Turisztikai fejlesztések az Észak-magyarországi régióban

A huszadik miskolci utazás kiállításon megtartott sajtótájékoztatón ismertették az Észak-magyarországi régióban megvalósult turisztikai fejlesztéseket, és a jövő terveit. 

A tájékoztatón elhangzott, hogy az Új Széchenyi Terv Észak-magyarországi Operatív Programja (ÉMOP) keretében összesen 16 turisztikai pályázati felhívás jelent meg 2007 és 2013 között, amelyre azok a szervezetek pályázhattak, akik turisztikai attrakció, turisztikai szolgáltatás, valamint szálláshely fejlesztésébe fogtak, vagy TDM szervezetet, turisztikai klasztert hoznak létre, vagy fejlesztenek.

Az ÉMOP turisztikai pályázatokon 2013 márciusáig 182 turisztikai fejlesztés nyert el közel 57 milliárd forint európai uniós támogatást a régióban.

Ártim László, a NORDA –Észak-Magyarországi Regionális Fejlesztési Ügynökség igazgató-helyettese ismertette azt is, hogy a nyertes projektek közül 156 esetben kötötték meg a támogatási szerződést 2013 márciusáig, közel 48.2 milliárd forint értékben, csaknem 23,4 milliárd forintot pedig már ki is fizettek a projektgazdáknak.

A fejlesztések eredményeként idén március végéig 550 új munkahely jött létre és 113 új turisztikai szolgáltatást alakítottak ki. A támogatott kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma 189 százalékkal növekedett, és közel 160 vállalkozás működik együtt a klaszterekben.

A Magyar Turizmus Zrt. Észak-magyarországi regionális marketingigazgató szerint az elmúlt évben 5,2 százalékos vendégszám növekedést regisztráltak, és 5,5 százalékkal több vendégéjszaka is realizálódott a régió szálláshelyein. Molnár Anita összegezve elmondta, hogy 2012-ben 680.859 vendég érkezett a régió szálláshelyeire és 1. 579. 840 vendégéjszakát töltöttek el a turisták, ez mindkét esetben több mint 5 százalékos emelkedést jelentett a 2011-es évi adatokhoz képest.

Az igazgatónő kiemelte, hogy a régió térségei egymástól eltérő vendégforgalmi változáson mentek keresztül az elmúlt években, ezek visszavezethetőek a pályázati források felhasználására.

Lapunk munkatársának kérdésére Molnár Anita elmondta, hogy az árvíz kicsit kitolja a szezon kezdetét, de már most is vannak olyan helyek, ahol a tanösvényeket lehetne használni. A falusi turizmussal kapcsolatos kérdésünkre kiemelte, hogy a vidéki vendéghelyeken 500 ezer vendégéjszakát regisztráltak, amely szerinte kiemelkedő országos szinten is.

A 80-85 százalékos belföldi vendégek mellett 15-20 százalékos a külföldről érkező vendégek száma, akik elsősorban Lengyelországból, Szlovákiából, Romániából és Németországból érkeznek. A Tisza-tónál virágzik a horgászturizmus, zömmel osztrák, német és angol vendégek érkeznek.

A megyéket vizsgálva a legtöbb nyertes turisztikai pályázat (86 darab) Borsod-Abaúj-Zemplén megyéhez kötődik, közel 24,7 milliárd forint megítélt támogatással.

ÉMOP támogatásból megvalósult Borsod-Abaúj-Zemplén megyei attrakciók
  • Lillafüredi Állami Erdei Vasút ökoturisztikai fejlesztése (206 millió forint) 
  • Mezőkövesden a Zsóry fürdő fejlesztése (közel 417 millió forint)
  • Bogácson a termálfürdő fejlesztése (közel 94 millió forint)
A szálláshelyfejlesztések:
  • Balneo Hotel Mezőkövesden (278 forint)
  • Miskolc-Tapolcán a Calimbra Hotel (387 millió forint)
  • Mádon a Mádi Kúria Szálló (89 millió forint)
A lezárult fejlesztések mellett két kiemelt turisztikai fejlesztés is megkezdődött, több mint 2,24 milliárd forint uniós támogatással:
  • Az edelényi Kastélysziget Kulturális-Turisztikai Központ II. fejlesztési üteme 900 millió forint uniós támogatással
  • A Füzéri Vár több mint 1,3 milliárd forint támogatással megvalósuló turisztikai beruházása.

Jön az Országos Étterem Hét

Jön az Országos Étterem Hét 

Szerdától lehet asztalt foglalni a tavaszi Országos Étterem Hét rendezvényre, amelyen több mint 200 vendéglátóhely, köztük 14, Michelin-ajánlással rendelkező étterem menüiből lehet majd választani.
Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.