A Magyar Gasztronómia Egyesület (MGE) megelégelte a középszerű termékekre ragasztott minősítéseket – ez a Kiváló Magyar Termék címke, valamint a Magyar Termék díj -, mert szerintük ezek az alapanyagok valójában nem hitelesen minőségiek. Ezért Molnár B. Tamás alapító, a Gault&Millau Magyarország főszerkesztője irányításával mostantól új minősítési rendszert vezetnek be Arany Szalag Minőség elnevezéssel.
A minősítést az MGE által felkért szakácsok, meghívott szakértők ítélik oda az általuk megvizsgált termékeknek. A cím, mint az elnök elmondta, nem örök érvényű, hanem folyamatosan vizsgálják továbbra is, hogy viselheti-e az adott termék a minősítést. Az első ünnepélyes tanúsítvány átadásra ősszel kerülhet majd sor, a Gerbeaud Házban elhangzott tájékoztatón viszont már felsorolta az elnök azokat a termékeket, amelyek idén versenyeznek a címke megszerzéséért.
Ezek a következők: a Zselicvad prémium jelzésű vadhúsai, a bajai Tetrabbit szabadtartású nyulai, a kisvárdai MasterGood szabadtartású csirkéi, Gódor András levegőn szárított mangalicasonkája, Rózsavölgyi Csokoládé termékek, parajdi bányasó, a Kiss család bezdáni paprikája, a Brunner méhészet mézei, Balla Enikő és Molnár János kecskesajtjai.
"Ma a legjobb magyar konyhát művelők nagy százalékban szorulnak rá külföldi alapanyagra, és ezen mindenképp változtatni kell. A jelenlegi tanúsítványi rendszer nem a minőséget szolgálja, a rendkívüliséget pedig végképp nem" - mondta Molnár B. Tamás, aki szerint azért van szükség erre az új tanúsítványra, mert nem lehet megengedni, hogy a kiváló magyar élelmiszer szókapcsolat a silánynak és a középszernek legyen a szinonimája.