Vakrepülés

Még mindig nem nyilvános Magyarország márkastratégiája, amin a kormány tanácsadó testületeként egy éve dolgozik az Országmárka Tanács. Elvileg tavaly év végére jött volna létre a stratégia, amit év elején kezdtek volna meg bevezetni. De igényt tart-e minderre az új kormány?

Az elmúlt évtizedben Európa számos országa döntött úgy, hogy tudatos imázsformálással alakítja a külföldön róla élő képet, a kormányzatok ugyanis felismerték az országkép gazdasági versenyképességet javító szerepét. Nemzetközi tapasztalatok alátámasztják azt a hipotézist, amely szerint az adott országról kialakult kép erősen befolyásolja a gazdasági teljesítményt, illetve a gazdasági, kulturális és diplomáciai kapcsolatokat. Egy ilyen program beindításának előfeltétele a már létező imázs pontos beazonosítása, a jövőbeni imázs alapjait adó új identitás elemeinek kidolgozása, illetve az országimázs gyakorlati megvalósításában részt vevő intézmények működésének, céljainak és támogatásának újragondolása.

Ez a felismerés hozzánk is elért, de emellett az országmárka- vagy a mostanra már nem annyira jól csengő országimázs-kialakítás azért is lett hirtelen fontos, mert 2011-ben Magyarország az Európai Unió soros elnöke lesz, és ezt mégsem illik bénán, egy szál pendelyben levezényelni. Azt nyilván egyik szakember sem vitatja, hogy ennél több nyomós érvet is fel tudnánk sorolni, hogy miért is lenne szükség egységes országmárkára, de már csak ilyen ország vagyunk: legnagyobb ihletőnk és megrendelőnk a körmünkre égő határidő.

Mint arról annak idején mi is beszámoltunk [lásd az Országos felmérés című cikket a Kreatív 2009. január-februári számában!], erre a feladatra 2009 márciusában a kormány tanácsadó testületeként létrejött az Országmárka Tanács (OT). Tagjait Baráth Péter, a Miniszterelnöki Hivatal volt kormányzati kommunikációs főigazgatója és a tanács titkára szerint két szempont alapján hívták meg: egyrészt saját területükön elért kellő tekintélyüknek, másrészt a márkastratégia készítéséhez szükséges tapasztalatuknak köszönhetően. A tavaly megalakult szervezet munkája három fázisból állt. Az első fázisban a rendelkezésre álló kutatásokat, dokumentumokat, felméréseket nézték át – ez körülbelül hatszáz oldalnyi anyagot jelentett –, illetve ezek eredményeit elemezték és egyesítették. A második szakasz a kutatást és a stratégiaírást foglalta magába. Ekkor készült egy 22 országra kiterjedő kutatás, amely inkább pillanatfelvétel, állapotfelmérés volt. Ebben a szakaszban továbbá készült több mint ötven úgynevezett stakeholder-interjú is. Az interjúalanyok között szerepeltek meghatározó gazdasági szereplők, kulturális intézetvezetők, befolyásos értelmiségiek. A beszélgetések elsősorban arra irányultak, hogy milyenek a megkérdezettek külföldi országmárka-tapasztalatai, és mit mond az interjúalany, ha külföldön kérdezik Magyarországról.

Kell-e a Fidesznek?

Baráth Péter az eredmények ismertetésébe azonban nem bocsátkozott, mert ahogy mondta, már a munka elkezdésekor világos volt, hogy az a következő kormány döntéshozóinak szól. [Megjegyzendő, hogy egy évvel ezelőtt, ahogy az a fent említett Kreatív-cikkben is szerepel, a testület deklarált minimális célja ezzel szemben az volt, hogy 2009-ben elkészüljenek a stratégiával, és hogy – ha az akkori kormány is elfogadja – ez év elején megkezdjék annak a bevezetését. – A Szerk.] Tehát a mai állás szerint a szélesebb közönség csak akkor fogja megismerni az anyagot, ha az új kormány megfelelő szerve létrejön, és ők, azaz a tulajdonképpeni megbízók jogutódjai már megismerték az OT elképzeléseit, javaslatait.

