A külföldi vendégek 1064 ezer vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 8,8, az éjszakáké pedig 11%-kal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A vendégéjszakák 60%-a, a szállásdíjbevétel közel háromnegyede származott a külföldiektől.
A külföldiek jellemzően szállodákban szálltak meg; szinte minden kategóriában - a két- és egycsillagosokat kivéve - növekedés történt. Az ötcsillagos szállodák esetében a külföldi vendégek száma májusban 4%-kal visszaesett, miközben a vendégéjszakák száma 0,9%-kal nőtt. A külföldi vendégek száma – a Közép-Dunántúl kivételével – mindegyik turisztikai régióban nőtt.
Ami a belföldieket illeti, májusban 710 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, ez a teljes vendégforgalom 40%-a. Számuk 4,4, az éjszakáké 1,8%-kal csökkent az egy évvel ezelőttihez képest. Kilenc turisztikai régióból hatban visszaesett a forgalom. Viszont a belföldivendég-forgalom kétharmadát fogadó szállodákban a vendégéjszakák száma 0,7%-kal javult.
A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 48%-os volt, ezen belül az ötcsillagosok 71, a négycsillagosok 56%-os foglaltságot értek el. A szobák bruttó átlagára 4,5%-kal nőtt az egy évvel ezelőttihez képest. De szintén nőtt a az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel; 5,6%-kal 7668 forintra emelkedett.
A kereskedelmi szálláshelyek összes árbevétele folyó áron 5,4%-kal emelkedett a vizsgált időszakban. Májusban a szálláshelyek 24,4 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 14,1 milliárd forint volt. A vizsgált időszakban még 2029 egység fogadott el fizetőeszközként üdülési csekket és 1584 egység Széchenyi Pihenőkártyát, a belföldi vendégek 691 millió forint értékben fizettek ezen fizetőeszközökkel a szálláshely- és kapcsolódó szolgáltatásokért, melyből az üdülési csekkek aránya 42% volt. Budapesten a vendégforgalom összességében 7,1%-kal emelkedett a külföldivendég-forgalom dinamikus növekedésének eredményeképpen, miközben a belföldivendég-éjszakák száma visszaesett.
2012. május 31-én a hazánkban működő kereskedelmi szálláshelyek száma 2781 volt, ezen belül 933 szálloda 55 ezer szobával, 1003 panzió 11 ezer szobával működött. A szállodákban, májusban 1500 szobával több állt rendelkezésre, mint az előző év azonos időszakában. Budapesten a vizsgált időszakban 178 szálloda működött, ezek kapacitása 400 szobával volt több, mint egy évvel korábban. Az egyéb szálláshelyek (üdülőház, kemping és közösségi szálláshelyek) száma országosan 845 volt.