A tárcához tartozó Országos Rehabilitációs, Orvosfizikai és Balneoklimatológiai Intézet szakértőinek értékelése és a helyi önkormányzatok kérése nyomán a román kormány határozatot hozott arról, hogy Félixfürdő, Herkulesfürdő, Kovászna, Szováta, valamint Amara, Calimanesti-Caciulata, Govora, Olanesti-fürdő, Techirghiol és Vízakna kapja meg a balneoklimatológiai központ minősítést.
Az említett települések mindegyikének környezete hatással van az egészségre, tehát ezek mindegyikében biztosítható terápiás, rehabilitációs vagy megelőző gyógykúra bizonyos bántalmakra. Gyógyfürdőkben kezelhetők az ideg- és bőrbántalmak, a nőgyógyászati, endokrin, anyagcsere- és táplálkozással kapcsolatos betegségek, illetve a mozgásszervi, degeneratív, reumatikus bántalmak, valamint a légző- vagy emésztőszervi, szív- és érrendszeri problémák. A leggyakrabban felhasznált terápiás hatású adottságokkal az ásvány- és hévizek, gyógyhatású iszapok, mofetták rendelkeznek, egyes betegségek orvoslását pedig elősegíti a kímélő mikroklíma.
Péter Ferenc, Szováta polgármestere a Krónika című napilapnak hangsúlyozta: a város eddig is fürdőhely volt, és ezentúl is az lesz, valójában törvényesítették eddigi státusát. Az elöljáró szerint a minősítésnek akkor lesz valós jelentősége, ha a román parlament elfogadja az idegenforgalmi törvényt, és ezek a városok különböző kedvezményeket kapnak.
Lőrincz Zsigmond, Kovászna polgármestere a Háromszék című napilapnak elmondta: a minősítést segítette az Európai Unió azon törekvése, hogy a gyógyítás helyett a betegségek megelőzésére helyezzék a hangsúlyt. Az elöljáró szerint a magyarországi Széchenyi-terv mintájára a turisztikai fejlesztési stratégiát véghez kell vinni, függetlenül a hatalmon levő kormány politikai színezetétől. Öt év alatt Kovásznán valóban működő iparággá kell fejlődnie a turizmusnak, amely a munkavállalási lehetőségeket is bővítené - hangsúlyozta a polgármester.
Forrás: MTI