Debrecen egyik büszkesége a rekordidő alatt felépült Főnix Csarnok. Tavalyi mérlege: 218 nap alatt 36 nagyrendezvény, 750 ezer látogatóval. A Debreceni Tavaszi Fesztivál, a Cívis korzó, a Borkarnevál, a Virágkarnevál, a Debreceni Jazz Napok, az Őszi Fesztivál olyan viszszatérő nagyrendezvények, amelyekre a belföldi utaztató irodák is biztonsággal építhetnek. 2005- ben sportfővárosi címre is pályázhatna a város, hiszen sportlétesítményeiben egy sor Európa-bajnokság mellett egy világbajnokságot is rendeznek. Jelentős sportdiplomáciai siker, hogy 2006-ban Debrecen lehet a házigazdája az IAAF utcai futó vb-nek. A Nagyerdei Sportcentrum fejlesztésére 2000 és 2005 között majdnem 2 milliárdot fordítottak. Még az idén elkészül két labdarúgópálya (egy füves, egy fedett), jövőre pedig egy 50 méteres fedett, olimpiai szabványoknak megfelelő sportversenyuszoda is. A Nagyerdő védett 17 hektáros területén az 1958-ban, elsőként alapított vidéki állatkert öt földrész 165 állatfajtájának 1500 példányát mutatja be. Aki a sétát megunta, felszállhat a „gyermekvasútra”, s a nyitott kocsikból bámulhatja a dámrezervátum lakóit. Egyensúlyozó képességeinket kipróbáltuk a vidámpark kísértetkastélyában is, hiszen a közvetlen szomszédságban található a Tiszántúl legnagyobb szórakoztató parkja.
A szimbolikus tér – reformáció és oktatás
Debrecen jelképe a Református Nagytemplom. A város azonban iskolái révén lett a magyar protestantizmus központja. A kollégium történelmi szerepet is játszó nagyterme mellett múzeuma, nagykönyvtára és levéltára közvetíti e szellem máig ható erejét. A Debreceni Egyetem hallgatói szeptembertől új lehetőséghez jutnak: a Főnix Csarnok szomszédságában augusztus 10-én nyitott a Hunép Campus Hotel. A PPP konstrukcióban felépült 930 férőhelyes diákszálló szorgalmi időszakon kívül háromcsillagos szállóként fogadja a turistákat.
Légtér
A három külföldi ország elérhető közelségében fekvő Debrecen a felzárkózás, a nagyrégió felé nyitás nagyon fontos feltételének tartja a légi közlekedést. A város 2,5-3 milliárd forint értékű saját beruházása mellé pályázati úton mintegy 312 milliós központi, állami támogatást nyert eddig. Mára kialakítottak egy EU-normáknak megfelelő, rendszeres járatok fogadására alkalmas alapinfrastruktúrát. Idén már öt ország egy-egy célállomására közlekednek a charterjáratok (Hurghada, Monastir, Antalya, Korfu, Lipcse). Beindultak az OLT menetrend szerinti járatai is München és München–Bréma vonalon. A fejlesztések folyamatosak.
Európa Kulturális Fővárosa címre pályáznak
Az Európa Kulturális Fővárosa címért versengő Debrecen pályázata a Nyitott Kapuk címet viseli. Természetes ez a végtelennek tűnő Hortobágy szélén települt város esetében, amelyet még a viharos középkorban sem övezett zárt védőfal.
Négy országot érintő kulturális, kereskedelmi és gazdasági mozgástérben tervezik a jövőt (szlovák alföld, Kárpátalja, Románia, Tiszatérség). Már bontják a régi piacot, és helyébe felépítik a Debrecen Fórumot (fedett vásárcsarnok, színház, bevásárló- és szórakoztatóközpont). A Kölcsey Központ (Kelet-Magyarország legnagyobb konferencialétesítménye) első ütemét, a konferencia-hangversenytermet még idén, a négycsillagos szállót 2006-ban adják át. A Hortobágyi Nemzeti Park területén Nomád Olimpiát rendeznének. Szervezik Csokonai Napokat, az Erdélyi kulturális évadot, nemzetközi kórusfesztiválokat. Az új múzeumi negyedben létrehozzák a Modern Művészetek központját. Tovább folyik a belváros rehabilitációja, új sétálóutcák, botanikus kertek létesülnek. A Debrecen Turizmusáért Egyesület hatékonyan dolgozik a városmarketingért.
'