Nagy változások mentek végbe ebben a tekintetben. A települések és turisztikai szolgáltatók rájöttek arra, hogy egy vonzerő nem jelenthet kellő biztonságot, komplex szolgáltatáskínálatot kell kialakítani ahhoz, hogy a turisták hosszabb időt töltsenek el az adott desztinációban. Ez kiemelten érvényes azokon a településeken, ahol a turizmus jelenti a fő bevételi forrást. Ma már elengedhetetlen, hogy a meglévő vonzerőket a kor igényeinek megfelelően fejlesszék és bővítsék, ezáltal elkerülhető legyen az egy lábon állás. Kiemelten fontos, hogy olyan vonzerőfejlesztés történjen, ami elősegíti a szezonnyújtást vagy meghosszabbítja a vendégek tartózkodási idejét.
A termálturisztikai fejlesztéseken túl milyen fejlesztési trendek, új turisztikai igények tapasztalhatók?Célcsoport függvénye. A középkorúak és az idősebb korosztály körében népszerűek a termálfürdők, az élményelemekkel gazdagított fürdők pedig az egész család szórakozását garantálják. Ez utóbbiak körében a természetközeli turizmus aktív kikapcsolódással, programokon való részvétellel tudja szórakoztatni az egész családot. A híres magyar fürdőtelepülések a gyógyfürdőkínálat mellett multifunkcionális központokat terveznek, komplett szórakozási lehetőséggel, kulturális programokkal kiegészítve. Ez azonban nem csak egy településen belül oldható meg, a különböző jellegű kínálatot (pl.: egészség, kultúra) az adott desztináció települései együtt is kialakíthatják, egymás között megoszthatják.
Az egészségtudatosság a természetközeli turizmus iránti kereslet növekedésében is felismerhető, konkrét példaként talán a kerékpáros turizmus terjedését említhetnénk. A korábbi tapasztalatokkal ellentétben a kerékpározás már nem az alacsony jövedelemmel rendelkezők sportja, hanem a tehetősebbek kikapcsolódása is, ami az egészséges életmód további térhódításával, a rohanó életmódból való kitörési vágy erősödésével még kedveltebb lesz. Ehhez azonban a megfelelő infrastruktúrát is biztosítani kell, elsősorban biztonságos kerékpárutakat kell teremteni. A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium részéről is megtörtént az a felismerés, hogy a kerékpáros turizmus és a hozzá kapcsolódó infrastruktúra fejlesztése is fontos, s erre már források is biztosítottak. A kerékpárutakon túl kerékpárkölcsönzők kialakítása, a szálláshelyek kerékpárbarát kialakítása, kerékpárok őrzése, karbantartási, javítási feltételeinek megoldása is elengedhetetlen.