Trendek az egészségturizmusban

Az egészségtudatosság erősödésével párhuzamosan növekszik az egészségturisztikai szolgáltatások iránti kereslet. E trendek hazai megnyilvánulásairól, fejlesztésekről beszélgettünk Károly Anettel, az Aquaprofit Zrt. Területfejlesztési és Turisztikai Üzletágának tanácsadójával.

Korábban a turisztikai fejlesztések többnyire egyetlen vonzerőre épültek. Mi a helyzet ma, mit mutatnak a tapasztalatok ezen a területen?

Nagy változások mentek végbe ebben a tekintetben. A települések és turisztikai szolgáltatók rájöttek arra, hogy egy vonzerő nem jelenthet kellő biztonságot, komplex szolgáltatáskínálatot kell kialakítani ahhoz, hogy a turisták hosszabb időt töltsenek el az adott desztinációban. Ez kiemelten érvényes azokon a településeken, ahol a turizmus jelenti a fő bevételi forrást. Ma már elengedhetetlen, hogy a meglévő vonzerőket a kor igényeinek megfelelően fejlesszék és bővítsék, ezáltal elkerülhető legyen az egy lábon állás. Kiemelten fontos, hogy olyan vonzerőfejlesztés történjen, ami elősegíti a szezonnyújtást vagy meghosszabbítja a vendégek tartózkodási idejét.

A termálturisztikai fejlesztéseken túl milyen fejlesztési trendek, új turisztikai igények tapasztalhatók?

Célcsoport függvénye. A középkorúak és az idősebb korosztály körében népszerűek a termálfürdők, az élményelemekkel gazdagított fürdők pedig az egész család szórakozását garantálják. Ez utóbbiak körében a természetközeli turizmus aktív kikapcsolódással, programokon való részvétellel tudja szórakoztatni az egész családot. A híres magyar fürdőtelepülések a gyógyfürdőkínálat mellett multifunkcionális központokat terveznek, komplett szórakozási lehetőséggel, kulturális programokkal kiegészítve. Ez azonban nem csak egy településen belül oldható meg, a különböző jellegű kínálatot (pl.: egészség, kultúra) az adott desztináció települései együtt is kialakíthatják, egymás között megoszthatják.

Az egészségtudatosság a természetközeli turizmus iránti kereslet növekedésében is felismerhető, konkrét példaként talán a kerékpáros turizmus terjedését említhetnénk. A korábbi tapasztalatokkal ellentétben a kerékpározás már nem az alacsony jövedelemmel rendelkezők sportja, hanem a tehetősebbek kikapcsolódása is, ami az egészséges életmód további térhódításával, a rohanó életmódból való kitörési vágy erősödésével még kedveltebb lesz. Ehhez azonban a megfelelő infrastruktúrát is biztosítani kell, elsősorban biztonságos kerékpárutakat kell teremteni. A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium részéről is megtörtént az a felismerés, hogy a kerékpáros turizmus és a hozzá kapcsolódó infrastruktúra fejlesztése is fontos, s erre már források is biztosítottak. A kerékpárutakon túl kerékpárkölcsönzők kialakítása, a szálláshelyek kerékpárbarát kialakítása, kerékpárok őrzése, karbantartási, javítási feltételeinek megoldása is elengedhetetlen.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.
Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén

Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén 

A Klasszis TopDesign 2024 verseny egyik zsűritagja, Ariana Grüll a tavalyi versennyel kapcsolatos tapasztalatairól mesélt, és arról, hogy mit vár az idei pályaművektől.