Annyit azért megtudtunk, hogy az elkészült stratégia mindenképpen alkalmas arra, hogy az Európai Unió (EU) 2011 első felében általunk ellátandó soros elnökségéhez kapcsolódó kommunikáció során hatékonyan föl lehessen használni, segítségével kommunikációs briefeket lehessen írni a végrehajtó szerveknek. Persze arra sincs semmi garancia, hogy az új kormány egyáltalán érdeklődést mutat az OT stratégiája iránt. Azon egyelőre nem gondolkodtak el a tanácstagok, hogy mi lesz akkor, ha az Fidesz-kormány egyáltalán nem érdeklődik az anyag iránt, akkor vajon megismerheti-e azt a nagyközönség. A kérdésben egyelőre az az irányadó, hogy ez a munka jelenleg az OT tagjainak szellemi tulajdona. Arra a kérdésre, hogy az OT tagjai ennek megalkotásakor milyen javadalmazásban részesültek, Baráth azt válaszolta, ebben az egy évben mindenki társadalmi munkában dolgozott. A vonatkozó kormányhatározat értelmében, amely életre hívta a tanácsot, az OT megbízása ez év végéig szól, és addig vissza is hívható, illetve a tagokat le is lehet cserélni. Erre azonban egyelőre kevés az esély. Pozitívumként értékelhető, hogy már a Fidesznél is mutatkoznak jelek arra, hogy ezt a munkát nem feltétlenül dobnák ki az ablakon. Navracsics Tibor ellenzéki frakcióvezetőként még 2009 végén kezdeményezett egy beszélgetést, ahová meghívták a kreatív- és a médiaszakma számos fontos szereplőjét. Navracsics akkor elmondta, az országimázs kérdését nagyon fontosnak tartja, és a konstruktív együttműködésre utaló jelnek vélhetjük, hogy a találkozón az OT két tanácsnoka is részt vett. Természetesen szerettünk volna többet megtudni a kormányra készülő Fidesz konkrét elképzeléseiről, de Havasi Bertalantól, a Fidesz sajtófőnökétől azt a választ kaptuk, hogy az általunk felvetett kérdések „majd a választások lezárulása, illetve az új kormány megalakulása után lesznek aktuálisak.”

2009 nem az egyeztetésről szólt

Mindentől függetlenül az elmúlt egy évben a Magyar Turizmus Zrt.-nek (MT) tennie kellett a dolgát, érvényes ernyőmárka nélkül. Az MT így akarva-akaratlanul továbbra is a legnagyobb országmárka-építő maradt. „Az elmúlt egy év nem arról szólt, hogy az OT és az MT között egyeztetés történjen az országmárka-kommunikáció aktuális módosításáról” – mondta Szűcs Balázs, az MT marketingvezérigazgató-helyettese. Az MT bemutatta az általa eddig is használt országmárka-stratégiát, de a külföldi marketingmunkát az elmúlt egy év nem befolyásolta, azaz nem változtattak a 2009-2010-es év kommunikációján.

Az MT egy évvel ezelőtti terveiben az szerepelt, hogy a külföldieknek szóló kínálatot az elkövetkező öt év várhatóan legnagyobb piacaihoz igazítják. A gazdasági válság hatására azonban ez az elképzelés kissé módosult. Az Egyesült Államokban és Angliában, ahol a válság jobban megrongálta a gazdaságot, az MT mérsékelte a marketingtevékenységet. A legfontosabb piacokon, így Németországban, Ausztriában és Olaszországban, amelyek a legtöbb vendéget küldő országok között szerepelnek, viszont erősítette azt, ahogyan Csehországban, Szlovákiában, Lengyelországban, illetve 2010-től a délszláv országokban és Romániában is. Erre a munkára a tavalyi hárommilliárd forintos költségkeretet a kormány változatlanul hagyta, igaz, ezt az összeget most bruttósítva kapja az MT a költségvetésből, és a kormány az így keletkező hiányt kipótolta.

A kérdésre, hogy mi az a fő arculati elem, amelyet a környező országokban kommunikál az MT, Szűcs Balázs az egészségturisztikai vonulatot emelte ki, amely most differenciáltan jelenik meg. Németországban a gyógyulás és a kúra még mindig vonzó, ellenben Csehországban, Szlovákiában a wellnesshétvégék a kiemelt ajánlatok. Ennek megfelelően mások a célcsoportok is, és így a kommunikáció is változik. Az igazi kérdés azonban továbbra is az, hogyan lehet kitörni a gulasch-puszta-vendégszeretet Bermuda-háromszögből, és hogyan lehetséges a márka mögé valódi piacképes terméket tenni. Szűcs Balázs úgy látja, hogy „Magyarország karakteres voltát és márkázását akkor lehetne igazán sikeressé tenni, ha lenne az országnak országstratégiája. A magyar állam azonban nem határozta meg azokat a húzóágazatokat, amelyeket fejleszteni akar. Potenciál nagyon sok téren mutatkozik, de határozott elképzelés vagy akarat már kevésbé.”

