A Nyugat-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság két éve indított projektjének egyes részeit már korábban birtokba vehették a használók. A hét végi rendezvényen a Kányavári-szigetre vezető híddal párhuzamosan közlekedő komp kipróbálásával tették fel a koronát a műre. A 9,5 milliós költséggel kialakított komp elsősorban a mozgássérülteknek növeli meg a lehetőségeit, akik eddig a gyaloghíd lépcsős feljárói miatt nem tudtak átmenni a Kis-Balaton ma még egyetlen szabadon látogatható területére. A hely komfortosságát javítja az új vizesblokk is, ami a közmű kiépítésével együtt 27 millió forintba került.
A komplexum már tavasszal átadott fő eleme a Zalavár közelében álló Kis-Balaton-házat a cölöpökből épített madármegfigyelő bunkerrel összekötő 5 kilométeres kerékpárút. Az egyik töltés leaszfaltozásával 28 millió forintért kialakított útvonal túlnyomó részét fasor, csatorna, illetve egy másik töltés választja el Kis-Balaton nyílt vízfelületétől. Az itt húzódó területet természetvédelmi okokra hivatkozva elzárták a sétálóktól, kerékpárosoktól, csak külön engedéllyel rendelkező terepjárósokat és más autósokat láttunk rajta ott jártunkkor. A bicikliút felénél 5 millió forintos költséggel kilátót építettek az egyik zsilip fölé. A tetejéről szép kilátás nyílik a Kis-Balaton Hidvégi-tóként ismert részére.
A komplexum különleges eleme egy játszótér, amit 26 millió forintos költségen készítettek. A szokatlan formájú hinták, mászókák mellett ennek igazi érdekességét a működőképes vizes eszközök, szivattyúk, vízkerekek, szűrők, zsilipek és átemelők adják. A projekt részeként 30 millió forintos költségen új kiállítást alakítottak ki a Kis-Balaton-házban. A vidék történetét, élővilágát, a vízügyesek munkáját és a Fekete István művei nyomán megszületett mitológiát egyaránt bemutató tárlat minden lehetséges eszközt bevet a látogatók elkápráztatására. A makettek, monitorok, kitömött állatok, kukucskálókon nézhető mikroszkopikus felvételek, természeti zajok mellett sötétszoba és 35 milliós költséggel kiépített webkamerás rendszer bűvöli el a nézőket. Nádor István, a vízügyi igazgatóság igazgatója elmondta, hogy a jövő tavasztól mindezt hetente kétszer kisbuszos szafari program egészíti, amelyen a Kis-Balaton zártabb világát is megismerhetik az érdeklődők. A 229 millió forintos összköltségű projektből 167 milliót uniós, 56 milliót kormányzati, 6 milliót minisztériumi keretből finanszíroztak. (Balatontipp)