A műemlékek helyreállítása, átalakítása és felújítása hozzávetőlegesen 30-40%-kal kerül ma többe, mint egy új épület építése. A patinás épületek nagy részénél azonban sajnos még az állagmegőrzésre sem futja, nemhogy a felújításra vagy az energiahatékony, megújuló energiát hasznosító korszerűsítésre és újrahasznosításra. 2011. október 20-án szakmai berkekben is egyedülállónak számító fórumot rendeznek a témában, miközben új, az energiahatékonyságot is megcélzó pályázatok állnak startvonalhoz.
Az építészeti örökségünk megőrzése nemcsak gazdasági, hanem szakmai kihívást is jelent, ám az építészszakma szerint ez ma már korántsem lehetetlen vállalkozás. Ezt az állítást 2011. október 20-án a CEP Expo „Műemlékvédelem alatt álló épületek energiahatékony felújítása” című konferenciáján példákkal is igazolják majd.
A VM megújuló pályázati kiírása közel egy időben, 2011 novemberében új forrásokat tesz elérhetővé, amellyel az 5000 főnél kisebb lélekszámú települések műemlék épületeire és templomfelújításaira ad lehetőséget – tér majd ki előadásában Tóth Péter osztályvezető a Vidékfejlesztési Minisztérium Vidékfejlesztési Osztályának részéről.
A hazai pályázatokon kívül léteznek uniós pályázatok is, amelyeket az „EU előírások és gyakorlat, finanszírozási lehetőségek, támogatások, pályázatok” című előadásában Tímár Éva, a Promote CEE igazgatója mutat be részletesen. Ezek a pályázatok főleg a határokon átnyúló, regionális fejlesztéseket, projekteket favorizálják.