A turizmus szempontjából az egészségturisztikai karakterre lehetne építeni, véli Szűcs Balázs. Szerinte ahogyan Ausztria az Alpok országa, úgy Magyarország az egészség forrása lehetne. Hogy ez a metafora valóban érvényes legyen, ahhoz még sok mindent kell tenni. Április 8-án látott napvilágot az WHO, az ENSZ egészségügyi világszervezetének egy jelentése, amely szerint Magyarország nem éppen az egészség forrása, hanem éppenséggel az EU legegészségtelenebbül élő országa. Szűcs Balázs szerint ezek az adatok azonban nem befolyásolják a már meglévő kommunikációt, hiszen ez elsősorban Magyarországnak szól, és a külföldiek is inkább saját WHO-eredményeikkel foglalkoznak, mintsem más országokéival.

„Üres az éléskamra” imázs?

Míg az országmárka vagy -imázs kérdésében a legtöbb tanulmány, kutatás meghatározónak tekinti az Agrármarketing Centrum (AMC) szerepét, addig a közgondolkodásban az AMC súlytalan tényezőnek tűnik. Ennek oka talán az lehet, hogy az Agrármarketing Centrumnak csak áttételesen feladata az országimázs építése az élelmiszer-kulcságazatokon keresztül. „Az AMC azáltal járul hozzá az országimázs építéséhez, hogy lehetővé teszi a magyar agrárium és élelmiszeripar szereplői számára a külföldi megjelenéseket” – mondta el lapunknak Totth Gedeon, az AMC vezető tanácsadója.

Az, hogy az AMC milyen súllyal szerepel az országimázs alakításában az nagyban függ a rendelkezésre álló anyagi forrásoktól. Az AMC struktúrájában Totth Gedeon szerint számos kihasználatlan lehetőség rejlik. Ha megszületne az agrármarketing-törvény, az két dolgot mindenképpen lehetővé tenne: egyrészről a termelők a saját kezükbe vehetnék az AMC-t, és ez transzparenssé tenné a közösségi agrármarketinget, másrészt az AMC költségvetése évekre kiszámíthatóvá válna, és így világos lenne, milyenek a rendelkezésre álló erőforrások. Az AMC költségvetése 2009-ben 1,2 milliárd forint volt, de ennek csak egy része ment a külföldi akciókra. A jelenlegi arány a szakértő szerint még akkor is kevés, ha a Magyarországra látogató külföldi turisták találkozhatnak valamiféle agrármarketinggel, elsősorban a pálinkakampánnyal. Az elmúlt évek során természetesen az AMC sem igazodott valamiféle központi ernyőimázshoz, de azzal az illúzióval is le kell számolnunk, amely történelmi múltunkból még mindig felsejlik, hogy Magyarország Európa éléskamrája, és a magyar mezőgazdaság erős imázsépítő funkcióval bír. „Sajnos nincs olyan termékünk – állítja Totth Gedeon –, amelyik nagyon széles körben ismert lenne, markáns imázzsal rendelkezne, és mindehhez jelentős külföldi elismerésnek örvendene. Bármennyire is fájó, még a borainkat sem ismerik, a tokajiról is inkább a szakemberek és az idelátogató turisták tudnak.”

2010 januárjában a szokottól nagyságrendekkel nagyobb költségvetéssel és erősebb médiajelenléttel szerepelt ugyan az AMC a berlini Nemzetközi Zöld Héten, de a „Traditionell Köstlich” („hagyományosan ízletes”) szlogen a pirospaprikás logóval, illetve a „Minden magyar termék nagyon finom” üzenet nem tűnik velőtrázó újításnak. Mindezek ellenére Totth Gedeon szerint az agrárium és az élelmiszeripar az a terület, amely kulcsfontosságú lehet az országimázs és az országeredet-imázs szempontjából. Fontos azonban megkülönböztetni, hogy az országimázs alapvetően kulturális, szociológiai, történelmi vonatkozásokra épül, míg az országeredet-imázs a termékek megítélése alapján sugárzik vissza. Azaz, ha tudom, hogy a francia bor jó, a francia sajt finom, akkor úgy vélekedek, a francia termékek jók. Minél kevesebb termékkategória alakítja ki ezeket a kompetenciákat, az annál jobb. Magyarországon Totth Gedeon meglátása szerint az élelmiszereken és a gyógyvizeken kívül kevés olyan terület van, amely kulcságazat lehetne.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.