A 2011. január-szeptemberi időszakban a Magyar Kongresszusi Igazgatóság partnerei által szolgáltatott információk alapján 287 db, az ICCA nemzetközi szervezet kritériumainak megfelelő konferenciát tartottak hazánkban, ami 22,1%-os növekedést jelent 2010 hasonló időszakához viszonyítva. A hazánkban lebonyolított nemzetközi konferenciák közül a legtöbbet májusban rendezték (58 db), ami az összes rendezvény 20,2%-át jelenti. A második legerősebb hónap – az eddigi tendenciákat követve – szeptember volt, a maga 17%-ával. Magyarország féléves EU-elnökségének köszönhetően, az év első felében lényegesen több nemzetközi rendezvény zajlott hazánkban, mint a nyári hónapokban, melyek közel azonos arányban oszlanak meg.
Az idei év első kilenc hónapjában összesen 1111 napnyi nemzetközi konferenciát rendeztek Magyarországon, melyek átlagos időtartama 3,8 nap volt. A nemzetközi konferenciáknak több mint a fele (50,2%) 2-3 napig tartott, amely azt a tényt támasztja alá, hogy bár a konferenciák száma szépen emelkedik, de a rövidebb időtartamú rendezvények a legnépszerűbbek. Jelentős százalékkal bírnak még a 4-5 napos (28,9%) konferenciák is.
A 2011. január-szeptemberi időszakban, a hazánkban rendezett nemzetközi konferenciákon, több mint 72.000 fő vett részt, ami 19%-os növekedést hozott az előző év azonos időszakához képest. A 2011. I-IX. hónapban regisztrált résztvevők száma továbbá mind a 2009. január-szeptemberi (+88%) mind pedig a 2008. I-IX. havi (+42%) adatokhoz képest jelentős növekedést mutat. A 2011. első kilenc havi rendezvények résztvevőinek átlagos száma 251 fő volt.
2011. január-szeptemberben, a nemzetközi konferenciákon résztvevők számának viszonylatában valamennyi konferencia méretében pozitív változások történtek 2009 és 2010 azonos időszakához viszonyítva. A kisebb és közepes létszámú, 2009-es rendezvényeket vizsgálva min. 70%-os átlagos növekedés tapasztalható. Kiugró eredmény, hogy 2011. első háromnegyed évében már 6 db 1001-2500 fő közötti résztvevővel megrendezett nemzetközi konferenciáról számolt be a szakma, valamint további három, 2500 fő fölötti nagyszabású rendezvény került megszervezésre ebben az időszakban.
Továbbra is Budapest központú a hivatásturisztikai piac
A korábbi évek tendenciáját követve, 2011 első kilenc hónapjában is Budapesten került megrendezésre a legtöbb nemzetközi konferencia (74,9%), tehát a MICE üzletág semmit sem veszített főváros-centrikusságából. Budapestet Gödöllő (5,5%), valamint holtversenyben Sopron (2,8%) és Szeged (2,8%) követi, de szerveztek nemzetközi rendezvényeket valamennyi ismert konferenciavárosban is, többek között pl. Debrecenben, Pécsett, Székesfehérváron, a Balaton partján és Veszprémben is.
Továbbra is a szállodák a főbb konferenciahelyszínek
Továbbra is a szállodák (73,9%) látják vendégül a legtöbb nemzetközi konferenciát, tartva vezető pozíciójukat. A rendezvények 8,7%-át kongresszusi központokban tartották, míg 8,4%-uk valamely magyarországi egyetemen, vagy tudományos intézetben zajlott. Utóbbiak száma 1,6%-os emelkedést mutat az előző év hasonló időszakához képest. Az egyéb rendezvényhelyszínek aránya 5,3%-kal nőtt 2010 azonos időszakához képest, melynek döntő befolyásoló tényezője, hogy a nemzetközi konferenciák igen jelentős százalékának – szintén az EU-elnökséghez kapcsolódóan – kastély adott otthont. Ezenkívül tartottak még rendezvényeket múzeumban, rendezvényközpontban és filmszínházban egyaránt.
A németek, britek és a franciák konferenciáztak legtöbbet nálunk
Az év első kilenc hónapjában lezajlott nemzetközi konferenciákon a résztvevők 81,8%-a külföldről, míg 18,2%-uk Magyarországról érkezett. Januártól szeptemberig a konferenciák 78%-án volt jelen magyar résztvevő. Egy-egy nemzetközi rendezvényen átlagosan 18 ország képviseltette magát.
A magyarokon kívül Németországból (72,5%), Nagy-Britanniából (64,8%) és Franciaországból (51,9%) érkeztek leggyakrabban hazánkba nemzetközi konferenciákra. 2010. hasonló időszakához képest az élmezőny összetétele és sorrendje semmit sem változott. A középmezőny nemzetei – olasz, osztrák, cseh, lengyel, belga, spanyol – megközelítőleg azonos gyakorisággal képviseltették magukat a nemzetközi konferenciákon, míg minimális különbséggel követik őket a Hollandiából, a tengerentúlról és a környező országokból érkező résztvevők.
A belföld viszi a prímet
A Magyarországon zajlott nemzetközi konferenciák megrendelőinek nemzetiségi vizsgálatából kitűnik, hogy továbbra is a magyar megrendelők állnak az élen 52,8%-kal. Az idei évben ugrásszerűen megnőtt a számuk, és az élvonalba törtek az amerikai megrendelések. 2011 első három negyedévében a megrendelők rangsorát a magyarok és amerikaiak után a német, brit, belga, svájci, és francia megrendelések követték.
Legnagyobb számban az egyéb kategóriába tartozó egyesületektől, oktatási és költségvetési intézményektől, minisztériumoktól, valamint magyar orvosszövetségektől, alapítványoktól érkeztek megrendelések. 2011. első három negyedévében a nemzetközi konferenciák megrendelői között 17,5%-ban külföldi cégeket, 15,6%-ban pedig külföldi szervező irodákat találunk, mely az összes megrendelés közel 1/3-át teszik ki. Az európai szövetségek részesedése 12,2%, míg a magyar szervező irodáké 11,8%-ot ért el. A megrendelők között 14,4%-ban magyar vállalatok is szerepelnek.
Orvosi és gazdasági volt a két legnépszerűbb konferenciatéma
A nemzetközi konferenciák témáját tekintve a legtöbb konferencia továbbra is orvosi (24,7%) és gazdasági (24,4%) témájú volt, illetve jelentős százalékot képviselnek a tudományos (15,3%) és az egyéb témakörök (15%) is. A Magyar Kongresszusi Igazgatóság partnerei által, az egyéb témák kategóriában megadott válaszok között politika, sport, vallás, környezetvédelem és önkéntesség egyaránt szerepelnek. Ebből is látszik, hogy e téren igen színes és széles a paletta.
Az év első három negyedében összesen 57 alkalommal kapcsolódott kiállítás a nemzetközi konferenciákhoz, mely a 287 nemzetközi rendezvény esetében 19,8%-os arányt jelent. Az összes nettó kiállítói terület 41.279 m² volt, átlagos területük pedig 724 m²
A kutatás eredményeiből készített részletesebb összefoglaló (összefoglaló táblázatokkal, grafikonokkal és az egyéb rendezvényekről szóló információkkal is kiegészítve) a Magyar Kongresszusi Igazgatóság honlapján, a www.hcb.hu oldalon, a Háttéranyagok/Tanulmányok menüpontban található meg.