Különösen gyönyörű a táj Kelet-Stájerországban tavasszal, almafavirágzás idején. Amikor április végén erre jártam, több száz hektáron virágzott az alma, mi pedig oldtimer Steyer-Puch traktor nyergében jártuk be a 25 kilométeres „Almaút” egy szakaszát. Egyébként az „Almaút” csak az egyike a számos tematikus útnak (Kastélyok útja, Római borút), amelyet a környéken kialakítottak. Az élelmes almatermesztő gazda túravezető is, és ugyanolyan ügyesen használja gazdaságában a mikrochipes számítástechnikát, ahogyan forgatja a traktor kormánykerekét. A hagyomány és modernizáció kiegyensúlyozottsága mindenütt tetten érhető, ez a stájer siker titka. Errefelé nincs gond a gyümölcsértékesítéssel: Ausztria legkisebb vendéglőjében is az „Apfelsaft” a legkeresettebb üdítő, de mindenütt ott van az almás rétes, az almapálinka, nem is beszélve a helyi gazdák alkalmi kimérőjében (Buschenschank) kapható almaborról s a hozzávaló, házi készítési harapnivalóról. Többszörösen hasznosul minden, mert a szelíden hullámzó dombokon telepített almaültetvények közötti dűlőutakból gyalogos-, lovas- és kerékpárostúraútvonakat alakítottak ki, lépten- nyomon csinos, helyi stílusú panziók várják a vendégeket. Szükség is van a szálláshelyekre, hisz itt ünnep a falusi élet minden fontosabb pillanata: az almavirágzás, a szüret, a tökmagolaj-préselés, a csorda ki- és behajtása az alpesi rétekre és a falusi élet jóformán minden fontos mozzanata jól szervezett, látványos ünnepséggel jár. A marketingre, legyen az táj, termék vagy látnivaló, nagy gondot fordítanak. Látványos ceremóniával mutatják be évente a misztikus köntösbe öltöztetett és ezért méregdrága „Abakus” almapálinkát, amelyhez maguk a gazdák kerekítettek fantáziadús mesét. Az alpesi réten hizlalt marhák húsa védett termékként, „almo” néven kerül az osztrák vendéglők asztalára.
Vízből nyert egészség
A vidéki táj szépségein túl a gyógyító vizek is a térség vonzerői közé tartoznak. A festői környezetben fekvő Bad Waltersdorf fürdője 62 Celsius-fokos, gyógyhatású termálvízre épült, és a környékbeli településekkel együtt alig néhány évtized alatt kúra- és öko-mintarégióvá fejlődött. Bad Waltersdorf volt már Európa legvirágosabb települése, tavaly pedig elnyerte a Stájerország legszebb virágpiaca címet. A 370 ágyas, négycsillagos Quellenhotel fürdőszálló mellett ötcsillagos és hat további négycsillagos hotel, valamint számtalan panzió működik a településen. A haszonból évente eurómilliárdokat forgatnak vissza fejlesztésekre. A fürdőben hét medence, 12 szaunakabin és a „Stájer Medicina” (csak helyi termékek: tökmagolaj, alma, szénavirág hasznosításával) kezelései kényeztetik a vendégeket. A relaxáció tökéletes: a szálló vendégeinek exkluzív, gyönyörű kilátású „oázist” alakítottak ki a tágas, zöld parkban. Gerinc- és nyújtógyakorlatokra és talptornáztatásra kialakított tornautak, Kneipp-lábfürdő gondoskodik arról, hogy a vendég egész nap találjon az egészségét szolgáló elfoglaltságot. Kiabálás és ugrálás nem zavarja a nyugalmat, mert a gyermekes családok igényeit az egy ugrásra fekvő sebersdorfi H2O termálfürdő és szálló szolgálja ki. Így egymástól öt kilométerre a két, tökéletesen specializálódott fürdő egymásnak nem konkurenciája, hanem kiegészítője. Színesíti a térségi kínálatot a Bad Waltersdorf-i 18 lyukú golfpálya is. A bukolikus táj egét gyakran díszítik a hőlégballonok, a vidék e látványos sport egyik kedvenc terepe, idén Hofkirchenben rendezik meg a világbajnokságot. Érdemes ellátogatni a középkori hangulatot megőrző Hartbergbe és felkeresni az 1188-ban alapított Weiz városát, amely arról is nevezetes, hogy itt áll a Gemini-ház, amely több energiát termel, mint amennyit felhasznál.
Kerti örömök
Stájerországban virágos, ápolt minden porta és közterület – 14 magán- és közkert tulajdonosa összefogott, és létrehozta a „Kerti örömök” nevű útvonalat. A turizmus révén, amelyet közös marketinggel generálnak, mindenki többletjövedelemhez jut. A hafningi Kräuter-Oase gazdaságban öt hektáron biogazdálkodás folyik. A látványkertben kétszázféle gyógy- és fűszernövényt termesztenek, és kiveszőben lévő, őshonos zöldségféléket próbálnak megőrizni az utókor számára. A fűszereket, gyümölcsöket fel is dolgozzák, az érdeklődőknek szemináriumokat, a turistáknak bemutatókat tartanak.
Köszönjük a Kelet-stájer Regionális Marketing Iroda és a Bad Waltersdorf-i Turisztikai Szövetség meghívását.