfestés jelzi, hogy hol fog a metrószerelvény női szekciója megállni, ahova férfiak nem szállhatnak be. A válaszadók több mint fele (58,3%) elégedett a fővárosi koedukált metró kocsikkal, és a válaszadók alig több mint egy negyede üdvözölné a földalatti közlekedés ilyen irányú fejlesztését.
A kérdőív olyan szokásokról is kikérte a válaszadók véleményét, hogy a japánok minden könyvüket becsomagolják, hogy minden orrfújásnál a mosdóba vonulnak, és hogy külön WC-papucsot használnak a mosdóban.
Forrás: Turizmus Online