Hozzátette: a 475 milliárd forint vissza nem térítendő keret mellett további 3 milliárd forintot - 2 milliárdot Észak-Alföldön, 1 milliárdot Észak-Magyarországon - terveznek felhasználni az úgynevezett JESSICA-programra, amely keretében visszatérítendő támogatási formában nyílna lehetőség a fenntartható városfejlesztési beruházások támogatására.
Nagy Róbert elmondta, hogy az ez évi első kiírások már megjelentek a több mint 100 milliárd forint vissza nem térítendő keretre, a pályázatokat március 1-jétől lehet beadni.
Turizmus: KKV-k pályázzatok!
A főigazgató-helyettes hangsúlyozta, hogy a magánszféra számára a turisztika és a gazdaságfejlesztés területén jelentek meg pályázatok. A turisztikai szolgáltatás fejlesztésére elsősorban kis- és középvállalkozások pályázhatnak, erre a célra a 12,4 milliárd forintos keretből a legtöbb régióban 5-50 millió forint támogatást lehet kapni. A támogatás mértéke átlagosan a beruházás 50 százaléka, de a kevésbé fejlett térségekben elérheti a 70 százalékot is.
Nagy Róbert kiemelte, hogy a kifejezetten kisösszegű támogatás minden turisztikai fejlesztésre felhasználható, kivéve az év folyamán önálló pályázatként meghirdetésre kerülő szálláshelyfejlesztést és egészségügyi turisztikai szolgáltatást, valamint a vidékfejlesztési forrásokból finanszírozott területeket.
A regionális operatív programokban a gazdaságfejlesztés 6 milliárd forint keretéből a vállalati együttműködések esetében a közös beruházást, az induló klaszterek menedzsmentjének kiépítését, a meglévő klaszterek komplex fejlesztését támogatják - tájékoztatott Nagy Róbert. A vállalati együttműködések esetén elvárás, hogy a pályázó projektcégben, konzorciumban kizárólag 50-nél kevesebb alkalmazottat foglalkoztató cég vehet részt, és legalább három ilyen cégnek kell együttműködnie.
Induló és fejlődő klaszterek esetén a menedzsment típusú költségekhez 80 százalékos támogatást lehet kapni, de a fejlődő klaszternek kötelező beruházást is végrehajtania. Mind az induló, mind a fejlődő klaszterek támogatásánál fő szabály, hogy legalább 10 taggal rendelkezzenek, és közülük is legalább 5-nek kis- és középvállalkozásnak kell lennie - tette hozzá Nagy Róbert.
A főigazgató-helyettes hangsúlyozta: mivel a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) forrásaiból az európai átlagnál fejlettebb Közép-magyarországi régió területén nem valósulhat meg fejlesztés, ezért a Közép-Magyarországi Operatív Programban (KMOP) a központi régióra megjelentették a GOP "tükör" pályázatait 25,28 milliárd forint keretre.
Vidám bringások
A közszféra számára a Közép-magyarországi régión kívüli területeken, az úgynevezett konvergencia régiókban a 4-5 számjegyű utak fejlesztésére mintegy 55 milliárd forint keretre pályázhat elsősorban a Magyar Közút Kht. Ugyancsak a konvergencia régiókban lesz lehetőség kerékpárutak komplex fejlesztésére 9 milliárd forint keret erejéig. Az elsősorban önkormányzatoknak szóló pályázaton akár 300 millió forint támogatást lehet kapni a fejlesztés 85-90 százalékára. A kerékpárutak komplex fejlesztése a teljes településre, vagy funkcionális egységére is vonatkozik, például a pihenőhelyet és a kerékpártárolót is ide kell érteni, és a kerékpározási kultúra elterjesztésére is kampányt kell indítani - hangsúlyozta Nagy Róbert.
TDM: 85%
Minden régióból március elsejétől pályázhatnak az 5,2 milliárd forint keretre a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) regisztrációs számával rendelkező Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) szervezetek támogatására. A helyi, térségi és gyógyhelyi TDM-ek 20-100 millió forint támogatást nyerhetnek a turisztikai termékfejlesztés, képzés, marketing 85 százalékára.
Az egészségügyi rehabilitációs fejlesztésekre 9,5 milliárd forint keret áll rendelkezésre a hat konvergencia régióban, az fejlesztések 90-95 százalékát kaphatják meg vissza nem térítendő támogatásként az egészségügyi szolgáltatók, vagy ilyen intézményeket fenntartók - mondta Nagy Róbert.
A főigazgató-helyettes közlése szerint a második negyedévben a regionális fejlesztési operatív programokban telephely- és iparfejlesztésre, bölcsődékre, szociális alapszolgáltatásokra, illetve a belterületi és térségi vízrendezésére írnak ki pályázatokat. A harmadik negyedévben az alapfokú oktatási intézmények, ipari parkok, inkubátorházak, ipari területek, turisztikai termékek és attrakciók, a civilek támogatására, a negyedik negyedévben pedig az alap- és járóbetegellátás, a kistelepülések szennyvízkezelése, a közösségi közlekedés, az üzleti célú szálláshelyek és a város rehabilitációs fejlesztések támogatására jelennek meg pályázati felhívások.
Forrás: MTI