Az ülésen, amelyen részt vett Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztérium belgazdaságért felelős államtitkára is, Molnár Gabriella, a MUISZ elnöke tájékoztatta a résztvevőket a bejegyzett utazási irodákat és az utasokat egyaránt hátrányosan érintő fekete kereskedelmi tevékenységet végző utazásszervezőkről.
Molnár Gabriella tájékoztatójában kitért arra, hogy rendkívül kedvezőtlenül érinti a bejegyezett irodákat, hogy számtalan esetben lehet engedély nélküli utazásszervezők működésével találkozni. A 213/1996. (XII.23.) Kormányrendelet értelmében 1992 óta utazási irodai tevékenység engedéllyel folytatható. A működési engedély megszerzése szigorú feltételekhez, szakirányú felsőfokú végzettséghez, és kiutaztató tevékenység esetében vagyoni biztosíték felmutatásához kötött.
A feketén működő irodák tevékenységével az állam komoly adóbevételtől esik el, a fekete utaztatás az utazók számára pedig veszélyt rejt magában, mivel általában sem számlát, sem utazási szerződést nem kapnak, így jogorvoslati lehetőségük csökken. A szabályosan bejegyzett irodák jogosan sérelmezik, hogy minden ellenőrzés és szankcionálás csak őket érinti, a feketén kereskedőket nem.
A MUISZ elnöke elmondta, a szövetség mintegy 100 esetben tett már bejelentést engedély nélküli vállalkozásokról a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság felé, de bejelentéseinkre az esetek döntő többségében azt a választ kapják, hogy a hatóság nem tudja a szabálysértés tényét megállapítani, mivel nyomozati hatáskör hiányában nem tudnak hatékonyan fellépni a jogosulatlan utazásszervezés ellen. A MUISZ álláspontja szerint tehát elengedhetetlenül szükséges volna az ellenőrzési jogkör kiterjesztése. Ehhez nyilvánvalóan jogszabály-módosítás, vagy új jogszabály megalkotása szükséges, esetleg a szabálysértésekről szóló 218/1999. (XII.28.) Kormányrendelet végrehajtásának hatékonyabb ellenőrzése.
Igazságtalannak és tarthatatlannak érzik azt a jogi szabályozást, mely szerint a jogosulatlan utazásszervezés szabálysértésének felső határa mindössze 100000,- Ft, idegenvezető részére 60000,- Ft, ugyanakkor a szabályosan, legálisan működő irodákkal szemben akár 1 millió Ft bírság is kiszabható, a tevékenysége felfüggeszthető, az iroda törölhető, sokkal csekélyebb mulasztások esetén is.
A feketén működő vállalkozások felderítése egyébként nem nehéz feladat, mindössze újsághirdetéseket kell figyelni, ahol utazási hirdetések jelennek meg az iroda neve, címe feltüntetése nélkül, csupán egy telefonszám megadásával, mutat rá Molnár Gabriella.
Régi, jogos panasza az utazási irodáknak az is, hogy az általános és középiskolákban sítábor, városlátogatások, nyelvtanfolyamok szervezése kapcsán rengeteg „fekete szervezés” zajlik. Nem egy esetben tapasztalható, hogy az iskola által szervezett utakon több a kísérő, mint a tanintézethez tartozó diák. A tanárok számlaadási kötelezettség és utazási iroda bekapcsolása nélkül végzik a veszélytelennek sem mondható utazásszervezést. Szövetség erre a tényre levélben hívta fel az oktatási tárca figyelmét, a válasz elutasító volt.
Sok esetben buszvállalkozások végeznek szintén jogosulatlanul utazásszervezést. A gépjármű nyilvántartások ellenőrzése alapján könnyen kimutatható lenne, hogy kinek a megbízásából, hová, milyen utazásokat bonyolítottak.
A legnehezebben felderíthető az idegenvezetők jogosulatlan utazásszervezése, elsősorban beutazó csoportok esetében. Az ilyen idegenvezetők a megrendelő külföldi partnerrel lelevelezik a csoport fogadását, a csoport minden szolgáltatást közvetlenül a szolgáltatónál fizet, az idegenvezető pedig behajtja a szolgáltatóktól a saját részére kialkudott jutalékot, természetesen adómentesen.
Szintén többször tett bejelentést az Idegenvezetők Szövetségével karöltve a „fekete idegenvezetés” ellen is a MUISZ. Elvileg az Európai Uniós irányelveknek megfelelően Magyarországon is szigorúan csak olyan személy végezhet idegenvezetői tevékenységet, aki előzetesen a megfelelő hivatalnak (pl. Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal) benyújtotta érvényes jogosítványát. Feltételezhető, hogy aki valamely országban már tett idegenvezetői vizsgát, az tudatában van felelősségének és nem járatja le saját magát és megbízóját, alacsony színvonalú városnézések, kirándulások megtartásával. Egy végzett idegenvezető általában veszi magának a fáradtságot, hogy ha nem ismer valamely országot, várost, akkor az utazás előtt megfelelően felkészül.
Természetesen jobb lenne, ha Magyarországon továbbra is csak itt végzett idegenvezetők dolgoznának, de mivel ez ellenkezik az EU irányelvekkel, tudomásul kell vennünk, hogy külföldiek is vezethetnek Magyarországon, de ezt csak a fentiekben leírt feltétellel tehessék, tehát szigorúan meg kellene követelni a jogosítvány bemutatását, hívja fel a problémára figylemet a MUISZ elnöke. Emellett pedig feltétlenül szükséges lenne az úgynevezett „látványossági lista” létrehozása, tehát olyan területek kijelölése, ahol továbbra is csak helyi idegenvezető mutathatja be a látnivalókat. Erre külföldön számos példa van, mint a velencei Szent Márk templom, a párizsi Notre Dame, stb.
A Nemzetgazdasági Minisztérium ez év márciusában meghirdette, hogy szigorú lépéseket tesz a fekete utazásszervezés felszámolására. A szövetség nagy örömmel fogadta a hírt. Jelenleg azonban azt tapasztalják, hogy a területileg illetékes Fogyasztóvédelmi Hatóságok csak a regisztrált, törvényesen működő irodákat ellenőrzik ismét csak, ráadásul meglehetősen vitatható színvonalon.
A MUISZ úgy véli, tényleges fordulat csak konzisztens, összehangolt intézkedések útján érhető el a feketegazdaság ellen tervezett fellépésben. Szükségesnek tartják az egyértelmű jogi szabályozást, a felderítéshez szükséges eszközök megteremtését, a büntetési tételek arányos szigorítását és az eljárók szemléletének alapvető megváltoztatását.
Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztérium belgazdaságért felelős államtitkára ígéretet tett a szükséges lépések megtételére. Elmondta, a fekete kereskedelem visszaszorítása érdekében március elején vizsgálatot rendelt el a Minisztérium. A vizsgálat április végén lezárult, ennek eredményeit azonban még nem tudta az ülés résztvevői elé tárni. Amint az eredmények fényében be tudnak majd számolni a Minisztérium által tervezett konkrét lépésekről, újra előveszik a témát, tett ígéretet az államtitkár.