A nyaralást tervezőket azonban nemcsak a zavargások bizonytalaníthatják el, hanem a munkabeszüntetések is: a repülőtéri irányítók már többször sztrájkoltak a tavasszal, csakúgy, mint a közlekedési dolgozók - köztük a kikötők, hajóstársaságok alkalmazottai - és további sztrájkok várhatók. A görög idegenforgalmi vállalatok szakmai szervezete szerint a legelső összecsapások idején - amikor három ember meghalt és több tucatnyian megsebesültek - 24 óra alatt több mint ötezren mondták vissza athéni szobafoglalásukat.
Megszenvedi a válságot a konferenciaturizmus is: csupán Athénban eddig több mint 20 nemzetközi konferenciát mondtak le, és további 13-at halasztottak el más görögországi városokban. Németországban - ahonnan az európaiak közül a legtöbben mennek görögországi nyaralásra - áprilisban 12 százalékkal csökkentek a foglalások, miközben az egész németországi utazási piac 8 százalékkal zsugorodott.
Európa második legnagyobb idegenforgalmi vállalkozása, a Thomas Cook arról számolt be, hogy két legfontosabb piacán, Németországban és Nagy-Britanniában 20-30 százalékkal csökkentek a görögországi utak. Az ágazat igen fontos szerepet játszik az ország gazdaságában, a bruttó hazai termék (GDP) 18 százalékát adja: minden ötödik görög dolgozik közvetve vagy közvetlenül az idegenforgalomban. A gazdasági válság miatt tavaly már úgyis megcsappant az országba látogató turisták száma - közel 15 millióra az egy évvel korábbi 16 millióról - ezért a vendégek további elmaradása újabb csapást mérhet a súlyos pénzügyi gondokkal küszködő ország gazdaságára. (MTI)