A tiltakozók demonstrációt szerveznek csütörtökre, amikor a képviselő-testület az érintett ingatlanok mezőgazdasági besorolásának gazdasági, kereskedelmi ipari besorolásra való megváltoztatásáról tárgyal. A beruházást ellenző civil szervezetek kedden Sólyom Lászlónak írt levelükben arra kérik a köztársasági elnököt, hogy hívja fel a szerintük veszélyesen túlnépesedő Dunakeszi képviselő-testületének figyelmét a beépített területek mértéktelen növelésének veszélyeire. Dunakeszi és Budapest számára egyaránt alapvető fontosságú a környezetében levő zöld övezetek, természeti értékek fenntartása - olvasható az államfőnek írt levélben. A levelet egy dunakeszi civil szervezet jegyzi, egyetértésben nyolc másik egyesülettel és alapítvánnyal.
A levél megfogalmazói szerint a Versenyló Tréningtelep, a Dunakeszi Sportrepülőtér, a tréningtelep 2005-ben eladott külső gyakorlópályája, az úgynevezett téli pálya jelentenek elválasztó sávot Budapest és az agglomeráció között, ezek az ingatlanok és a rajtuk működő, sportcélú intézmények biztosítják, hogy Dunakeszi megtartsa önálló arculatát. Ez a zöld folyosó stratégiai fontosságú a környezet arculatának megőrzése szempontjából. A megnevezett területek némelyike természeti, régészeti és műemléki védettség alatt is áll, és az Országos Ökohálózat része. A közelmúltban olyan tervek láttak napvilágot, amelyek a téli pálya, sőt a repülőtér és a tréningtelep egyes részeinek beépítését célozzák, olyan beruházási elképzeléseket fogalmaznak meg, amelyek éles ellentétben állnak Dunakeszi lakosainak érdekeivel, és figyelmen kívül hagynak minden természet- és környezetvédelmi szempontot - fogalmaznak a Sólyom Lászlónak címzett levél aláírói.
A tervek vidámpark, kereskedelmi és szórakoztató központ, sőt egy nagyvonalúbb változat szerint a világ negyedik legnagyobb vásárvárosának ötletét vázolják. A tiltakozók arra is felhívják az államfő figyelmét, hogy a tervezett beruházással kapcsolatban nem történt meg a lakosság véleményének felmérése, továbbá nem készült hatástanulmány arról, milyen terhet rónának a beruházások az infrastruktúrára, és nem folyt egyeztetés a civil szervezetekkel sem.
A tiltakozók szerint a túlnépesedett város válaszút elé érkezett: vagy megállítja az értelmetlen növekedést, vagy arctalan, szürke bolygóvárossá válik. A köztársasági elnöknek címzett levél írói kifejtik: Dunakeszi az elmúlt években mértéktelen növekedésen ment keresztül. Környezetének jelentős része áldozatul esett a befektetési célú építkezéseknek, amelyekről mára bebizonyosodott, hogy a település életét lehetetlenné tevő mértékben növelték meg a lakosság létszámát, a működésképtelenségig túlterhelve a szociális ellátást és az infrastruktúrát. Miután a beépítésre valóban alkalmas területek elfogytak, napjainkban a zöld övezetek, természetvédelmi területek átminősítésén a sor - vélekednek a tiltakozó civil szervezetek képviselői. Levelükben megemlítik: a városvezetés arra hivatkozik, hogy a város az ingatlanok tulajdonosaitól az újabb területek átminősítéséért cserébe kapott településfejlesztési hozzájárulásból juthat forrásokhoz a hiányzó infrastrukturális és szociális ellátó-rendszer pótlására. A tiltakozók arra kérik Sólyom Lászlót, hogy hívja fel Dunakeszi képviselő-testületének figyelmét a természeti értékek megőrzésének fontosságára, a beépített területek mértéktelen növelésének veszélyeire. (Inforadio.hu)